آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۳۷

 • باخت ترامپ در قمار «اون»؟

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه دیدار برنامه‌ریزی شده خود با رهبر کره‌شمالی را لغو کرد؛ ولی در عین حال گزینه دیپلماتیک را کاملا از روی میز برنداشت. او در آخرین ساعات روز گذشته اعلام کرد که احتمال دارد نشست دوجانبه با کیم جونگ اون در روز ۲۲ خرداد برگزار شود. او تاکید کرد ما در حال صحبت کردن با آنها هستیم؛ باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. با این همه، روزنامه‌های آمریکایی لغو فعلی این دیدار را محصول «دیپلماسی آماتوری» ترامپ تلقی کردند.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  لائوس کار خود را به‌عنوان حزب نه فقط با یک هویت مذهبی مسیحی ارتدوکسی که با یک هویت سیاسی ناسیونالیستی رادیکال شروع کرد که «همگام با الزامات قانونی بود که [براساس آن] هر کاری که از سوی دولت انجام گیرد باید به کام ملت و کشور باشد.»
 • ترامپ، رئیس‌جمهور نخبگان دنیای کسب‌و‌کار

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه‌ انگلیسی اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد شماره این هفته خود را به روابط حسنه‌ای که بین کسب‌و‌کارهای آمریکایی و ترامپ وجود دارد، اختصاص داده است. در این سرمقاله با اشاره به روابط تیره‌ بین نخبگان سیاسی آمریکایی و ترامپ، آمده است که نخبگان سیاسی اغلب ترامپ را مورد استهزا و انتقاد قرار می‌دهند اما نخبگان دنیای کسب‌و‌کار نسبت به اصلاح نظام مالیاتی و قانون‌زدایی‌هایی که ترامپ ارائه کرده است علاقه نشان می‌دهند.
 • آمریکا رقابت‌پذیرترین کشور جهان

  دنیای اقتصاد: در تازه‌ترین رتبه‌بندی موسسه بین‌المللی توسعه مدیریت (IMD) از رقابت‌پذیرترین اقتصادها، آمریکا رقابت‌پذیرترین کشور جهان شناخته شد. هنگ‌کنگ پس از آمریکا در جایگاه دوم قرار گرفت و سنگاپور، هلند و سوئیس در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. ترکیب پنج کشور رقابت‌پذیر نسبت به سال گذشته بدون تغییر باقی مانده و تنها ترتیب این کشورها در لیست امسال متفاوت است. کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) نیز رتبه‌های پنجم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند. در سی‌امین گزارش رقابت‌پذیرترین کشورها عنوان شده است رقابت‌پذیری هم‌زمان هدف و ابزار سیاست‌های اقتصادی است و کشورهایی که در صدر این فهرست جای گرفته‌اند هر یک شیوه‌ای منحصربه‌فرد برای رقابت‌پذیر ساختن خود در پیش گرفته‌اند.
 • سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان

  العهد: در پی دیدارهای میشل عون با نمایندگان فراکسیون‌های مختلف پارلمان، سعد حریری بار دیگر مامور تشکیل کابینه شد. میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان روز پنج‌شنبه در کاخ بعبدا در بیروت دیدارهایی با روسا و نمایندگان فراکسیون‌های پارلمانی این کشور برای انتخاب نخست‌وزیر داشت. عون با سعد حریری، رهبر فراکسیون المستقبل نیز دیداری داشت. حریری توانست از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان موافقت ۱۱۱ نماینده را به دست آورد. او در دور اول رایزنی‌های پارلمانی ۶۸ رای موافق نمایندگان را کسب کرده بود. جلسه پارلمان یک روز بعد از انتخاب نبیه بری، به‌عنوان رئیس پارلمان لبنان برگزار شد. تمام سلام، نخست‌وزیر پیشین این کشور نیز در دیدار با عون با اشاره به اینکه حریری چهره‌ای مستقل و هم‌پیمان با فراکسیون المستقبل است، تاکید کرد: لبنان در آستانه مرحله جدیدی است و آرزو دارم که مرحله‌ای امیدوارکننده با سعد حریری باشد. بهیه الحریری، نماینده پارلمان لبنان از فراکسیون المستقبل نیز در دیدار با میشل عون ضمن معرفی حریری برای ریاست کابینه آتی از عون خواست، در کابینه آتی سهمیه‌ای به زنان لبنان اختصاص یابد. جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان نیز در دیدار با عون به نمایندگی از فراکسیون لبنان قدرتمند حریری را برای ریاست کابینه آتی معرفی کرده است.
 • پرواز از لاذقیه سوریه به شارجه امارات

  روسیا الیوم: وزیر حمل‌ونقل سوریه از برقراری مجدد پروازها از لاذقیه سوریه به شارجه امارات و بالعکس خبر داد. علی حمود، وزیر حمل‌ونقل سوریه اعلام کرد که فعالیت خطوط هوایی میان شهر لاذقیه سوریه و شهر شارجه امارات بار دیگر از سر گرفته شد. علی حمود گفت: نخستین پرواز ظهر روز جمعه از شارجه به لاذقیه صورت گرفت. وی با بیان اینکه یک بار در طول هر هفته این پرواز صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این مساله رنج سفر شهروندان را می‌کاهد. از سال ۲۰۱۱ و پس از ناآرامی‌ها در سوریه، مسافران سوری برای سفر به کشورهای دیگر با مشکلات بسیاری مواجه شدند. پس از اینکه بیشتر شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود به فرودگاه‌های سوریه را متوقف کردند، شهروندان سوری مجبور بودند از طریق لبنان به کشورهای مختلف سفر کنند.
 • عملیات تروریستی در اونتاریوی کانادا

  راشاتودی: در پی انفجار رستورانی در اونتاریوی کانادا که گمان می‌رفت حادثه باشد، پلیس این کشور تصاویری از دو مظنون که یک وسیله انفجاری را منفجر کردند، منتشر کرد. در جریان این انفجار ۱۵ تن زخمی شدند. پلیس در ساعت ۲۲:۳۲ پنجشنبه شب به وقت محلی از وقوع حادثه‌ای در این رستوران واقع در شهر میسیساگا در ایالت اونتاریو مطلع شده و منطقه را پوشش داد. رسانه‌های محلی گزارش کردند که انفجار در یک رستوران هندی در منطقه مرکزی شهر رخ داده است. پلیس و پزشکان اعلام کرده‌اند که تعداد زخمی‌ها دست‌کم ۱۵ تن است و سه تن از زخمی‌ها با جراحات ناشی از انفجار در بیمارستان بستری هستند.

بیشتر