آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۶۸

 • رکورد تاریخی در بودجه نظامی

  دنیای اقتصاد: پنتاگون به بهانه تهدید روزافزون چین و روسیه برای سال مالی ۲۰۱۹ خواستار افزایش بودجه نظامی شد. بودجه ۶۸۶ میلیارد دلاری آمریکا یکی از بزرگترین ارقام بودجه نظامی در تاریخ آمریکاست. «جنیفر ریزو» و «براد لندون»، گزارشگران سی‌ان‌ان در ۱۳ فوریه ۲۰۱۸ نوشتند در ادامه بودجه سال ۲۰۱۹، دولت ترامپ سهم کمک‌های دیپلماسی بین‌المللی و کمک‌های آن سوی آب‌ها را کاهش داد. ترامپ در این طرح پیشنهادی خود برای افزایش بودجه وزارت دفاع اعلام کرد که ارتش آمریکا قوی‌ترین ارتش خواهد بود و این کشور مبادرت به «افزایش زرادخانه خود تقریبا از هر نوعی خواهد کرد.» پنتاگون معتقد است که هدف این بودجه – که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایشی ۸۰ میلیارد دلاری دارد- خنثی کردن تهدیدات روسیه و چین است. «دیوید ال. نورکیست»، معاون وزیر دفاع، روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۶ به خبرنگاران گفت: «این رقابت قدرت‌های بزرگ و نه تروریسم است که به‌عنوان جدی‌ترین چالش برای امنیت و رفاه آمریکا رخ نموده است.»
 • پلیس در تعقیب نتانیاهو

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر اسرائیل متهم به دریافت رشوه شده اما او می‌گوید پرونده‌ای که علیه او به راه افتاده برای به زیر کشیدنش از قدرت است. به گزارش سی‌ان‌ان، پلیس گفته که مدارک کافی علیه نتانیاهو به دست آمده که رشوه دریافت کرده است. پرونده‌های او که از چندی پیش در جریان است به سه مورد اتهام خلاصه می‌شود: دریافت رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت. با این حال بعد از اینکه پلیس رژیم صهیونیستی رسما نخست‌وزیر این رژیم را به رشوه‌خواری متهم کرد و خواستار محاکمه او شد، نتانیاهو اعلام کرد که به فعالیت خود در منصبش ادامه می‌دهد. نتانیاهو مدعی است که پرونده به راه افتاده علیه او سیاسی است. پلیس رژیم صهیونیستی رسما به دستگاه قضایی پیشنهاد کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم را به اتهام دریافت رشوه و خیانت در امانت محاکمه کند.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  : فرانسه جایگاه خاصی در تاریخ جنبش‌های راست افراطی دارد و از سوی بسیاری از نویسندگان به منزله زادگاه ایده‌ها، ارزش‌ها و روندهایی یاد می‌شود که موجب ظهور فاشیسم و نازیسم در کشورهای پیرامونی شد. این تاریخ خاص توضیح می‌دهد که چرا برچسب‌هایی مانند «فاشیست» همچنان برای مشخص کردن سازمان‌های فعلی راست افراطی به‌کار می‌روند. برای ملموس کردن این نکته، این فصل ابتدا به ریشه‌های راست افراطی در فرانسه باز می‌گردد. این فصل دوره‌های تاریخی را بررسی می‌کند که راست افراطی به موفقیت‌هایی دست یافت: جنگ جهانی دوم، جنگ الجزایر، مه ‌۱۹۶۸ و سال‌های بعد. این دوره‌های تاریخی نشان‌دهنده شکل‌گیری مترقیانه سازمان‌های قدرتمند و نزاع‌ها، اختلافات و مخالفت‌های ایدئولوژیک است که به وضعیت فعلی راست افراطی کمک کرد.
 • بازداشت متحد جاکوب زوما

  گاردین: گروهی از نیروهای ویژه پلیس به خانه‌ای مجلل در آفریقای جنوبی حمله کردند که گفته می‌شود خانه یک تاجر مورد سوءظن است که روابطی با جاکوب زوما دارد. گزارش گاردین هم حاکی است که پلیس به خانواده گوپتا در آفریقای‌جنوبی حمله کرده و برخی اعضای این خانواده را بازداشت کرده است. گفته می‌شود دستگیری اعضای این خانواده نشانه‌ای ترغیب‌کننده است از اینکه «سیریل راماپوزا» به‌عنوان رهبر حزب «ای‌ان‌سی» جانشین او شود. این گزارش می‌نویسد که بحث پولشویی و فساد مالی زوما به برخی بانک‌های انگلیسی نیز رسیده است. حمله دیگری هم از سوی پلیس به خانه مدیر عامل یکی از شرکت‌های مهم دیگری صورت گرفت که گفته می‌شود از سوی خانواده گوپتا اداره می‌شود. از وقتی زوما اعلام کرده که استعفا نمی‌دهد آفریقای‌جنوبی وارد یک بحران سیاسی شده است. در این شرایط احتمال اینکه پارلمان آفریقای جنوبی رئیس‌جمهوری این کشور را با رای عدم اعتماد روبه‌رو کند افزایش یافته است.
 • رابطه ترامپ با بازیگر فیلم‌های مستهجن

  نیویورک‌تایمز: وکیل شخصی دونالد ترامپ به نیویورک تایمز گفت: ۱۳۰ هزار دلار از پول شخصی خود را به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن که با ترامپ رابطه داشته، پرداخت کرده است. مایکل کوهن، وکیل دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهور آمریکا به نیویورک‌تایمز گفت: پولی که به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن به نام «استفانی کلیفورد» پرداخت کرده، به وی بازگردانده نشده است. کوهن گفت که پرداخت این مبلغ، قانونی بوده و از بیان جزئیاتی همچون دلیل پرداخت این پول به کلیفورد سر باز زد. وی اظهار کرد: «نه سازمان ترامپ و نه کمپین او طرف این معامله با کلیفورد نبودند و چه به‌طور مستقیم و چه غیرمستقیم این مبلغ را به من برنگردانده‌اند. پرداخت این پول به کلیفورد قانونی بوده و کمپین ترامپ در آن دست نداشته، همچنین بخشی از هزینه‌های کمپین نیز نبوده است.» در زمانی که این رابطه میان کلیفورد و ترامپ شکل گرفت، وی با همسرش، ملانیا ازدواج کرده بود و کمتر از چهار ماه از تولد فرزند این زوج می‌گذشت. ترامپ و کلیفورد هر دو این رابطه را تکذیب کرده‌اند؛ اما کلیفورد در مصاحبه‌ای با مجله «این تاچ» که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، به جزئیات این رابطه اشاره کرده بود.
 • تغییر معادلات نظامی در شام

  القدس العربی: یک مسوول نظامی سوریه اعلام کرد: معادلات رویارویی دمشق با تل‌آویو تغییر کرده به‌طوری‌که یک حمله از سوی آنها حمله‌ای از طرف ما را به‌دنبال دارد و این اساس معادله است اما معادله نظامی سری حیرت‌انگیز سوریه که رژیم صهیونیستی را گیج می‌کند همچنان به قوت خود باقی است. یک مسوول نظامی سوریه اظهار کرد: معماهای زیادی در زرادخانه موشکی و سامانه دفاع هوایی ما وجود دارند که این معماها با وجود کارشناسان ایرانی در سوریه افزایش یافته‌اند. این مسوول سوری در ادامه سخنانش گفت: به اسرائیل توصیه می‌کنیم که زرادخانه دفاعی و موشکی جدید ما را محک نزند. وی همچنین افزود: به‌رغم حملات هوایی زیاد رژیم صهیونیستی صبح روز شنبه که هشت جنگنده از نوع اف ۱۶ و اف ۱۵ را به کار گرفت ما فقط با استفاده از نسل قدیمی موشک‌های سوریه حملات آنها را پاسخ دادیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر