آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۰۵

 • سورپرایز «اون» برای ترامپ

  دنیای اقتصاد: کره‌شمالی سکوت دوماهه موشکی خود را شکست و اواخر سه‌شنبه شب (۷ آذرماه) موشک جدیدی را آزمایش کرد که به گفته رهبران پیونگ‌یانگ با پروازی ۱۳ هزار کیلومتری می‌تواند کل خاک آمریکا را در تیررس خود قرار دهد. «جیمز گریفیث»، گزارشگر سی‌ان‌ان، در گزارش مورخ ۲۹ نوامبر خود می‌نویسد: «موشک هواسونگ ۱۵ قدرتمندترین موشک بالستیکی است که بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین کلاهک موشکی را حمل می‌کند.» این موشک می‌تواند به ارتفاع ۴ تا ۴۵۰۰کیلومتر دست یابد. گریفیث می‌نویسد این کشور از ۱۵ سپتامبر به این سو آزمایش موشکی انجام نداده بود و این آزمایش جدید نوعی مانور قدرت محسوب می‌شود.
 • رونمایی از محرمانه‌های داعش

  دنیای اقتصاد: اسنادی که به تازگی از مناطق تحت کنترل داعش در عراق به‌دست آمده نشان می‌دهد که این گروه چگونه قواعد سخت حکمرانی داخلی بر اعضا را اعمال می‌کرد و سرنوشت مبارزانی که از این قواعد تخلف می‌کردند، چه بوده است. علی یونس، گزارشگر الجزیره می‌نویسد؛ این اسناد که به‌دست الجزیره افتاده شواهدی به‌دست می‌دهد دال بر اینکه ساختار و سطح سازماندهی این گروه چقدر و چگونه بوده است. این اسناد از منطقه باعج در غرب موصل – به‌عنوان دومین شهر بزرگ عراق – پس از تسخیر آن از سوی نیروهای عراقی در ماه ژوئن به‌دست آمده است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  در بخش جدید به احتمال درگیری نظامی میان آمریکا و چین پرداخته می‌شود. اشاره شد که قابلیت‌های نظامی بهبودیافته چین به‌ویژه قابلیت‌های «ضددسترسی» و «منع منطقه‌ای» به این معناست که ایالات‌متحده نمی‌تواند روی دستیابی به کنترل عملیاتی، تخریب سیستم‌های دفاعی چین و دستیابی به پیروزی قاطع (در صورت وقوع جنگ) حساب باز کند. تصور نویسندگان این گزارش بر این است که این جنگ «منطقه‌ای» و «متعارف» خواهد بود و به احتمال زیاد از طریق کشتی‌ها و زیردریایی‌ها، هواپیماها و انواع موشک‌ها، در فضا (علیه ماهواره‌ها) و فضای سایبری (علیه سیستم‌های کامپیوتری) کلید بخورد.
 • محافظه‌کاری پاپ در سفر به میانمار

  نیویورک‌تایمز: پاپ فرانسیس خواستار برقراری صلح در میانمار شد بدون آنکه از روهینگیا اسمی ببرد. از زمانی که پاپ فرانسیس در سال ۲۰۱۳ به این منصب رسیده، او سعی کرده است از تریبون خود برای حقوق پایمال شده صحبت کند و توجه مردم را به مصیبت‌زدگان فاقد قدرت و جفا دیده جلب کند. او با نسل‌کشی خطاب کردن کشتار ارمنی‌ها در ترکیه طی جنگ جهانی اول خشم ترکیه را به جان خود خرید.
 • اسد در قدرت می‌ماند

  واشنگتن‌پست: با توجه به مواضع ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالا بشار اسد روی کار باقی خواهد ماند. آمریکا در دوران دونالد ترامپ خاورمیانه را تبدیل به منطقه نفوذ روسیه کرده است. در این میان نقش برجسته روسیه در حل‌وفصل درگیری‌ها در سوریه به‌صورت عجیبی مورد استقبال گسترده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار گرفته است.

بیشتر