حدود نیمی از جمعیت ۲.۳میلیون نفری نوار غزه در شهر جنوبی رفح در امتداد مرز با مصر تجمع کرده‌اند؛ جایی که حمله به مسجد روز پنج‌شنبه رخ داد. خبرگزاری فلسطینی وفا از شهادت حداقل هفت فلسطینی در شب گذشته در رفح و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر خبر داد.

تدارک اسرائیل برای تهاجم به آن منطقه در حالی صورت می‌گیرد که دیپلمات‌ها برای جلوگیری از آن تلاش فراوانی کرده‌اند و قصد دارند تا پیش از ماه مبارک مسلمانان آتش‌بس برقرار شود. به گفته سخنگوی کاخ سفید، برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده خاورمیانه‌ای بایدن، روز پنج‌شنبه با نخست‌وزیر اسرائیل برای چند ساعت دیدار کرد که وی آن را «چند ساعت خوب» نامید. وی گفت این دیدار با تمرکز بر این موضوع بود که آیا مذاکره‌کنندگان می‌توانند «توافق آزادسازی اسرای اسرائیلی» را به نتیجه برسانند یا نه؟»

مذاکرات هفته گذشته در قاهره برای معامله اسرا زمانی با شکست مواجه شد که نتانیاهو مذاکره‌کنندگان حماس را متهم کرد سر سازش ندارند و گفت که خود را متعهد به ادامه حملات اسرائیل می‌داند. اما چهارشنبه‌شب، بنی‌گانتس، یکی از اعضای کابینه جنگی اسرائیل گفت که پیش‌نویس جدید ممکن است امکان توافق را فراهم آورد؛ اما او هشدار داد که در صورت عدم توافق، ارتش اسرائیل به جنگ در ماه رمضان ادامه خواهد داد. یکی از افرادی که از این مذاکرات مطلع شد، گفت که نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه هم حماس و هم اسرائیل مایل به مذاکره بر سر یک توافق موقت هستند که به موجب آن ۳۵اسیر اسرائیلی که از نظر پزشکی ضعیف یا مسن‌تر هستند با تعداد نامشخصی از اسیران فلسطینی مبادله خواهند شد. روز پنج‌شنبه، یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل گفت که کابینه، اختیارات داده شده به مذاکره‌کنندگان را افزایش خواهد داد.» به گفته مقامات اسرائیلی، حدود ۱۳۰اسیر هنوز در غزه نگهداری می‌شوند؛ اما مقامات معتقدند که حداقل ۳۰نفر از آنها کشته شده‌اند. یک مقام اسرائیلی و یک فرد مطلع در روز پنج‌شنبه گفت: مقامات ارشد اسرائیلی، قطری، ایالات متحده و مصر روز جمعه در پاریس برای پیشبرد توافق برای آتش‌بس و آزادی اسرای اسرائیلی که در دست حماس هستند، دیدار کردند. قطر و مصر به‌عنوان واسطه بین اسرائیل و حماس عمل می‌کنند؛ چراکه آنها به‌شکل مستقیم با اسرائیل مذاکره نمی‌کنند.