آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۱۸

 • ضربه بزرگ به دولت می

  خبرگزاری فرانسه: وزیر کشور انگلیس با اذعان به اینکه در ارتباط با یک مناقشه مربوط به مهاجران در این کشور اقدام به «گمراه کردن سهوی» قانون‌گذاران درخصوص اهداف برنامه استرداد آنها کرده، از سمتش استعفا داد. این ضربه بزرگی به دولت ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، همزمان با افزایش خشم عمومی از سیاست‌های این دولت در هدف گرفتن نسل به اصطلاح «ویندراش» از مهاجران است.
 • تجاوز احتمالی اسرائیل به سوریه

  دنیای اقتصاد: منابع نظامی سوریه یکشنبه شب (حدود ساعت ۱۰ و نیم شب یکشنبه ۲۹ آوریل برابر با ۹اردیبهشت) اعلام کردند: مقرهای نظامی ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان آن در حومه حلب و حما در معرض حملات موشکی قرار گرفت. تلویزیون سوریه به نقل از یک مقام نظامی گزارش داد، حملاتی جدید علیه برخی مقرهای نظامی در حومه حما و حلب صورت گرفت؛ بدون اینکه هویت عامل این حملات مشخص شود. رسانه‌های دولتی سوریه این حملات را «تجاوز جدید دشمن» به مواضع نظامی سوریه خواندند، اما اعلام نکردند که منظور از دشمن کیست.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  در این بخش حزب «آتاکا» به‌عنوان یک حزب پوپولیستی بلغاری بررسی خواهد شد. روشنفکران چپ، هویت «آتاکا» یا «حمله» [Ataka] را به طیف راست افراطی منتسب کرده‌اند درحالی‌که راست‌گراها آن را در سوی چپ افراطی با همان اسفناکی و قطعیت منتسب می‌سازند. در پیدایش پوپولیسم بلغاری نقطه عطف روی «آتاکا» خواهد بود: اولین و نمادین‌ترین حزب ملی پوپولیست در بلغارستان.
 • رمز و رازهای انتخابات آمریکا

  شادی آذری
  دنیای اقتصاد: رفتارهای عجیب و غریب و حتی گاهی بی‌ادبانه ترامپ که خارج از مرزهای الگوهای رفتاری روسای جمهوری است باعث شده که هنوز این پرسش برای بسیاری مطرح باشد که چگونه ترامپ برای ریاست‌جمهوری آمریکا رای آورد. تا کنون در رسانه‌ها و حتی سریال‌های تلویزیونی آمریکایی این موضوع مطرح می‌شد که مردم احساس می‌کردند فقیر شده‌اند و از ترس آنکه فقیرتر شوند، به ترامپ رای داده‌اند. هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست با طرح این موضوع اما خاطر‌نشان کرده است که واقعیت چیز دیگری است.

بیشتر