آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۳۴

 • تمدید بحران در ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری سوسیالیست ونزوئلا تصمیم گرفته که برای یک دوره شش‌ساله دیگر هم در مقام ریاست‌جمهوری باقی بماند. اولین نتایج رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا حاکی از آن است که نیکولاس مادورو توانسته است در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی دست یابد. تیبیسای لوسنا، رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا با اشاره به شمارش ۶/ ۹۲ درصد آرای اخذشده در انتخابات ریاست‌جمهوری، اعلام کرد که بر اساس نتایج به‌دست‌آمده مادورو در سمت خود به‌عنوان رئیس‌جمهوری این کشور ابقا شده است.
 • سه سناریو از غیبت بن‌سلمان

  دنیای اقتصاد: محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد عربستان حدود یک ماه است که در انظار عمومی ظاهر نشده و همین مساله به شایعات زیادی دامن زده است. آخرین خبر منتشر شده از محمد مربوط به ۴ اردیبهشت است که ظاهرا او را در یک جلسه اقتصادی دولت نشان می‌دهد. البته خبرگزاری دولتی عربستان برای این خبر از تصویر آرشیوی استفاده کرد. در سفر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا به ریاض که اولین سفر او به منطقه پس از انتصابش محسوب می‌شد، هیچ یک از رسانه‌ها تصویری از ملاقات او با محمد‌بن‌سلمان منتشر نکردند. حتی اقدام رئیس دفتر ویژه بن‌سلمان در انتشار تصویری از محمد در کنار ولیعهد ابوظبی، پادشاه بحرین و رئیس‌جمهوری مصر نیز نتوانست به شایعات پایان دهد؛ چراکه فعالان عربستانی در فضای مجازی معتقدند این عکس می‌تواند به هر زمانی مربوط باشد. به همین دلیل اکنون ۳ سناریو درباره وضعیت ‌بن‌سلمان مطرح است: برخی از زخمی شدن محمد در اثر حمله ۲۱ آوریل در منطقه «الخزامی» سخن می‌گویند. پایگاه اینترنتی «The News» پاکستان همین نظر را تایید می‌کند. با این حال این پایگاه به نقل از «برخی منابع نزدیک به گروه‌های اپوزیسیون سعودی» فرضیه دیگری را هم عنوان می‌کند: تیراندازی ماه آوریل باعث ترسیدن و مخفی شدن ‌بن‌سلمان شده است و سناریوی سوم و البته بدبینانه‌تر، مرگ بن‌سلمان است.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  طی سه دهه گذشته، احزاب راست افراطی در اروپا افزایش حمایت انتخاباتی را تجربه کرده و موفق شدند آنهایی را که روزگاری به این احزاب رای می‌دادند («رای‌دهندگان جدید») به رای‌دهندگانی وفادار تبدیل سازند (ایجاد یک مجموعه‌ای از رای‌دهندگان جدید). «اسکاچ» و «کلینگمان» تجلی‌های رادیکالیسم و افراط‌گرایی را به منزله «آسیب‌شناسی معمول جوامع صنعتی» شناسایی کرده‌اند که آنها ظهورش را به تغییرات ساختاری و اجتماعی- اقتصادی و تغییرات در نظام ارزش‌هایی که در جوامع معاصر درحال وقوع است نسبت داده‌اند. هدف اصلی این فصل شناسایی احزاب راست افراطی در یونان و بررسی این است که آیا این احزاب دارای هویت جمعی مشترک هستند یا خیر. ما بر سه حزب سیاسی متمرکز می‌شویم: «سپیده طلایی»، لائوس» و «آنل».
 • رفراندوم پوپولیست‌ها در ایتالیا

  دنیای اقتصاد: طولانی شدن فرآیند تشکیل دولت و رایزنی دو حزب پوپولیست در این کشور منجر به ارائه بیانیه از سوی حزب لیگ شد. در این بیانیه، حزب راست افراطی لیگ از مردم ایتالیا خواست تا از برنامه‌های مطرح شده برای ائتلاف این حزب با جنبش ۵ ستاره در یک رای‌گیری غیررسمی حمایت کنند. به گزارش رویترز، این درخواست از سوی حزب لیگ درحالی مطرح شده که دو گروه تلاش می‌کنند تا درباره کاندیدایی که قرار است نخست‌وزیر دولت ائتلافی شود، تصمیم‌گیری کنند.
 • رضایت آمریکایی‌ها از عملکرد اقتصادی ترامپ

  سی‌بی‌اس نیوز: نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد، بیش از دو‌سوم آمریکایی‌ها از عملکرد دونالد ترامپ در ایجاد اقتصادی سالم و شکوفا در ایالات‌متحده آمریکا رضایت دارند. نظرسنجی سی‌بی‌اس نیوز که یکشنبه منتشر شد، تفاوت میان نظرات حامیان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را بیش از پیش آشکار کرد. جمهوری‌خواهان عمدتا دیدگاه‌های مثبتی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا داشتند، درحالی‌که دموکرات‌ها و مستقل‌ها معتقدند که اقدامات او چندان هم تعریفی نیست. براساس این نظرسنجی، ‌۳۵ درصد آمریکایی‌ها معتقدند سیاست‌های ترامپ «سهم بسزایی» در رشد اقتصادی دارد. حدود ۳۳درصد می‌گویند سیاست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا «تاحدی» در اقتصاد اثرگذار است و حدود یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان هم معتقدند حضور ترامپ «نه‌چندان» یا «اصلا» نقشی در تقویت اقتصاد آمریکا نداشته است. با وجود اعتبار ترامپ در مساله اقتصادی، اکثریت قریب به اتفاق از کسانی که مورد سوال قرار گرفتند، تاکید دارند که رئیس‌جمهوری آمریکا عمدتا به‌دنبال ثروتمندان بزرگ است. ۸۸ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند ترامپ عمدتا با کسب و کارهای بزرگ همراه است و تقریبا ۴۹درصد گفته‌اند که او به‌دنبال کار و طبقه متوسط است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر