• دیپلماسی آمریکا در دوربرگردان

  دنیای‌اقتصاد: تیم امنیت ملی و سیاست خارجی بایدن به‌دنبال احیای نقش کلاسیک آمریکا در نظام بین‌الملل است؛ امری که با رویکرد ناسیونالیستی- انزواگرایانه ترامپ در چهار سال گذشته دچار وقفه شده بود. از همین‌رو در دوره جدید بار دیگر شاهد سیاست مداخله‌گرایانه لیبرال با همان بین‌الملل‌گرایی لیبرال خواهیم بود. در همین چارچوب این تیم تغییرات سریعی را در سیاست خارجی ایالات‌متحده در دستورکار خود قرار خواهد داد. این تغییرات به‌طور خاص در خاورمیانه بر دیپلماسی و حقوق‌بشر متمرکز می‌شود و چک سفید امضای دوران ترامپ از اسرائیل و عربستان ستانده می‌شود.
 • بایدن: دولت من، دولت سوم اوباما نیست

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، با انتخاب تیم جدید امنیت ملی تلاش دارد تا «انزواگرایی ملی‌گرایانه» ترامپ را کنار زده و رویکرد به‌روزتری را جایگزین آن سازد. نامزد بایدن برای وزارت امور خارجه در اظهاراتی گفت که آمریکایی‌ها به «کرامت و اعتماد به نفس» برای اتکا به متحدانشان نیاز دارند. گزینه بایدن برای اجرای سیاست مهاجرتی (وزارت امنیت داخلی) هم یک آمریکایی- کوبایی است که از قضا از دست انقلاب کاسترو به همراه خانواده‌اش به آمریکا گریخت. مدیر سیا هم به بایدن گفت که خبرهایی برایش خواهد آورد که «ناراحت‌کننده و سخت» خواهد بود و دیگر از «بله قربان‌گویی» خبری نخواهد بود. «آنی کارنی» و «دیوید ای. سانجرز» در گزارش ۲۴ نوامبر برای نیویورک‌تایمز نوشتند، بایدن تیمی را به وجود آورده که رقیب نیستند. بسیاری از نامزدهای او سال‌ها به‌عنوان «معاون» برای وی در دولت اوباما و در بخش‌هایی مانند کاخ سفید، وزارت خارجه و سیا کار کرده‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  برای آرنت، هرگز کلمه آخری وجود نداشت. او همواره در دیدگاه‌های خود به عقب و جلو رفتن و نوسان داشتن ادامه داد، توده مردم آمریکا را به مثابه فاشیست‌های اولیه در یک برهه تحقیر می‌کرد و در برهه‌ای دیگر از حس سیاسی خوب آنها در عجب می‌ماند. اما از یک جهت کاملا ثابت قدم باقی ماند و این ثبات قدم در انکار وی برای استقبال از ایده‌آل‌های دموکراتیک بود، آنگونه که بیشتر آمریکایی‌ها آن را درک می‌کردند. او نوشت: «یک دموکراسی که با تصمیمات اکثریت اداره می‌شود اما با قانون کنترل نمی‌شود درست به اندازه یک حکومت مطلقه، استبدادی است». آرنت می‌گفت: «یک اقتدار دهشت‌آور و کاملا مستبد همانا استبداد اکثریت است.» او به یاسپرس می‌گفت، جامعه توده‌ای ظاهرا جمهوری را در هم می‌شکند و اگرچه نهادهای دولت باید دستورات مردم را مهار و محدود کنند، اما جمهوری آمریکا «از درون و با دموکراسی در حال منحل شدن بود.»
 • حضور صلح‌بانان روس در قره‌باغ برای بیشتر از ۵ سال

  خبرگزاری تاس: نخست‌وزیر ارمنستان اظهار کرد: معتقدم صلح‌بانان روسی برای بیش از پنج سال در قره‌باغ خواهند ماند. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفت: درست است، پنج سال ممکن است برای ایجاد تضمین‌های امنیت و ثبات در منطقه کافی باشد. اما درگیری قره‌باغ یک درگیری طولانی است؛ بنابراین معتقد نیستم که حضور صلح‌بان‌های روسیه محدود به یک دوره پنج‌ساله شود. نخست‌وزیر ارمنستان همچنین تصریح کرد: موضع کشورش درخصوص وضعیت قره‌باغ تغییر نکرده است. او در پاسخ به این سوال که چرا بیانیه سه‌جانبه تصویب‌شده از سوی رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان درخصوص آتش‌بس قره‌باغ چیزی درباره وضعیت این منطقه نگفته، بیان کرد: شما موضع ارمنستان در قبال وضعیت قره‌باغ را می‌دانید. البته این موضع تغییر نکرده است. او گفت: وضعیت قره‌باغ هنوز باید از طریق فرآیند مذاکرات در چارچوب گروه مینسک متعلق به سازمان امنیت و همکاری اروپا تعیین شود. وی افزود: در حقیقت این اتفاق نظر مورد موافقت ارمنستان دست‌کم در میان روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکرات باید در چارچوب ریاست گروه مینسک به پیش برود و مسائلی که در بیانیه مشترک حل نشده‌اند، موضوع بحث مذاکرات در چارچوب ریاست گروه مینسک هستند.
 • نتانیاهو به بحرین و امارات می‌رود

  اسپوتنیک: رسانه‌های عبری‌زبان زمان سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بحرین و امارات را اعلام کردند. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی اعلام کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم اولین سفر علنی خود را به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس طی چند روز آینده آغاز خواهد کرد. وی از یکشنبه تا چهارشنبه به بحرین سفر می‌کند. همچنین قرار است گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم اسرائیل پنج‌شنبه هفته آینده بعد از سفر نتانیاهو، به بحرین برود. شیمون آران، فعال رسانه‌ای اسرائیلی در توییتی نوشت: نتانیاهو به زودی به امارات و بحرین می‌رود و به نظر می‌رسد این سفر هفته آینده باشد. مقدمات اتخاذ شده و هماهنگی صورت گرفته است؛ اما هنوز جزئیات نهایی این سفر مشخص نشده است. بحرین و امارات ۱۵ سپتامبر با نظارت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توافق صلح با اسرائیل را امضا کردند.
 • توافق بیشتر آمریکا با اسرائیل در ۲ ماه آینده

  فاکس‌نیوز: وزیر خارجه آمریکا از آغاز روند انتقال قدرت در این وزارتخانه به تیم جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب خبر داد.مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: امروز ما فرآیند اجرای تصمیم اداره خدمات عمومی را شروع کردیم و هر آنچه را که بر اساس قانون لازم باشد، انجام خواهیم داد.اداره خدمات عمومی که مرجع رسمی فدرال درخصوص تایید فرآیند انتقال قدرت بعد از انتخابات ریاست جمهوری است، به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، اعلام کرد که وی می‌تواند فرآیند به دست گرفتن قدرت را به‌طور رسمی شروع کند.مایک پمپئو همچنین انجام گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، نامزد تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را رد نکرد.این در حالی است که شبکه خبری سی‌ان‌ان هم پیش از این به نقل از یک منبع در دولت آمریکا از مجوز دولت ترامپ برای ارائه گزارش‌های اطلاعاتی روزانه رئیس‌جمهوری به جو بایدن خبر داده بود.پمپئو در بخش دیگری از اظهاراتش درباره دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در ریاض اظهار کرد که نتانیاهو و بن سلمان در این باره صحبت خواهند کرد که آیا این دیدار انجام شده است یا خیر.پمپئو در پاسخ به سؤالی درباره صحت این دیدار گفت که وی با بن سلمان دیدار کرده و نمی‌خواهد وارد جزئیات شود.وزیر خارجه آمریکا در ادامه پیش بینی کرد که طی یک یا دو ماه آتی توافق‌نامه‌های عادی‌سازی روابط بیشتری با رژیم اسرائیل امضا شود.
 • کنفرانس خبری ۶۳ ثانیه‌ای ترامپ!

  یاهونیوز: حضور چند ثانیه‌ای ترامپ در اتاق مطبوعاتی کاخ سفید و صحبت‌هایش با خبرنگاران تعجب حاضران را موجب شد. ظاهرا حضور رئیس‌جمهور در میان خبرنگاران فقط برای اطلاع‌رسانی درباره رسیدن شاخص بورس داوجونز به سطح تاریخی ۳۰هزار بود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به میان خبرنگاران در کاخ سفید آمد و گفت: من از اتفاقی که در زمینه تولید واکسن رخ داده است، هیجان زده هستم، این واقعا باورنکردنی است. بازار سهام هم رقم ۳۰هزار را شکسته است؛ درحالی‌که هرگز قبلا به این رقم نرسیده بود. این یک رقم مقدس است. من می‌خواهم به همه افراد در داخل دولت تبریک بگویم. آنها سخت کار کردند و از همه مهم‌تر من می‌خواهم از مردم کشورمان تشکر کنم؛ چون هیچ مردمی مثل شما وجود ندارد. بعد هم بلافاصله اتاق را ترک کرد. خبرنگار سی‌ان‌ان این حضور را کوتاه‌ترین کنفرانس خبری تاکنون خواند. اوایل روز سه‌شنبه شاخص داوجونز آمریکا برای نخستین بار و از ناحیه خوش‌بینی مربوط به آزمایش‌های واکسن ویروس کرونا و رضایت دادن کاخ سفید به روند انتقال قدرت به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب از رقم ۳۰هزار واحد عبور کرد.
 • مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله اسرائیل

  سانا: بامداد چهارشنبه رژیم صهیونیستی به استان‌های ریف دمشق و قنیطره حمله هوایی کرد ولی با مقابله پدافند هوایی ارتش با سوریه مواجه شد. حمله متجاوزانه رژیم صهیونیستی حوالی جبل المانی در ریف دمشق و همچنین روستای رویحینه در جنوب قنیطره را هدف گرفت. تلویزیون دولتی سوریه نیز ویدئوکلیپی منتشر کرد که پدافند دفاع هوایی سوریه را در حال دفع حملات اسرائیل در حوالی جبل المانی در حومه دمشق نشان می‌دهد. یک منبع نظامی سوری نیز تاکید کرد که دقیقا راس ساعت ۲۳:۵۰ سه‌شنبه شب - چهارشنبه، دشمن صهیونیستی از سمت جولان اشغالی سوریه به سمت جنوب دمشق حمله هوایی را آغاز کرد که این حمله تنها تلفات مادی داشت. این دومین مرتبه در ظرف یک هفته اخیر است که رژیم صهیونیستی دست به چنین اقدامی می‌زند. آخرین حمله این رژیم به سوریه چهارشنبه ۱۸ نوامبر بود که منجر به کشته شدن سه سرباز، زخمی شدن یک سرباز و خسارات مادی شد.
 • سنت‌شکنی بایدن؛ دو زن و یک لاتین تبار در کابینه

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، در نظر دارد تا «جنت ال. یلن» را به‌عنوان وزیر خزانه‌داری برگزیند. نامزدی «یلن» باعث می‌شود او به اولین زن در ۲۳۱ سال گذشته تبدیل شود که مسوولیت وزارت خزانه‌داری را پذیرفته است. در ادامه سنت شکنی‌های بایدن، قرار است «آلخاندرو مایورکاس» به اولین لاتین تباری تبدیل شود که رهبری وزارت امنیت داخلی را بر عهده می‌گیرد و «آوریل هِینز» هم اولین زنی خواهد بود که مدیر اطلاعات ملی آمریکا خواهد شد.
 • فرآیند رسمی انتقال قدرت در آمریکا کلید خورد

  دنیای‌اقتصاد: پس از اینکه پیروزی جو بایدن در ایالت میشیگان تایید شد و همزمان تیم حقوقی رئیس‌جمهور مستقر یک پرونده دیگر را در دادگاه پنسیلوانیا واگذار کرد، دونالد ترامپ اجازه انتقال قدرت را به رئیس‌جمهور منتخب صادر کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ روز دوشنبه اجازه داد تا فرآیند رسمی انتقال قدرت در آمریکا کلید بخورد و این نشان می‌دهد آخرین تلاش‌های وی برای باقی ماندن در قدرت به بن‌بست رسیده است. البته ترامپ به‌طور زبانی این شکست را نپذیرفته و قسم خورده تلاش‌هایش را برای تغییر رای ادامه دهد اما تا اینجا اقدامات وی بدون نتیجه باقی مانده است.
 • متحدان آمریکا از تیم سیاست خارجی بایدن احساس آرامش می‌کنند

  دنیای‌اقتصاد: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق ایالات‌متحده انتقادها از خود را مبنی بر اینکه وی به چارچوب برنامه کاری این حزب وفادار نبوده است، نپذیرفت. او اخیرا در واشنگتن پست به گفت‌وگو با این روزنامه نشست و تصریح کرد که سیاست خارجی ترامپ موجب وارد شدن لطمه به آمریکا شده، اما بایدن تیم مناسبی برای خارج کردن واشنگتن از این وضعیت دارد. اما همه این موارد به فوریت و یک شبه روی نمی‌دهند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت در جای دیگری نوشته بود که هر جمهوری‌ای برای زنده ماندن و بقا یافتن نیازمند «روح و سرزندگی» مردمانش است. او نوشت: «این حمایت مردم است که قدرت را به نهادهای یک کشور می‌بخشد.» در حالی که او می‌توانست بلوغ سیاسی آمریکایی‌ها را در برهه‌ای ستایش کند اما در برهه دیگر او مملو از دلهره و هراس بود و هیچ اعتماد به نفس قابل توجهی به سرزندگی عمومی نداشت. آرنت در نامه مورخ ۱۹۴۶ به یاسپرس که در آن ایده آل آزادی را که در ایالات‌متحده یافت می‌شد، تحسین کرد، با او در مورد جنبه تاریک‌تری در وطن جدیدش سخن گفت.
 • تایید سفر نتانیاهو به ریاض

  دنیای‌اقتصاد: نشست پنهانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان یک «اولین» دارد و یک «تاریخی» چرا که اولین دیدار تاریخی مقام‌های دو کشور بود. این نشان می‌دهد که دو کشور به سوی برقراری روابط دیپلماتیک رسمی پیش می‌روند.
 • پارادایم شیفت در سیاست خارجی آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: پیش از این نام دو تن به‌عنوان وزیران احتمالی خارجه آمریکا در دولت بایدن مطرح شده بود؛ جیک سالیوان و آنتونی بلینکن. آنقدر که نام اولی محتمل بود، نام دومی چندان مطرح نشده بود اما خبرگزاری بلومبرگ در گزارش روز یکشنبه خود فاش کرد که جو بایدن سکان وزارت خارجه کشورش را به دست آنتونی بلینکن خواهد سپرد. بلومبرگ نوشت: جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، مشاور قدیمی خود آنتونی بلینکن را به‌عنوان وزیر خارجه دولت جدید آمریکا در نظر گرفته است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  غرایز سیاسی آمریکایی‌ها قابل‌تحسین بود. آنها ممکن است به‌طور خاص متفکر یا روشن‌فکر نباشند، اما مسوولیت خود به‌عنوان شهروندان را به جد می‌پذیرند؛ چیزی که اروپایی‌ها نفهمیدند یا نتوانستند بفهمند. آرنت در سخنرانی‌ای که در اواخر دهه ۱۹۴۰ در «مدرسه رَند» ایراد کرد، اعلام کرد که «به استثنای احتمالی کشورهای اسکاندیناوی، هیچ شهروند اروپایی‌ای از بلوغ سیاسی آمریکایی‌ها برخوردار نیست». وظیفه هیات منصفه یک تجربه الهام‌بخش خاص برای او بود. آرنت به مدت دو هفته در دادگاه مدنی این شانس را داشت که از حلقه غریزی متفکران مغرور برهد و تعامل مستقیمی با شهروندان معمولی پیدا کند که دارای تحصیلات معمولی بودند. «بی‌نظری و بی‌طرفی واقعا حیرت‌انگیز بود حتی در مورد افراد کاملا ساده و معمولی.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر