آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۴۳

 • جنگ مکـرون- مرکـل با تـرامپ در داووس

  دنیای اقتصاد: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در نظر دارد در اجلاس داووس به امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه بپیوندد تا به آنچه جنگ حماسی با دیدگاه‌های ترامپ می‌خوانند، بروند. به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکل که از ماه سپتامبر در تلاش است تا یک دولت در آلمان تشکیل دهد؛ اما تصمیم گرفته ‌است به‌رغم مشکل موجود در آلمان به سمت کوه‌های آلپ سفر کند و در اجلاس داووس شرکت کند.
 • غیبت چین در نشست گروه ۲۰

  دنیای اقتصاد: وزرای امور خارجه ۲۰ کشور درحالی امروز برای بررسی وضعیت کره‌شمالی از طریق فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک در ونکوور حضور می‌یابند که چین به‌عنوان عامل کلیدی در حل بحران در این نشست غایب است. به گزارش رویترز، نشست ونکوور به میزبانی کانادا و ایالات‌متحده درحالی برگزار می‌شود که نشانه‌هایی از کاهش تنش حتی به‌صورت موقت در شبه‌جزیره کره مشهود است. اخیرا دو کره برای نخستین بار در دو سال گذشته مذاکراتی را برگزار کردند و پیونگ‌یانگ نیز اعلام کرده در صورت مساعد بودن شرایط ورزشکاران خود را به المپیک زمستانی کره‌جنوبی اعزام می‌کند. با این حال آمریکا و برخی کشورها می‌گویند که جامعه بین‌الملل باید به‌دنبال راه‌هایی با هدف گسترش طیف تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ به‌دلیل انجام برنامه‌های اتمی کره‌شمالی باشد.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  برخی مانند «تاگی یف» در اثری با عنوان «پوپولیسم ملی» آن را به منزله برچسبی به‌کار می‌برند که همواره برای توصیف راست افراطی مدرن به‌کار گرفته شده است. برای نویسندگان دیگری مانند «جرمانی» هر پوپولیسمی (حتی آنهایی که در کشورهای آمریکای لاتین هستند) ملی‌گراست. اسمیت بر این باور است که «ملت به منزله یک خانواده بزرگ تلقی می‌شود، اعضا همچون خواهران و برادران سرزمین مادری یا پدری هستند و به زبان مادری سخن می‌گویند. به این ترتیب، خانواده ملت جایگزین خانواده فرد می‌شود اما وفاداری قوی و دلبستگی آشکار به‌دنبال می‌آورد.» با این حال، محققان فمینیست استدلال می‌کنند که چنین تفسیری نشان می‌دهد که ملت بر مبنای تبعیض و نابرابری جنسی بنا شده و وزن یا اهمیتی قابل توجه به جنسیت در ساخت هویت‌ها اختصاص نمی‌دهد. در نهایت، پوپولیسم به‌عنوان ایدئولوژی قدرت، ارزش‌های محافظه‌کارانه در جوامع اروپایی را زیر سوال می‌برد.
 • عباس: توافق‌های صلح مرده‌اند

  خبرگزاری آلمان/ نیویورک‌تایمز/ بی‌بی‌سی: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از سیاست رئیس‌جمهوری آمریکا در برخورد با بحران خاورمیانه به شدت انتقاد و تصمیم او را «سیلی قرن» خواند و گفت: توافق‌های صلح «مرده‌اند.» محمود عباس در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس دوروزه نمایندگان ارشد «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» گفت: «ما به ترامپ نه می‌گوییم. ما طرح او را نخواهیم پذیرفت.» اشاره رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به سخنان رئیس‌جمهوری آمریکاست که اعلام کرده بود به‌دنبال طرح صلحی «نهایی» برای بحران خاورمیانه است.
 • ترامپ: من نژادپرست نیستم

  رویترز: در پی انتشار اظهاراتی منسوب به رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد مهاجران آفریقایی، دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت: هرگز با فردی مثل من که کمترین اثری از نژادپرستی دارد، مصاحبه نکرده‌اید. هفته گذشته برخی گفتند که ترامپ در جلسه‌ای مشترک با گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات در کاخ سفید، کشورهای آفریقایی و هائیتی را با عبارتی توهین‌آمیز، معادل با «چاه مستراح» توصیف کرده است. بنا بر اظهارات نقل‌شده، دونالد ترامپ گفته بود چرا باید به شهروندان این کشورها اجازه ورود به آمریکا را داد؟ او همزمان خواستار افزایش پذیرش مهاجران از کشورهایی مانند نروژ شده بود. ساعاتی پس از انتشار گزارش رسانه‌های آمریکا درباره این سخنان، کاخ سفید بدون اینکه نقل قول‌ها را مستقیما تکذیب کند، با صدور بیانیه‌ای گفته بود ترامپ حامی آن دسته از سیاست‌های مهاجرتی است که مبتنی بر پذیرش افرادی باشد که به جامعه آمریکا کمک می‌کنند. در این راستا راج شاه، سخنگوی کاخ سفید، گفته است: «بعضی چهره‌های سیاسی واشنگتن به نفع کشورهای خارجی مبارزه می‌کنند؛ اما رئیس‌جمهور ترامپ همواره به نفع مردم آمریکا مبارزه می‌کند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر