آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۵۱

 • دستورکارهای اقتصادی در آلپ

  دنیای اقتصاد: از روز سه‌شنبه (۳ دی ماه) که اجلاس داووس آغاز به کار کرد حواشی بسیاری در مورد ترامپ و مواضع او در این اجلاس مطرح شده است. بگذریم که تظاهراتی هم علیه او برگزار شد. به گزارش رویترز، ترامپ امروز دیدارهای فشرده‌ای دارد. او امروز با «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس و همچنین «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد.
 • ورود بازرس به کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هم به روزهای حساس خود نزدیک می‌شود هم به روز‌های پایانی‌اش. به گزارش سی‌ان‌ان پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به نقطه غیرقابل بازگشتی رسیده و حالا پای خود ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به وسط کشیده شده است.
 • پیام حمایت به کردهای سوریه از اربیل

  دنیای‌اقتصاد: با حمله ترکیه به سوریه دوباره این کشور آبستن حوادث گوناگون شده است. درحالی‌که امید می‌رفت با از بین رفتن داعش در این کشور، مذاکرات دیپلماتیک جدی‌تر پیش برود، آمریکا با تصمیم خود موجب شد تا ترکیه بهانه‌ای برای حمله به سوریه به دست آورد. این بخشی از سخنان لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه است که گفته آمریکا با طرح ایجاد یک ارتش برای دفاع از مرزهای سوریه که عمدتا کردتبار هستند، باعث تحریک ترکیه شده است.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  نوفاشیسم (از دو نوع «قابل احترام» و «انقلابی») که میان سرمایه‌داری انگلیسی یا آمریکایی و کمونیسم در «موضع سوم» قرار گرفته بود، در نهایت دست به انتخاب زد و کمونیسم را به‌عنوان دشمن اصلی هدف قرار داد اما پس از سقوط دیوار برلین در یک دنیای به‌شدت درحال تغییری که دیگر منطبق با دسته‌بندی‌های سیاسی قدیمی نبود، بخشی از علت وجودی خود را از دست داد.
 • انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در ونزوئلا

  رویترز: مجلس موسسان ونزوئلا که از دولت سوسیالیستی نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور آن کشور حمایت می‌کند، دستور برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری درماه آوریل (حدود سه ماه دیگر) را داده است. نیکولاس مادورو روز سه‌شنبه در جمع هواداران دولت گفت که آماده است برای یک دوره شش ساله دیگر نامزد شود. رئیس‌جمهوری ونزوئلا درحالی آمادگی خود را برای ادامه ریاست‌جمهوری اعلام می‌کند که بسیاری از رقبای او در تبعید و یا در زندان به سر می‌برند و منتقدان می‌گویند که برگزاری یک انتخابات سالم و عادلانه در ونزوئلا درحال‌حاضر ممکن نخواهد بود. مخالفان مادورو دولت را متهم می‌کنند که با ایجاد مجلس موسسان قانون اساسی، با دور زدن پارلمان، قدرت مردم را غصب کرده است. هرچند به نظر می‌رسد نیکولاس مادورو در انتخابات پیش رو بی‌رقیب باشد اما او گفته است که انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور یا بدون حضور مخالفان انجام خواهد شد.
 • خروج دیوار مکزیک از لایحه بودجه آمریکا

  رویترز: دموکرات‌ها روز سه‌شنبه اعلام کردند که پیشنهاد تامین بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک را از لایحه خارج کردند چراکه مذاکرات سخت بر سر آینده مهاجران جوان غیرقانونی که «Dreamers» («رویاپردازان» موسوم به داکا) نامیده می‌شوند در سنا از سر گرفته شده است.

بیشتر