آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • عربستان در مسیر انقلاب وهابیون

  دنیای اقتصاد: محمد‌بن‌سلمان که خود را ناجی عربستان می‌پندارد انقلابی را شروع کرده است؛ این انقلاب نه در خیابان‌ها بلکه در راهروها و دالان‌های قدرت در عربستان به راه افتاده است. عربستان در دوره او می‌کوشد تا ملی‌گرایی سعودی را جایگزین نظام وهابی سازد؛ اما عنصر اصلی این ملی‌گرایی یافتن یک دشمن خارجی است که همچون سوختی برای این ملی‌گرایی عمل می‌کند. اما اگر این انقلاب از بالا به نتیجه نرسد، موجب فروپاشی از پایین می‌شود و کشور را به دست وهابیان می‌سپارد.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  سازماندهی دوباره نهادهای دولتی چین که ارتباط نزدیکی با مسائل هسته‌ای دارند بر سیاست منع اشاعه این کشور تاثیرگذار بود. وقتی چین از جامعه بین‌الملل کنار گذاشته شد، به‌طور کامل موسسات و رژیم‌های بین‌المللی مربوط به منع اشاعه هسته‌ای را رد کرد. اما وقتی چین به تدریج در جامعه بین‌الملل ادغام شد، تعاملاتش با کشورهای جهان هم موجب شد که موسسات هسته‌ای مربوطه‌اش هم به سوی اصلاح پیش روند.
 • دیدار غیرمنتظره بشار اسد با پوتین

  دنیای اقتصاد: پوتین در شهر سوچی روسیه دیداری غیرمنتظره با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه داشت و درباره این دیدار هم گفت که آرام آرام باید برای روند حل بحران در سوریه به سمت گزینه دیپلماتیک رفت.
 • مقاومت موگابه شکست

  دنیای اقتصاد: در آخرین لحظات تنظیم این گزارش موگابه دیکتاتور۹۳ ساله زیمبابوه از سمت خود استعفا کرد. پیش از این معاون سابق رئیس‌جمهوری زیمبابوه گفته بود که رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری این کشور باید از کار کنار بکشد.
 • مجازات دو افسر ارشد ارتش در کره‌شمالی

  رویترز، آسوشیتدپرس: رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: واشنگتن کره‌شمالی را در فهرست کشورهای «حامی تروریسم» قرار داده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که در ماه‌های گذشته درگیری‌های لفظی متعددی با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی داشته است، اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری کشورش از روز سه‌شنبه تحریم‌های بیشتری علیه پیونگ‌یانگ درنظر گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر