آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۳۰

 • سکته در مذاکرات شبه‌جزیره کره

  محمدحسین باقی
  دنیای اقتصاد: کره‌شمالی تهدید کرد اگر ایالات متحده بر برچیدن سلاح‌های اتمی این کشور پافشاری داشته باشد ممکن است در برنامه دیدار رهبر این کشور با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تجدیدنظر کند. در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی کره‌شمالی (KCNA) منتشر کرد اعلام شد که «کره‌شمالی هرگز کمک اقتصادی از آمریکا را در ازای کنار گذاشتن یکجانبه برنامه هسته‌ای‌اش نمی‌پذیرد.»
 • عبور پوتین از پل جدایی

  دنیای اقتصاد: کامیون‌های قرمز رنگ به خط روی پل نگه داشته شده بودند. پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه آرام‌آرام خود را به اولین کامیون رساند. با چند راننده دیگر دست داد و خود هدایت جلویی‌ترین کامیون را بر عهده گرفت تا پل روسیه به کریمه را افتتاح کند. افتتاحی جنجالی که رسما جدایی کریمه را از اوکراین بیش از پیش فریاد می‌زند. این جنجالی‌ترین اقدام پوتین پس از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری‌اش بوده است. به نوشته نیویورک‌تایمز، پوتین در شرایطی اقدام به افتتاح این پل کرده است که کشورهای غربی خواستار متوقف کردن ساخت آن شده بودند. طول این پل ۱۲ مایل (۱۹ کیلومتر) است.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  آلترناتیو ژئوپلیتیک که آتاکا پیشنهاد می‌دهد، روسیه است: «یک غول اقتصادی.» درحالی‌که در سیاست‌های هویتی، آتاکا و تمام پوپولیسم ملی بلغارستان «کپی‌پیست» همتایان غربی‌اش است اما مشخصه ویژه آتاکا «روسوفیل» بودنش است.
 • چشم‌انداز ۲۰۱۸ اقتصاد اروپا

  دنیای اقتصاد: «صندوق بین‌المللی پول» (IMF) جدیدترین گزارش «چشم‌انداز اقتصادی منطقه‌ای» خود را برای منطقه اروپا منتشر کرد. بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۷، رشد اقتصادی حقیقی اروپا با افزایشی قابل‌توجه نسبت به رشد ۸/ ۱ درصدی سال ۲۰۱۶ به ۸/ ۲ درصد رسید. بخش عمده این رونق اقتصادی تحت‌تاثیر تقویت تقاضای داخلی بوده است. سرانجام رشد اعتبارات این منطقه نیز روندی مثبت یافت، امری که نقش کمکی در تقویت‌ سودآوری بانک‌های اروپایی دارد. به گزارش صندوق، چشم‌انداز رشد اقتصادی اروپا برای سال‌های آینده نیز قدرتمند باقی خواهد ماند؛ پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی این منطقه در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب به ۶/ ۲ و ۲/ ۲ درصد برسد.
 • مقتدی صدر دولت تکنوکرات تشکیل می‌دهد

  سومریه نیوز: رهبر جریان صدر در توئیتی روز چهارشنبه اعلام کرد: عراق در بازه زمانی تشکیل دولت تکنوکرات قرار دارد. مقتدی صدر،‌ رهبر جریان صدر درحالی‌که ائتلاف مورد حمایتش یعنی سائرون پیشتاز انتخابات پارلمانی است و تمام معادلات سیاسی در این کشور را به هم زده و ائتلاف‌های آینده را در هاله‌ای از ابهام قرار داده در توئیتی گفت: عراق در برابر تشکیل دولت تکنوکرات قرار دارد. صدر اظهار کرد: هرگز به‌دنبال خوب جلوه دادن اوضاع نخواهیم بود. ما به‌دنبال تشکیل دولت تکنوکرات هستیم که باب رزق و روزی را به روی ملت باز کند، نه اینکه زمینه‌ای برای سرقت احزاب باشد. وی افزود: سازمان‌های اقتصادی هرگز در این دولت جایی ندارند.
 • دفاع اردوغان از مقاومت مردم فلسطین

  گاردین: رئیس‌جمهوری ترکیه در پاسخ به سوالی درباره خبرنگاران بازداشتی در کشورش پس از کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ گفت: باید میان تروریست‌ها و خبرنگاران تفاوت قائل شد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: تاریخ درباره تصمیم دولت ترامپ برای انتقال سفارتش از تل‌آویو به قدس قضاوت خواهد کرد. ترزا می نیز در این کنفرانس بار دیگر درخواست خود را برای انجام تحقیقات شفاف و مستقل درباره کشتار دست‌کم ۶۰ فلسطینی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی در غزه تکرار کرد.
 • آزادی انور ابراهیم

  آسوشیتدپرس: چهره‌ اصلاح‌طلب مالزی مورد عفو پادشاهی قرار گرفت و آزاد شد و همین، راه را برای بازگشت او به عرصه سیاسی خصوصا پس از پیروزی درخشان ائتلاف او در انتخابات پارلمانی هموار می‌کند. انور ابراهیم ۷۰ ساله سال ۲۰۱۵ در پرونده فساد اخلاقی محکوم شد؛ اما تاکید داشت هدف از این رسوایی ضربه زدن به ائتلاف او پس از کسب دستاوردهایی علیه دولت حاکم ائتلافی است که مدت‌ها قدرت را در دست داشت. حبس او هشتم ژوئن منقضی می‌شد؛ اما پیروزی انتخاباتی غیرمنتظره ائتلاف او به رهبری ماهاتیر محمد، رهبر سابق مالزی در انتخابات نهم مه منجر به آزادی فوری او شد. انور ابراهیم که بابت جراحی شانه در بیمارستان به‌سر می‌برد، روز گذشته مرخص شد و برای خبرنگاران دست تکان داد. سخنگوی حزب او گفت: پادشاه مالزی انور ابراهیم را عفو کرده است. او منتظر است پست نخست‌وزیری را تحویل بگیرد؛ اما بعید است ماهاتیر محمد خیلی زود این پست را به او تحویل بدهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر