آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۷۴

 • اوباما و بوش به آمریکایی‌ها دروغ می‌گفتند

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه ۱۸ آذرماه واشنگتن پست هزاران صفحه سند منتشر کرد که بر اساس آن مقام‌های برجسته آمریکایی برآوردهای بدبینانه در مورد کارزار نظامی طولانی‌مدت‌شان در افغانستان را پنهان کرده‌اند. این مجموعه اسناد تصویری تیره و تار از شکست‌ها و سوء‌مدیریت‌ها را نشان می‌دهد. ارتش آمریکا یک پیروزی سریع و کوتاه مدت بر طالبان و القاعده در اوایل سال ۲۰۰۲ به دست آورد و سپس توجه پنتاگون بر عراق معطوف شد. درگیری‌های افغانستان به یک «تلاش ثانویه» تبدیل شد، یک چشم‌انداز مبهم ملت‌سازی با افزایش متناوب نیروها برای مقابله با حملات شورشی با شدت زیاد اما روی هم رفته، با تعداد کمی از نیروها که ماموریتی نامشخص داشتند. «توماس گیبونز- نف» در گزارش ۹ دسامبر برای نیویورک تایمز نوشت، حتی با بازگشت تعداد بیشتری از نیروهای طالبان و در حالی که نیروهای آمریکایی موجود نگرانی‌هایی در مورد کم و کاستی‌های استراتژی آمریکا ابراز می‌کردند اما مقام‌های ارشد آمریکایی تقریبا همواره می‌گفتند که پیشرفت‌هایی در حال به دست آمدن است. اسنادی که از سوی واشنگتن‌پست به دست آمد خلاف این نظر مقام‌های آمریکایی را نشان می‌دهد.
 • اصلاح‌طلبی فرانسوی در بن‌بست

  دنیای اقتصاد: فرانسه حدود یک هفته است که در اعتصاب سراسری فرو رفته است. اما با این همه امانوئل مکرون، رئیس‌‌جمهور فرانسه سکوت را بر موضع‌گیری ترجیح داده است. تحلیلگران معتقدند این سکوت در مورد مسائل فوری و حساس، چالش رئیس‌جمهور را به‌عنوان یک اصلاح‌طلب بیش از پیش کرده است. او در کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده انقلاب را سر داده بود؛ اما امروز این مردم هستند که به وقوع یک انقلاب فکر می‌کنند. به همین دلیل هم از نظر خودی‌ها و هم غیرخودی‌ها مسیر پیشرفت برای مکرون سخت شده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  پس از وحدت «کین»، چرا نوسازی سیاسی به نوسازی در اقتصاد و اجتماع منجر نشد؟ ظهور یک دولت مدرن شرط لازم برای توسعه اقتصادی عمقی است اما شرط کافی نیست. برای ظهور سرمایه‌داری باید نهادهای دیگری هم وجود داشته باشد. انقلاب سرمایه‌داری در غرب مقدم بر انقلاب «شناختی» در دوران اولیه مدرن بود که موجب خلق روشی علمی، دانشگاه‌های مدرن، ابداعات فناورانه که ثروت جدیدی را از تاملات علمی خلق کرد و نظامی از حقوق مالکیت شد که به مردم برای ابداع و نوآوری در وهله اول انگیزه می‌داد. چینِ «کین» از جهات مختلفی یک مکان حاصلخیز به لحاظ فکری بود اما تمایل سنت اصلی فکری‌اش واپس‌گرایانه بود و فاقد برداشت مورد نیاز برای علوم طبیعی مدرن. افزون بر این، هیچ بورژوازی تجاری مستقلی در چین «دوره ایالات متخاصم» شکل نگرفته بود. شهرها قطب‌های سیاسی و اداری بودند، نه مراکز تجاری بدون سنت‌های استقلال و خودگردانی.
 • خبر خوب برای دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

  دنیای اقتصاد: بازرس وزارت دادگستری ایالات‌متحده می‌گوید با وجود برخی «کوتاهی‌های جدی در روند اجرا»، مدرکی دال بر سیاسی بودن آغاز تحقیقات پلیس فدرال پیرامون ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، نیافته است. به گزارش رویترز، نتیجه‌گیری تحقیقات بازرس کل، مایکل هورویتز، روز دوشنبه در گزارشی که ۴۷۶ صفحه دارد، منتشر شده ‌است. این نتیجه‌گیری از یکسو انتقادهای دونالد ترامپ و متحدانش را در مورد روند تحقیقات رد می‌کند. از سوی دیگر اما برآوردها در مورد خطاها و اشتباهات رخ داده، احتمالا توسط جمهوری‌خواهان در برابر دموکرات‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ به‌ویژه که آنها در برابر تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس‌جمهوری توسط اکثریت دموکرات‌ در مجلس نمایندگان، موضع منفی دارند.

بیشتر