بهت زلزله‌ندیده‌ها از تکانه نیویورک

پس‌لرزه‌ها در طول روز جمعه ادامه یافتند، از جمله پس‌لرزه‌هایی که درست قبل از ساعت ۶بعدازظهر که حدود ۴ریشتر بود. این زلزله به‌طور گسترده‌ای در سراسر نیویورک و نیوجرسی احساس شد. کیشور اس.جیسوال، مهندس ساختار پژوهشی سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده گفت که پس‌لرزه‌ها احتمالا «برای چند روز و حتی یک هفته ادامه خواهند داشت.» او گفت: «همچنین احتمال کمی وجود دارد که زلزله‌ای با بزرگی مشابه یا حتی بزرگ‌تر در چنین توالی رخ دهد.» مقامات نیویورک گفتند که با شهرستان‌ها و همچنین تاسیسات هسته‌ای در سراسر ایالت در تماس بوده‌اند و گزارشی از خسارت به غیر از نشت گاز در شهرستان راکلند نداشته‌اند. فرماندار کتی هوچول گفت: «خوشبختانه اینجا در ایالت نیویورک، ما استاد بلایا هستیم.

ما می‌دانیم که چگونه با این موضوع کنار بیاییم.» فیلیپ دی.مورفی، فرماندار نیوجرسی که در یک کنفرانس در خارج از ایالت به سر می‌برد، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که گزارش‌های مربوط به آسیب‌های سازه‌ای «کمترین» بوده است. بر اساس داده‌های سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، این زمین‌لرزه با کانونی در ایستگاه وایت هاوس، نیوجرسی، در حدود ۴۰مایلی غرب شهر نیویورک، سومین زلزله قوی در فاصله ۲۵۰مایلی شهر از سال۱۹۵۰ بوده است. حتی با شنیدن صدای آژیر در سراسر نیویورک، اداره پلیس، اداره آتش‌نشانی و اداره تامین انرژی «کان ادیسون» گفتند که هیچ گزارش فوری از خسارت دریافت نکرده‌اند. شهردار اریک آدامز که در یک جلسه پیشگیری از خشونت با اسلحه در عمارت گریسی حضور داشت، گفت که او حتی زلزله را احساس نکرده و توسط کارکنانش از آن مطلع شده است.

او در یک کنفرانس خبری گفت: «اهالی نیویورک باید روزهای عادی خود را طی کنند.» اما این زمین‌لرزه همچنین کاستی‌های آشکاری را در سیستم اعلان اضطراری نیویورک نشان داد. انتقادها از آدامز پس از اینکه واکنشش نسبت به سیل و دود آتش‌سوزی در نیویورک با تاخیر همراه بود، بیشتر شده است. روز جمعه، نیم ساعت یا بیشتر، پس از وقوع زلزله، هشدارهای متنی به ساکنان برای ماندن در خانه دریافت شد. (در مناطق زلزله‌خیز مانند کالیفرنیا و ژاپن، شبکه‌ای از حسگرهای لرزه‌ای لرزش را تشخیص می‌دهند. بنابراین هشدارها می‌توانند چند ثانیه قبل از زلزله دریافت شوند.) زک ایسکول، کمیسر مدیریت اضطراری شهر نیویورک، از هشدارهای شهر دفاع کرد و گفت که مقامات باید همراه با سازمان زمین شناسی ایالات متحده تایید کنند که این لرزش در واقع ناشی از یک زلزله بوده است.

هشدارها به ۱۴زبان ارسال شد. بر اساس استانداردهای بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌هایی که می‌توانند باعث ویرانی گسترده شوند، لرزش روز جمعه بسیار جزئی بود. زمین لرزه ۶.۷ریشتری که در سال۱۹۹۴ محله نورتریج لس‌آنجلس را لرزاند و میلیاردها دلار خسارت به بار آورد و ۵۷نفر را کشت، بیش از ۷۰۰برابر قوی‌تر از زمین‌لرزه شمال شرق روز جمعه بود. زمین‌لرزه روز جمعه در مرکز خود در نیوجرسی، لرزشی در حدود V در مقیاس شدت مرکالی ایجاد کرد.

 به گفته ران هامبورگر، یکی از مهندسین سازه برجسته کشور آمریکا که در ایمنی لرزه‌ای متخصص است، آسیب به ساختمان‌ها معمولا در حدود VII در مقیاس مرکالی شروع می‌شود. او گفت که زمین‌لرزه روز جمعه «در کالیفرنیا اتفاقی تازه نبود» اما در اطراف نیویورک و نیوجرسی، لرزش ناگهانی و ناآشنایی با زلزله، بسیاری از مردم را مبهوت کرد. در ایستگاه وایت‌هاوس، والوری برنان صدای غرشی را شنید که شبیه قطار بود، قبل از اینکه لرزش را احساس کند. او گفت: «فکر می‌کردم کوره من منفجر شده است. سگ‌های من برای پنهان شدن به پشت خانه دویدند.» در اصطبل‌های سوارکاری، در کالیفون، نیوجرسی، سواران سعی کردند اسب‌های لرزان خود را آرام کنند؛ درحالی‌که پس لرزه‌ها زیر سم‌هایشان، بیشتر آنها را می‌ترساند. در محله مرمر هیل منهتن، آدا کاراسکو در آپارتمان طبقه سوم خود در حال شستن ظروف بود که لرزش شروع شد. او به زبان اسپانیایی گفت: «من آن را احساس کردم، اما در ابتدا، با خودم فکر کردم، چیز خاصی نیست؟ اما سپس لرزش ادامه یافت و من از در بیرون دویدم.» زمین‌لرزه روز جمعه در امتداد سیستم گسلی راماپو رخ داد، شکستگی بین دو بلوک سنگی در پوسته زمین. این سیستم از میان بازوهای کوه‌های آپالاچی شمالی در نیویورک، نیوجرسی و پنسیلوانیا عبور می‌کند.