آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۳۸

 • بازجویی از ترامپ روی میز بازرس مولر

  دنیای اقتصاد: ترامپ شاید به چیزی نزدیک می‌شود که در مدت ۱۱ ماه ریاست‌جمهوری‌اش از آن گریزان بوده است: بازجویی درباره پرونده «روس‌گیت». حالا خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر می‌دهد که بازرس مولر، نماینده ویژه دادگستری آمریکا بی‌میل نیست که با خود رئیس‌جمهوری نیز گفت‌وگویی داشته باشد.
 • آغاز مذاکرات دو کره

  دنیای اقتصاد: دیروز سه‌شنبه (۱۹ دی ماه) پس از دو سال اولین دور از مذاکرات دو کره‌شروع شد. در این مذاکرات اعلام شد که کره‌شمالی سرانجام تیم ورزشی خود را در ماه آینده عازم بازی‌های المپیک زمستانی در سئول خواهد کرد.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  انتخابات سال ۲۰۱۴ در اروپا شاهد ظهور احزابی بود که با برچسب «پوپولیست» در تمام اتحادیه اروپا شناخته شدند. اکنون «پوپولیسم» به مساله‌ای مهم در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپایی تبدیل شده است. یک «روح» درحال شکار اروپا است؛ روحی به نام «پوپولیسم.» انواع مختلف احزاب و جنبش‌های سیاسی که با برچسب «پوپولیست» شناخته می‌شوند موجب شده برخی محققان آن پدیده را «آفتاب‌پرست» بنامند. برای مثال «کارلین پریستر» عنوان «نزدیک شدن به آفتاب‌پرست» را برای تیتر کتاب خود در سال ۲۰۱۲ انتخاب کرد که در آن وی به «پاول تاگارت» ارجاع داد که از «ویژگی آفتاب‌پرست‌گونه» و «تو خالی» پوپولیسم سخن می‌گوید.
 • بیشترین «ساعات کاری» در دنیا

  دنیای اقتصاد: با پایان یافتن تعطیلات سال نو میلادی، کارکنان در بسیاری از کشورها به مشاغل خود بازگشتند. در سال جدید اما کارکنان در برخی کشورها مجبور خواهند بود ساعات بیشتری را کار کنند. در این رابطه «فوربس» با استفاده از آخرین‌ آمارهای «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه»، کشورهایی که بیشترین میانگین ساعات کاری را دارند رتبه‌بندی کرده است. بر این اساس، مکزیکی‌ها با میانگین ۲۲۴۶ ساعت کار در سال در جایگاه نخست این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند. به گزارش «فوربس» مردم مکزیک به‌طور میانگین سالانه ۴۶۷ ساعت بیشتر از آمریکایی‌ها کار می‌کنند، درحالی‌که درآمد آنها کمتر از یک پنجم درآمد نیروی کار در آمریکا است. در این رتبه‌بندی کره‌جنوبی پس از مکزیک در رده دوم قرار دارد. به‌رغم تلاش‌های دولت کره‌جنوبی برای کاهش ساعات کاری، مردم کره به‌طور میانگین ۲۱۱۳ ساعت در سال کار می‌کنند.
 • بلندپروازی‌های مکرون در پکن

  دنیای اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در نخستین سفر آسیایی خود به چین سفر کرد. این سفر قرار است سه روز به طول بینجامد. سفر وی در شرایطی به این کشور انجام می‌شود که در ماه اکتبر جایگاه شی‌جین پینگ در این کشور مستحکم‌تر شده و وی دارای اختیارات فراوانی در حزب کمونیست شده است. به نوشته روزنامه فایننشال‌تایمز، فرانسه به‌دنبال روابط دیپلماتیک و تجاری بهتر با چین است، در حالی که آمریکا سعی کرده در دوران دونالد ترامپ با سیاست‌های انزواگرایانه خود را از عرصه تحولات جهانی کنار بکشد و در نهایت این چین خواهد بود که فرصت بیشتری برای استفاده از این صحنه دارد. به نوشته این روزنامه امانوئل مکرون در این سفر به‌دنبال بستن قراردادهای صنعتی با چینی‌ها است و همزمان قصد دارد تا در مورد موضوع روند گرمایش جهانی و معاهده پاریس نیز گفت‌وگو کند. فرانسه در پی آن است با چین که به‌دنبال سهم بیشتری از عرصه جهانی است، قرارداد تجاری امضا کند. نبود آمریکا در این صحنه این فرصت را برای پکن فراهم کرده است که بتواند نهایت استفاده را از این موضوع ببرد و حالا متحدان آمریکا در آغوش چینی‌ها قرار دارند.

بیشتر