پادوی سابق ترامپ علیه ترامپ

دادستان‌ها به دنبال کار کردن روی نقاط آسیب‌پذیر پرونده هستند و هیات منصفه پرونده را به شکل مخلوطی از اقدامات مستهجن ترامپ و سیاست می‌بیند. آنها می‌دانند که با یک متهم زیرک طرف هستند که سابقه چندین دهه فرار از دست اقدامات غیرقانونی خود دارد.آنها همچنین به دنبال پر رنگ کردن اعتبار و جایگاه مایکل دی.کوهن، یار سابق ترامپ خواهند بود که قرار است در این پرونده نقش یک شاهد کلیدی را ایفا کند؛ چراکه پیشتر به پرداخت حق‌السکوت به استورمی دانیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن اعتراف کرده بود.دانیل جی.هورویتز، یک وکیل مدافع کهنه‌کار که قبلا در دفتر دادستان منطقه منهتن برای رسیدگی به پرونده‌های یقه‌سفیدها کار می‌کرد، گفت که می‌توان از دادستان‌ها انتظار داشت که داستان کوهن را تا جایی که ممکن است پر رنگ و برجسته کنند.

هورویتز گفت: «دادستانی نیویورک از داستان چند لایه‌ای کوهن استفاده کند و مدارک تازه‌تری پیدا کنند.» هر دو طرف در بیانیه‌های آغازین روز دوشنبه مستندات خود را مطرح و تفسیرهای دوئلی از شواهد ارائه کردند.از حدود ۶سال پیش که خانم دنیلز دست به اشفاگری علیه ترامپ زد و تا حدی موقعیت او را به‌عنوان رئیس‌جمهور به خطر انداخت، تفسیرهای گوناگونی در فضای حقوقی مطرح شده است. اما در بررسی پرونده برای هیات‌های منصفه آینده، دادستان‌های منهتن نه بر پرداختی که سکوت خانم دنیلز را تضمین می‌کرد و نه بر رسوایی جنسی که در این فرآیند گم و گور شد، تاکید نکردند. یکی از دادستان‌ها، جاشوا استینگلاس، در عوض، یک نکته اساسی مطرح کرد: «این پرونده درباره حاکمیت قانون است و اینکه آیا دونالد ترامپ آن را زیر پا گذاشته است یا نه؟»

چرا این محاکمه تاریخی است؟

دونالد ترامپ که با ۳۴اتهام جعل سوابق تجاری در درجه اول برای سرپوش گذاشتن بر یک رسوایی جنسی مواجه است، روز دوشنبه در منهتن محاکمه شد. او اولین رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده است که تحت تعقیب کیفری قرار گرفته است.

ترامپ به چه چیزی متهم است؟

این اتهامات به پرداخت ۱۳۰هزار دلاری بازمی‌گردد که مایکل کوهن، همه‌کاره ترامپ، در سال۲۰۱۶ به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن پرداخت تا داستان رابطه جنسی او با ترامپ را در سال۲۰۰۶ مخفی نگه دارد. دادستان‌ها می‌گویند که ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری به کوهن این پول را بازپرداخت کرد و نحوه انجام این کار در حکم کلاه‌برداری است.

چرا دادستان‌ها به حق‌السکوت‌های دیگری هم اشاره کردند؟

اگرچه اتهامات مربوط به پرداخت به دنیلز است، اما آلوین براگ، دادستان منطقه منهتن قصد دارد در روند این دادگاه دو پرداخت دیگر را هم برجسته کند. دادستان‌ها می‌گویند که این معاملات نشان می‌دهد که ترامپ طرحی گسترده برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری در سال۲۰۱۶ در سر داشته است.

شاهدان کلیدی چه کسانی خواهند بود؟

 انتظار می‌رود کوهن شاهدی مهم برای دادستان‌ها باشد. همچنین انتظار می‌رود که براگ با دیوید پکر، ناشر سابق نشنال انکوایرر و هوپ هیکس، دستیار سابق ترامپ تماس بگیرد تا درباره دوره پرآشوب پیرامون این پرداخت‌ها اطلاعات کسب کند. ترامپ هم گفته است که قصد دارد در دفاع از خود صحبت کند.ترامپ معمولا دادگاه‌های خود را تبدیل به یک کارزرار تبلیغاتی و سیاسی می‌کند و مدعی است که پرونده‌های موجود علیه او از سوی دموکرات‌ها تدارک دیده شده است تا مانع پیروزی او در انتخابات ماه نوامبر شود.اگرچه بایدن توانسته است در نظرسنجی‌ها جایگاه خود را بهبود ببخشد، اما نامزد جمهوری‌خواهان نسبت به نامزد دموکرات‌ها در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد جایگاه بهتری دارد. این ایالت‌ها نقش اساسی در پیروزی رئیس‌جمهور آینده ایفا می‌کنند. ایالت‌های خاکستری، میدان نبرد یا تاب‌خور، به ایالت‌هایی گفته می‌شوند که نه جمهوری‌خواه هستند و نه دموکرات.