به‌گزارش الجزیره، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین‌، روسیه را به بالا‌بردن تنش‌ها متهم کرد. هم‌زمان ناتو از آنچه تحرکات ارتش روسیه در نزدیکی شرق اوکراین خواند، ابراز نگرانی کرد. تصاویر تایید نشده از شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که روسیه مقادیر زیادی تانک، نفربر زرهی و تجهیزات دیگر را به مناطق مرزی با اوکراین و همچنین کریمه منتقل کرده است. مسکو در سال ۲۰۱۴ کریمه را از اوکراین ضمیمه خاک خود کرد.

مقامات اوکراین و ایالات‌متحده این هفته از جابه‌جایی نیروهای روسیه در این مناطق، نزدیک سرزمین‌های تحت‌کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو، خبر دادند. زلنسکی گفت: تشدید تنش‌ها در مناطق شرقی اوکراین نشان داد روسیه به دنبال ایجاد یک فضای تهدیدآمیز است، در حالی‌که کی‌یف امیدوار است آتش‌بسی که چند روز پیش شکسته شد، همچنان تداوم یابد. زلنسکی روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «زور بازو نشان‌دادن در قالب تمرینات نظامی و تحریکات احتمالی در مرز کار معمول روس‌ها است.» در این هفته، مسکو و کی‌یف یکدیگر را مقصر افزایش خشونت بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان مورد حمایت کرملین در شرق اوکراین دانستند. این تقابل‌ها موجب شد تا به آتش‌بس خدشه وارد شود.

زلنسکی گفت که از آغاز سال‌جاری تاکنون ۲۰ نفر از نیروهای اوکراینی کشته و ۵۷ نفر زخمی شده‌اند. در این زمینه دمیترو کولبا، وزیر‌خارجه اوکراین، روسیه را به «وخیم کردن سیستماتیک وضعیت امنیتی» در دونباس و کریمه متهم کرد. این در حالی است که سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه گفت که روسیه در حال انجام اقداماتی برای تضمین امنیت مرزهایش در بحبوحه افزایش فعالیت‌های ناتو است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره دلایل افزایش حضور نظامی در مرزها با اوکراین و انتقال سربازان به کریمه گفت: روسیه در حال انجام اقدامات لازم برای تضمین امنیت مرزهایش است. می‌دانید که در امتداد مرزهای روسیه، فعالیت نیروهای مسلح کشورهای عضو ناتو، سایر گروه‌ها، کشورهای خاص و سایرین افزایش یافته است. همه اینها ما را ملزم می‌کند که در حالت آماده‌باش قرار بگیریم. وی همچنین گفت؛ روسیه نیروهایش را در قلمروی خود حرکت می‌دهد و تهدیدی علیه دیگری به‌شمار نمی‌رود. روسیه اقدامات لازم را برای تضمین امنیت مرزهایش انجام می‌دهد.

سخنگوی کرملین ادامه داد؛ سربازان روسی هرگز در درگیری‌های جنوب‌شرق اوکراین شرکت نکرده‌اند. پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می‌تواند تضمین دهد سربازان روس در مرز با اوکراین وارد جنگ داخلی این کشور نمی‌شوند، گفت: درباره حضور نیروهای روس در درگیری‌های مسلحانه در قلمروی اوکراین باید بگویم که نیروهای روسی هرگز در چنین درگیری‌ای حضور نداشته‌اند و حضور نمی‌یابند. این مساله مربوط به درگیری داخلی اوکراین است.

وی افزود: ما، کشورهای اروپایی و تمامی کشورهای جهان دوست ندارند جنگ داخلی در اوکراین به دلیل بروز یکسری تحرکات و اقدامات تحریک‌آمیز ناشی از درگیری‌های مسلحانه در این کشور بار دیگر بیشتر شود.

 موقعیت سخت زلنسکی

روسیه در سال ۲۰۱۴، کریمه را ضمیمه خاک خود کرد. اندکی پس از آن به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین پرداخت و این حمایت‌ها تا امروز ادامه دارد. سازمان ملل هم گفته است به‌دنبال تنش‌های موجود در شرق اوکراین تاکنون ۱۳‌هزار نفر جان‌باخته‌اند.

زلنسکی در سال ۲۰۱۹ با قول پایان دادن به درگیری هفت ساله روی کار آمد اما منتقدان می‌گویند که یک آتش‌بس متزلزل تنها دستاورد ملموس وی است. در این راستا گفت‌وگوها با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دسامبر ۲۰۱۹ در پاریس باعث نشد که طرفین به یک توافق پایدار نزدیک شوند و موقعیت زلنسکی در این زمینه مساعد نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند