وضعیت اضطراری در قدس اشغالی

طبق این گزارش، نیروهای پلیس و ارتش رژیم صهیونیستی در قدس به حالت آماده‌‌باش درآمده و در جست‌وجوی عاملان انفجار هستند. «ایتامار بن گویر» عضو تندرو کنست اسرائیل که گفته می‌شود یکی از اعضای اصلی کابینه بنیامین نتانیاهو خواهد بود نیز در واکنش به انفجارهای قدس اذعان کرد: «انفجار در قدس ما را به زمان انتفاضه بازگرداند.» منابع اسرائیلی از دستگیری سه فلسطینی در ارتباط با این عملیات خبر دادند.الجزیره که همواره به روزرسانی می‌شد در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از پلیس اسرائیل نوشت که در حوادث صبح چهارشنبه مظنون، فلسطینیان هستند.

«آلن فیشر»، گزارشگر الجزیره، همچنین به نقل از مقامات فلسطینی نوشت، این انفجارها ساعاتی پس از شهادت یک نوجوان ۱۶ساله فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی در شهر نابلس اشغالی کرانه باختری رخ داد. نخستین انفجار حدود ساعت ۷ صبح در نزدیکی ایستگاه اتوبوس اسرائیل در امتداد بزرگراهی در ورودی غربی بیت‌المقدس که معمولا مملو از مسافران است، روی داد. به گفته پزشکان در نخستین انفجار هفت نفر زخمی شدند که حال حداقل دو نفر وخیم است. انفجار دوم که مقامات آن را «کنترل‌شده»  توصیف کردند، کمتر از نیم ساعت بعد در تقاطع راموت در شمال شهر قدس روی داد. مقامات گفتند که پنج نفر بر اثر اصابت ترکش خفیف زخمی شدند.

گزارشگر الجزیره گفت که پلیس معتقد است نخستین حادثه ناشی از «مواد منفجره بسته‌بندی‌شده در دوچرخه‌ای بود که در ایستگاه اتوبوس رها شده بود». اعتقاد بر این است که هر دو انفجار از راه دور فعال شده‌اند. مقامات اسرائیلی در حالی که در حال انجام تحقیقات درباره انفجارها و جست‌وجوی مظنونان هستند، جاده‌های اصلی را بسته و پست‌‌های بازرسی در بخش‌های شرقی و غربی قدس ایجاد کردند. بر اساس تصمیم وزیر جنگ ارتش رژیم صهیونیستی همچنین از بسته شدن دو ایست بازرسی کلیدی در منطقه جنین یعنی جلامه و سالم خبر داد.

کمیسر پلیس اسرائیل گفت که نوع حمله‌ای که در بیت‌المقدس رخ داد «سال‌هاست که دیده نشده است». این مقام افزود که پلیس در حال جست‌وجوی مواد منفجره احتمالی بیشتر در شهر است. حملات ارتش اسرائیل و کشتار فلسطینیان در شهرها و روستاهای کرانه باختری اشغالی اخیرا همزمان با افزایش حملات مسلحانه فلسطینی‌ها و همچنین افزایش حملات شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان افزایش یافته است. حداقل ۲۰۰ فلسطینی از جمله بیش از ۵۰ کودک توسط اسرائیل در اراضی قدس شرقی، کرانه باختری و نوار محاصره شده غزه که به‌طور غیرقانونی آن را اشغال کرده است -‌در مرگبارترین سال برای فلسطینی‌ها از سال ۲۰۰۶- به شهادت رسیده‌اند.

ساعاتی بعد از نیمه شب چهارشنبه، مقامات بهداشتی فلسطین شهادت پسر ۱۶ ساله احمد امجد شحاده را با اصابت گلوله به قلب در نابلس تایید کردند. نیروهای اسرائیلی به نابلس در شمال کرانه باختری اشغالی یورش بردند تا ورود شهرک‌نشینان اسرائیلی به مکان حساس حرم یوسف را که حدود یک کیلومتر دورتر از مرکز شهر نابلس قرار دارد، تضمین کنند. وزارت بهداشت اعلام کرد که حداقل پنج فلسطینی دیگر بر اثر اصابت گلوله‌های جنگی مجروح شده‌اند که یکی از آنها در وضعیت وخیم قرار دارد و گلوله‌ای به شکمش اصابت کرده است. هلال احمر فلسطین اعلام کرد که با ۲۲ مجروح دیگر ناشی از گلوله‌های لاستیکی و ده‌ها مجروح ناشی از استنشاق گاز اشک‌آور برخورد کرده است. این نهاد فلسطینی افزود: «آمبولانس هلال احمر با گلوله‌های جنگی مورد هدف نیروهای اشغالگر قرار گرفت.» ایتامار بن گویر گفت که انفجارهای قدس نیازمند اقدامات قوی‌تری است. بن گویر با اشاره به افزایش ترورهای هدفمند ارتش اسرائیل علیه مبارزان فلسطینی در کرانه باختری اشغالی گفت: ما باید ترورهای هدفمند را تجدید کنیم و آنها را وادار به پرداخت هزینه کنیم.