آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • شبح موسولینی بر فراز رم

  دنیای اقتصاد: در آستانه انتخابات پیش‌رو در ایتالیا، ده‌ها هزار تن در تظاهرات ضدفاشیسم و در مخالفت با جناح راست افراطی در سراسر این کشور تجمع کردند. به گزارش نیویورک‌تایمز، پس از بروز خشونت‌ها در اعتراضاتی که اوایل ماه جاری صورت گرفت، وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد که ۵هزار نیروی پلیس را طی بیش از ۱۱۹ تظاهرات در سراسر کشور برای حفظ نظم به خیابان‌ها فرستاده است.
 • آتش‌بس یک ماهه در سوریه

  دنیای اقتصاد: پس از چند روز نفس‌گیر در شورای امنیت سازمان ملل، سرانجام قطعنامه شماره ۲۴۰۱ پیشنهادی سوئد و کویت با موافقت روسیه به تصویب رسید و قرار شد آتش‌بس یک ماهه در سوریه برقرار شود. با این حال، همزمان با این تصویب، باز حملاتی به غوطه انجام گرفت.
 • شورش خودی‌ها علیه مرکل

  دنیای اقتصاد: گردش به چپ مرکل موجب شده است تا صدراعظم آلمان به دردسر بیفتد. درحالی‌که پیش‌تر برخی از همقطاران او به شکلی غیرمستقیم انتقادهایی از مرکل داشتند، روز شنبه محافظه‌کاران به شکل آشکارا از او انتقاد کردند. به گزارش رویترز، چند تن از اعضای ارشد محافظه‌کاران آلمان با درخواست اینکه این حزب برای جذب هرچه بیشتر آرا به سمت راست‌گرایی تمایل پیدا کند، چالشی جدید برای آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور در آستانه اعلام وزرای انتخابی کابینه توسط او به‌وجود آورده‌اند. کابینه او قرار بود تا آخروقت دیروز معرفی شود.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  از مهاجرت- که از زمان ظهور جبهه ملی به‌عنوان معضلی محوری تلقی می‌شد- کمتر به‌عنوان منبع مشکلات دیگری مانند امنیت، دزدی و انواع دیگری از جرائم، فقدان هویت فرهنگی، ظهور اسلام، چندفرهنگی‌گرایی و جماعت‌گرایی نام برده می‌شود. این نگرش از مهاجرت به‌عنوان علت افول ملی ارتباط اندکی با دیدگاه‌های دست راستی و محافظه‌کارانه دارد.
 • ریاست‌جمهوری شی جین پینگ مادام‌العمر می‌شود

  رویترز: حزب حاکم کمونیست چین روز یکشنبه راه را برای ماندن نامحدود شی‌جین‌پینگ در پست ریاست‌جمهوری فراهم و پیشنهاد حذف بندی در قانون اساسی چین را ارائه کرد که حضور در پست ریاست‌جمهوری را به دو دوره محدود می‌کند.
 • بازگشت سایه جنگ به شبه‌جزیره کره

  رویترز: کره‌شمالی روز گذشته آمریکا را به خاطر تلاش برای تضعیف بهبود روابط بین دو کره محکوم کرد. آژانس خبری کره‌شمالی به نقل از وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: دو کره با یکدیگر تعامل داشته و بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ در کره‌‌جنوبی با موفقیت برگزار شد؛ اما آمریکا با دور جدید تحریم‌های گسترده علیه پیونگ‌یانگ پیش از مراسم اختتامیه این بازی‌ها تهدید جنگ را در شبه‌جزیره کره به‌وجود آورده است. همچنین مقامات کره‌شمالی تصریح کرده‌اند که تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور مصداق اقدام جنگی است. پیش‌تر حدود ۱۰۰ قانون‌گذار محافظه‌کار کره‌‌جنوبی و فعال این کشور تحصنی را در نزدیکی مرز با کره‌شمالی برگزار کردند تا جلوی کاروان موتوری مقام‌های کره‌شمالی را که قرار است در مراسم اختتامیه حضور یابند بگیرند. ۲۵۰۰ تن از ماموران پلیس کره‌‌جنوبی در مسیر حرکت این کاروان مستقر شده‌اند.
 • واکنش شدید دبیرکل اتحادیه عرب به تصمیم آمریکا

  اسکای‌نیوز: دبیرکل اتحادیه عرب در اظهاراتی شدیداللحن، تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس اشغالی در ماه مه را محکوم کرد. احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در بیانیه‌ای اعلام کرد: تصمیم آمریکا درباره قدس حلقه جدیدی از زنجیره اقدامات اشتباه و تحریک‌آمیزی است که از ماه دسامبر سال گذشته میلادی تاکنون ادامه دارد و می‌تواند واپسین امید برقراری صلح و همزیستی میان فلسطین و اسرائیل را هم از بین ببرد.

بیشتر