آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • وحشت ترامپ از اعترافات فلین

  دنیای اقتصاد: توییت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در روز شنبه درباره مایکل فلین توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرده و برخی آن را پذیرش از «ممانعت از عدالت» تلقی کرده‌اند.به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ توییت کرده که مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در مورد مکالمه با سفیر روسیه به اف‌بی‌آی دروغ گفته است.
 • قمار هسته‌ای در شبه‌جزیره

  دنیای اقتصاد: هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در نشستی با اشاره به آخرین آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای کره‌شمالی اعلام کرد: «احتمال وقوع جنگ تمام عیار میان کره‌شمالی و آمریکا روز به روز در حال افزایش است.»
 • ورود جهان به عصر خودکامگی؟

  دنیای اقتصاد: استفان والت، نظریه‌پرداز مشهور روابط بین‌الملل در تازه‌ترین شماره مجله فارن‌پالیسی به بررسی آثار سیاست‌ورزی ترامپ بر آمریکا و جهان پرداخته است. از نگاه او نفس به قدرت رسیدن ترامپ در ایالات‌متحده نشانه‌ای از فرسوده شدن نظم‌های دموکراتیک کلاسیک و سر بر آوردن عصر جدیدی در جهان به نام خودکامگی است. تداوم خط مشی ترامپ در کشورهایی نظیر روسیه، چین و عربستان می‌تواند پایه‌های این دوره جدید در نظام بین‌الملل را استوارتر سازد و بی‌تفاوتی دولت جدید در واشنگتن نسبت به مساله دموکراسی این روند را تشدید می‌کند.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  در بخش‌های قبل ۴ سناریو درباره وقوع جنگ میان چین و آمریکا بررسی شد. گفته شد که تا سال ۲۰۲۵، قابلیت‌های افزایش‌یافته ضددسترسی و منع منطقه‌ای شکاف میان خسارت‌های نظامی چین و آمریکا را کاهش خواهد داد؛ با این حال خسارت‌های چین همچنان بسیار سنگین خواهد بود. خسارت‌های آمریکا، اگرچه کمتر از چین خواهد بود اما سنگین‌تر از قبل خواهد بود. حتی اگر پیروزی نظامی آمریکا احتمال کمتری داشته باشد اما دستیابی برای پیروزی چین هم دشوار خواهد بود.از آنجا که هر دو طرف از قابلیت تداوم و وارد آوردن خسارت‌های شدید برخوردار هستند، هیچ‌یک حاضر به پذیرش شکست نخواهند بود. یک جنگ شدید، طولانی و بی‌نتیجه نظامی می‌تواند هر دو کشور را تضعیف کرده و هر دو کشور را در برابر تهدیدات دیگر آسیب‌پذیر سازد.
 • اصلاحات حلزونی در سعودی

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: طرح خصوصی‌سازی گسترده عربستان، به‌رغم هیاهوی رسانه‌ای پیرامونش، در عمل با مشکلات متعددی مواجه شده است و طبق انتظارات پیش نمی‌رود. رویترز چالش‌های این برنامه را از زبان فعالان عرصه اقتصاد عربستان بازگو کرده است.

بیشتر