آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • رکورد مشارکت پایین در انتخابات عراق

  دنیای اقتصاد: کمیسیون انتخابات عراق می‌گوید که نتیجه رای ملی پس از شکست داعش در عراق پس از ۴۸ ساعت اعلام می‌شود. به گزارش الجزیره، رای‌گیری روز شنبه با کمترین میزان استقبال روبه‌رو شد و تنها ۴۴ درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند. از سال ۲۰۰۳ به این سو هیچ انتخاباتی در این کشور مشارکتی پایین‌تر از ۶۲ درصد نداشته است. بنا بر آخرین گزارش‌های تکمیلی در این انتخابات تنها ۱۰ میلیون نفر شرکت کردند. مقامات مربوطه می‌گویند که عواملی چون تنگناهای امنیتی، بی‌نظمی و بی‌کفایتی مسوولان رای‌گیری که از سیستم الکترونیک برای رای‌گیری استفاده می‌کردند، در کاهش مشارکت مردم نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.
 • تخریب محل آزمایش‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ

  دنیای اقتصاد: کره‌شمالی از کارشناسان امنیتی و رسانه‌های بین‌المللی دعوت کرده که در مراسمی سه روزه شاهد تخریب محل آزمایش‌های هسته‌ای این کشور باشند. به گزارش آژانس خبری کره‌شمالی (KCNA)، این مراسم از ۲۳ ماه مه، دوم خرداد، آغاز می‌شود. نیروگاه هسته‌ای «پوگی-ری» محل انجام تمام شش آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی از سال ۲۰۰۶ بوده است. کارشناسان هسته‌ای می‌گویند احتمالا بخشی از این سایت در آزمایش‌های سپتامبر گذشته تخریب شده است.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  مطالعات آتاکا نشان می‌دهد طی دهه آینده، جمعیت رومانیایی‌ها از مجموع جمعیت ۸ میلیونی این کشور به ۳ میلیون نفر خواهد رسید. مابقی آمارهای گفتمانی «دیگرساز» عمدتا در فضاهای متنوع عملکرد کلامی آشکار می‌شود: راهپیمایی‌ها، تظاهرات، شعارها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها. ترک‌ها هم «دیگری» تاریخی برای بلغارها بودند.
 • احتمال حضور پوپولیست‌ها در دولت آینده ایتالیا

  بلومبرگ: احزاب سیاسی پیروز ایتالیا در نشست‌های روز شنبه به انعقاد توافق تشکیل دولت نزدیک شدند اما همچنان بر سر مساله رهبر این دولت اختلاف دارند. نشست رودرروی ماتئو سالوینی، رهبر حزب لیگ ایتالیا و لومیجی دیمایو، رهبر جنبش پنج ستاره به گفته سالوینی منجر به توافق اساسی بر سر نکات کلیدی یک طرح بالقوه تشکیل دولت از جمله مساله مالیات‌ها شد.
 • ظهور دوباره داعش در پاریس

  ایندیپندنت، سی‌ان‌ان: یک مرد مسلح در مرکز پاریس با چاقو به مردم حمله کرد که در اثر آن یک تن کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند؛ مسوولیت این حمله را داعش بر عهده گرفته است. فرد مهاجم با شلیک پلیس کشته شده است. شاهدان می‌گویند، پلیس ابتدا تلاش کرده با استفاده از اسلحه الکترونیکی و با وارد کردن شوک برقی مهاجم را که فریاد «الله‌اکبر» سر داده بوده، متوقف کند، اما نهایتا با شلیک دو گلوله او را از پای در آورده است. مدتی پس از این حمله که تاکنون کشته شدن یک تن و زخمی شدن چهار تن دیگر در جریان آن تایید شده است، گروه تروریستی داعش مدعی شد که یکی از «سربازان داعش» این حمله را انجام داده است.
 • لابی یکی از اطرافیان ترامپ برای روسیه

  سی‌ان‌ان: یک دستیار سابق کمپین ترامپ و تیم انتقالی دولت آمریکا به یک شرکت روسی که تحت مالکیت یک میلیاردر تحریم‌شده است کمک می‌کند تا تحریم‌ها علیه این شرکت لغو شود. برایان لانزا، دستیار سابق کمپین ترامپ و تیم انتقالی دولت آمریکا به نفع وزیر انرژی سابق انگلیس، رئیس شرکت ای‌ان گروپ، یک شرکت فعال در حوزه انرژی و آلومینیوم که تحت کنترل اولگ دریپاسکا، میلیاردر روس است، لابی کرده است. دریپاسکا از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است و جزو ۱۳ تبعه روس است که هدف تحریم‌های آمریکا در ماه آوریل قرار گرفت. این تحریم‌ها در واکنش به آنچه دولت ترامپ «فعالیت‌های گسترده بی‌ثبات‌کننده» مسکو یاد می‌کند، اعمال شد. دریپاسکا اکنون اکثر سهام‌های ای‌ان‌گروپ را دارد اما برایان لانزا درحال لابی کردن به نفع این شرکت است و می‌خواهد مالکیت دریپاسکا را تا حدی کاهش دهد که از تحریم‌های آمریکا خارج شود. فعالیت‌های برایان لانزا برای شرکت ای‌ان‌گروپ نشان می‌دهد که چطور دستیاران سابق ترامپ خارج از دولت می‌توانند از دسترسی خودشان به رئیس‌جمهوری آمریکا به نحوی که بتوانند به نفع مشتریان خودشان در آمریکا و خارج از آن استفاده کنند، بهره ببرند. لانزا هنوز هم تماس‌های متداولی با مقام‌های کاخ سفید دارد.
 • تظاهرات جهانی علیه تصمیم ترامپ

  آناتولی: هماهنگ‌کننده گروه‌های فلسطینی در رام‌الله اعلام کرد که امروز در ۴۶ کشور جهان تظاهراتی در حمایت از فلسطین و به‌منظور کم‌اهمیت نشان دادن مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس برگزار می‌شود. عصام بکر، هماهنگ‌کننده گروه‌های فلسطینی در رام‌الله تصریح کرد: صدها هزار فلسطینی امروز در کرانه باختری و نوار غزه تظاهراتی را به منظور اخلال در مراسم اسرائیل و در محکومیت روز نکبت و به‌ویژه تصمیم انتقال سفارت آمریکا به قدس برگزار می‌کنند.

بیشتر