شهادت چهره کلیدی جهاد

اسرائیل بیش از ۲۶سال در تلاش برای ترور وی بود. پیش از این ترور اسرائیل در روزهای گذشته ۵فرمانده دیگر جهاد به نام‌های جهاد غنام: دبیر شورای نظامی سازمان جهاد، خلیل بهیتنی: فرمانده منطقه شمالینوار غزه در جهاد، تارق علاءالدین: مسوولیت هدایت حملات جهاد، علی کالی: فرمانده نیروی موشکی و محمد ابودکا: معاون فرمانده نیروی موشکی به شهادت رسانده بود. این در حالی است که نیروهای رژیم صهیونیستی در جریان حملات هوایی به نوار غزه برای پنجمین روز متوالی [دیروز شنبه]، دو فلسطینی را در کرانه باختری اشغالی به ضرب گلوله به شهادت رساندند و سه فلسطینی را زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد حمله رژیم صهیونیستی روز شنبه در اردوگاه آوارگان «بالاتا» در شهر نابلس در شمال کرانه باختری رخ داد.

الجزیره در گزارش ۱۳مه نوشت، بر اساس این گزارش، این دو فلسطینی - که «عدنان وسیم یوسف الاعرج» ۱۹ساله و «ساعد جهاد شاکر مشاح» ۳۲ساله شناسایی شدند- با شلیک گلوله به سر شهید شدند. یکی از مجروحان زنی حدودا ۵۰ساله بود که با چندین گلوله مورد اصابت قرار گرفت. حمله مرگبار به نابلس جدیدترین مورد از سری حملات به کرانه باختری اشغالی از آغاز سال جاری میلادی است. در همین حال، اسرائیل برای پنجمین روز [تا دیروز شنبه] در غزه حملات هوایی انجام داد؛ درحالی‌که آژیر خطر در جنوب اسرائیل پس از پرتاب موشک از منطقه محاصره شده به صدا درآمد. «یومنا السید» که از این منطقه برای الجزیره گزارش می‌داد، نوشت: «ما شاهد شب دیگری پر از بمباران بودیم و پرتاب راکت‌ها در اوایل صبح روز شنبه ‌شدت گرفت.»

او گفت که حملات اسرائیل چندین شهر را در سراسر نوار هدف قرار دادند، از جمله دو محله شهر غزه که به‌طور کامل ویران شدند. ارتش اسرائیل اعلام کرد که در عملیات پیش از بامداد به مراکز فرماندهی گروه جهاد اسلامی فلسطین و سکوهای پرتاب موشک این گروه حمله کرده است. چند ساعت بعد، راکت‌هایی از غزه شلیک شد، آژیرها را به صدا درآوردند و اسرائیلی‌ها را در مناطق مرزی به سمت پناهگاه‌ها فرستادند.

از زمان آغاز بمباران‌های روز سه‌شنبه، حداقل ۳۳فلسطینی شهید و ۱۴۷نفر زخمی شده‌اند. تعداد شهدا شامل حداقل شش کودک است.۶ تن از رهبران جهاد اسلامی از زمان آغاز خشونت‌های اخیر پس از آغاز عملیات ترور نیروهای اسرائیلی علیه این گروه شهید شده‌اند. حملات هوایی همزمان روز سه شنبه باعث شهید شدن فرماندهان جهاد اسلامی به همراه حداقل ۱۰غیرنظامی شد. «ویلم مارکس» در الجزیره نوشت: «ما گهگاه صدای پهپادهای اسرائیلی را بالای سرمان می‌شنویم... اما آژیرهای هشداری که حاکی از حضور موشک‌ها است حدود ساعت ۵ صبح شروع شد.» «ایزابل کرشنر» هم در گزارش ۱۲مه در نیویورک‌تایمز نوشت، با توجه به اینکه ‌آتش‌بس شکسته شده است، اکنون وضعیت به کدام‌سو می‌رود؟ وی با طرح چند پرسش به آنها پاسخ می‌دهد:

 ۱- جنگ چگونه شروع شد؟ نزدیک به سه ماه پیش، خضر عدنان، یک اسیر فلسطینی در اسرائیل و از رهبران جهاد اسلامی در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زد. عدنان که ۴۵ساله بود، هفته گذشته درگذشت. درگذشت او بلافاصله باعث خشونت شد. بعدازظهر همان روز درگذشت، جهاد اسلامی بیش از ۱۰۰موشک به سمت جنوب اسرائیل شلیک کرد. در پاسخ، اسرائیل دست به یک حمله متقابل زد. یک هفته بعد، موشک‌های اسرائیلی بامداد سه‌شنبه سه آپارتمان را در نوار غزه مورد اصابت قرار دادند و سه فرمانده جهاد اسلامی را درحالی‌که اکثر مردم غزه در خواب بودند، به شهادت رساندند.

به گفته مقامات فلسطینی، در این حمله همچنین ۱۰غیرنظامی از جمله همسران و فرزندان این فرماندهان فلسطینی به شهادت رسیدند. جهاد اسلامی یک روز بعد تلافی کرد و صدها موشک و گلوله به سمت اسرائیل شلیک کرد. برخی از آنها به آسمان بالای حومه تل‌آویو رسیدند؛ اگرچه سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل بسیاری از راکت‌ها را رهگیری کردند. نیروهای اسرائیلی بار دیگر دو تن از فرماندهان این گروه را به شهادت رساندند و به بمباران سایت‌های تسلیحاتی جهاد اسلامی ادامه دادند. جهاد اسلامی راکت‌هایی شلیک کرد که یکی از آنها به یک ساختمان مسکونی در مرکز اسرائیل اصابت کرد و یک نفر از ساکنان آن را کشت که اولین کشته اسرائیلی در این دور از جنگ بود. به گفته مقامات بهداشتی فلسطین، دست‌کم ۳۱ فلسطینی در این درگیری‌ها به شهادت رسیده‌اند که ۶نفر از آنها کودک بودند.

 ۲- جهاد اسلامی چیست؟ جهاد اسلامی فلسطین که در سال۱۹۸۱ تاسیس شد، بر مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل تمرکز دارد. این گروه حق موجودیت اسرائیل را نفی می‌کند. هدف این گروه ایجاد یک دولت اسلامی در تمام قلمرو تاریخی فلسطین است که شامل سرزمین‌های اشغالی هم می‌شود. شاخه سیاسی حماس مسوولیت بیش از دو میلیون ساکن غزه را بر عهده دارد. بنابراین منافع بسیار متفاوتی دارد.

۳- این وضعیت چگونه می‌تواند پایان یابد؟ به احتمال زیاد در یک آتش‌بس متزلزل دیگر؛ مانند آتش‌بسی که ابتدا پس از مرگ عدنان و بار دیگر با حملات پیش از سحر اسرائیل در روز سه‌شنبه شکسته شد. شروط اعلام‌شده جهاد اسلامی برای آتش‌بس جدید شامل این موارد است: آزادی جسد عدنان توسط اسرائیل برای دفن، توقف ترور توسط ارتش اسرائیل و لغو رژه سالانه تحریک‌آمیز در این ماه به مناسبت اشغال بیت‌المقدس شرقی توسط اسرائیل در جنگ۱۹۶۷.