آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۵۶

 • ورود بولتون به تیم ترامپ؟

  دنیای اقتصاد: مجله نشنال‌اینترست نوشت: گفته می‌شود مک‌مستر از شغلش برکنار خواهد شد و یک کاندیدای جدی در این مورد وجود دارد. جان بولتون، یکی از تندروهای جمهوری‌خواهان و سفیر سابق ایالات‌متحده در سازمان ملل، به‌عنوان نامزد جدی برای جانشینی مک‌مستر مطرح است. پروژه اصلی آقای سبیل، خروج ایالات‌متحده از برجام خواهد بود. در همین حال بنا به گفته چندین مقام پنتاگون مک مستر نیز احتمالا به بخش اقیانوس آرام وزارت دفاع باز می‌گردد و مدیریت اداره بحران کره‌شمالی هم به دوش وی می‌افتد.
 • شبح جنگ داخلی در افغانستان

  محمدحسین باقی
  دنیای اقتصاد: حمله پنج شبه‌نظامی به پایگاه نظامی «مارشال فهیم» در کابل ۱۱ کشته و ۱۶ مجروح برجا گذاشت. طی ۱۰ روز اخیر این چهارمین حمله انتحاری در کابل است. در این چهار حمله اخیر بیش از ۱۳۰نفر کشته شده و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند. «احساس پوپلزای» و «بن وسکات»، گزارشگران سی‌ان‌ان در گزارش ۲۹ ژانویه ۲۰۱۸ خود می‌نویسند: «طالبان از این چهار حمله مسوولیت دو حمله را بر عهده گرفته و داعش نیز مسوولیت دو حمله دیگر را پذیرفته است.»
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  «جیانفرانکو فینی»، دبیر حزب MSI، از شبه‌نظامیان این گروه خواست تا لیبرال دموکراسی را به‌طور کامل بپذیرند، از پروژه قدیمی وفادار ماندن به میراث فاشیستی خودداری کنند و به راست دموکراتیک در اروپای مدرن تبدیل شوند. دموکرات مسیحی‌ها و سوسیالیست‌ها زیر فشار فساد در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ فروپاشیدند. یک حزب جدید به نام «فورزا ایتالیا» سر برآورد و رهبر جدیدش «سیلویو برلوسکونی» آماده می‌شد تا به MSI یا همان «جنبش سوسیال ایتالیا» به‌عنوان شریکی سیاسی به منظور کسب اکثریت کافی انتخاباتی مشروعیت بخشد.
 • کناره‌گیری معاون اف‌بی‌آی

  سی‌بی‌اس نیوز/ سی‌ان‌ان: «اندرو مک‌کیب»، معاون رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا(اف‌بی‌آی)، از سوی «کریستوفر رای»، مدیر اف‌بی‌آی تحت فشار قرار گرفت تا پیش از انتشار گزارش بازرس کل از مقام معاونت استعفا دهد. طبق گزارش‌ها، مک‌کیب قرار بود ۱۸ مارس رسما بازنشسته شود.
 • بایکوت سوچی از سوی غرب

  الجزیره/ اسپوتنیک: کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه دیروز (۱۰بهمن ماه) جلسه اصلی خود را با حضور استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه آغاز کرد، درحالی‌که آمریکا، انگلیس و فرانسه این نشست را تحریم کردند. این کنفرانس از روز دوشنبه ۹ بهمن ماه در تفرجگاه سوچی شروع به‌کار کرد.
 • گزارش ویژه وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه الیگارشی روسیه

  سی‌ان‌ان: وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که به‌زودی گزارشی منتشر می‌کند که در آن «ارتباط افراد مقتدر روسیه (الیگارش‌ها) با زمامداران کرملین بازگو شده است.» این گزارش قرار است از پیوندهای مقتدرترین افراد روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری کشور، پرده بردارد. احتمال می‌رود که ایالات‌متحده با تکیه بر این گزارش، بر افراد یا موسسات «وابسته به کرملین» مجازات‌های تحریمی تازه‌ای اعمال کند.
 • جزئیات معامله ولیعهد و بن‌طلال

  رویترز: عادل الجبیر، اعلام کرده که ولیعهد احتمالا اواخر فوریه به پاریس می‌رود. فرانسه به پرونده بازداشت‌شدگان در هتل ریتز کارلتون به‌ویژه پرونده ولید بن‌طلال توجه زیادی داشته است. فرستاده ویژه فرانسه با برخی شاهزادگان در این هتل دیدار کرده و سارکوزی و اولاند، دو رئیس‌جمهور قبلی فرانسه برای آزادی ولید بن‌طلال واسطه شدند.

بیشتر