طبق قانون عراق، نقض روند سکوت انتخاباتی منجر به مجازات‌های کیفری می‌شود و ممکن است به حذف لیست ناقض فرمان منجر شود. عراق در حالی وارد سکوت انتخاباتی شده است که جمعه شاهد رای‌گیری از گروه‌های خاص در مناطق مختلف بود و رای‌گیری عمومی قرار است که امروز در مناطق مختلف این کشور برگزار شود .مجموع نامزدهای انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق بیش از ۳۲۰۰ نامزد از جمله ۹۵۱ نامزد زن است که برای ۳۲۹ کرسی پارلمان که مجموع کرسی‌های پارلمان عراق است، رقابت می‌کنند. از این میان ۷۸۹ نامزد مستقل هستند؛ درحالی‌که بقیه در لیست احزاب و ائتلاف‌های سیاسی توزیع شده‌اند. انتخابات پارلمانی زودهنگام که تاریخ معمول آن در سال ۲۰۲۲ بود، بر اساس قانون جدید انتخاباتی برگزار می‌شود. بر اساس این قانون، انتخابات زودهنگام روز ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ یک سال پیش از موعد مقرر برگزار می‌شود. همچنین طبق قانون جدید که سال ۲۰۲۰ تدوین شده است، چندین منطقه انتخاباتی تنها به افراد و نه لیست‌های انتخاباتی رای می‌دهند که انتظار می‌رود این مکانیسم برتری احزاب بزرگ در صحنه سیاسی را محدود کند. در این انتخابات که پنجمین انتخابات از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ است، استان‌های عراق به ۸۳ حوزه انتخابی بر اساس جمعیتشان تقسیم می‌شوند و بغداد، پایتخت عراق با بیشترین جمعیت ۱۷ حوزه انتخاباتی خواهد داشت. عراق ۲/ ۴۰میلیون نفر جمعیت دارد که ۶۰درصد آنها زیر ۲۵ سال سن دارند و تعداد واجدان شرایط رای دادن در این انتخابات حدود ۲۵میلیون نفر است که برای ۲۳میلیون نفر کارت‌های بیومتریک صادر شده است. هر حوزه بین ۳ تا ۵ نماینده متناسب با تعداد ساکنان و نسبت جمعیتی خود انتخاب می‌کند. همچنین عراقی‌های مقیم خارج این‌بار در انتخابات شرکت نمی‌کنند. اصلی‌ترین نامزدهای انتخابی عبارتند از: جریان صدر؛ این جریان تحت رهبری مقتدی صدر است که پایگاه مردمی گسترده‌ای دارد که به او این امکان را داده تا بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را در انتخابات ۲۰۱۸ به‌دست آورد و شاید بتواند در این دوره حضور خود را در پارلمان تقویت کند. صدر  که پس از سال ۲۰۰۳ رهبری یکی از اصلی‌ترین جناح‌های مسلح عراق را بر عهده داشت و پس از اشغال عراق با نیروهای آمریکایی مبارزه کرد، با وجود اینکه حامیان وی در بسیاری از نهادهای دولتی مناصب مهمی دارند، به‌عنوان مخالف فساد و مبارز علیه سوء مدیریت معرفی می‌شود.

ائتلاف الفتح-رهبری ائتلاف فتح را هادی العامری بر عهده دارد. وی همچنین رهبری سازمان بدر، یکی از جناح‌های اصلی حشدالشعبی را که در جنگ علیه داعش شرکت داشت، برعهده دارد و امروز بخشی از نیروهای امنیتی دولتی است. حزب «حقوق» نزدیک به «گردان‌های حزب‌الله» یکی از برجسته‌ترین جریاناتی است که از حشدالشعبی برای شرکت در انتخابات نشأت می‌گیرد.

ائتلاف دولت قانون- نوری‌المالکی، نخست‌وزیر اسبق و رهبر حزب الدعوه که طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری را بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ داشت، رهبر این ائتلاف است.

اتحاد «نیروهای دولت ملی»- این جنبش به رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین و شامل «جنبش الحکمه» به رهبری عمار حکیم است و به دنبال ایفای نقش یک جریان معتدل است.

احزاب اهل سنت- جریان‌های سنی درگیر رقابت شدیدی هستند به ویژه بین اتحاد «تقدم» (پیشرفت) به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان که در مدت کوتاهی به یک بازیگر مهم در صحنه سیاسی کشور تبدیل شده و اتحاد «عزم» به رهبری خمیس الخنجر که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. همچنین لیست‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله «برای تغییر» به رهبری حسن الرماحی، دبیرکل آن و شامل اکثریت افراد مستقل. احزاب کرد- دو حزب اصلی، حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان به ریاست پسر و برادرزاده جلال طالبانی، رئیس‌جمهور فقید آن نقش عمده‌ای در صحنه سیاسی کردها در عراق به‌طور کلی و منطقه خودمختار کردستان ایفا می‌کنند. مخالفان در منطقه توسط احزاب دیگری از جمله حزب اتحاد اسلامی، نسل جدید و گوران نمایندگی می‌شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند