آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۰۷

 • وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه نام «کن استار» و «آلن درشویتز» و «رابرت ری» را که از وکلای باسابقه به شمار می‌روند، برای پیوستن به تیم حقوقی‌اش در جلسه استیضاح سنا که این هفته آغاز می‌شود، معرفی کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ، کن استار را که از تیم دادستان‌های پرونده استیضاح بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ بود، انتخاب کرد و در کنار او نیز رابرت دابلیو ری از وکلای موفق و سلبریتی این کشور قرار است فعالیت کند. او نیز جزو تیم مذاکره‌کننده با بیل کلینتون برای استیضاح بود که جانشین استار شد. رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده با انتخاب این وکلای شناخته‌شده، سعی کرده است تیم حقوقی خود را تقویت کند، اما هر یک از این افراد سوابقی نیز در پرونده کاری خود دارند که از آن انتقاد می‌شود.
 • بحران جمعیتی در امپراتوری زرد

  دنیای اقتصاد: تعداد کودکان متولد شده طی سال گذشته در چین به پایین‌ترین حد خود در ۶ دهه گذشته رسید. این مساله باعث تشدید بحران جمعیتی شده که برای تحرک اقتصادی دومین قدرت اقتصادی جهان و پرجمعیت‌ترین کشور جهان می‌تواند تهدیدکننده باشد. بر اساس «آمار دفتر ملی»، حدود ۶/ ۱۴ میلیون نوزاد در سال ۲۰۱۹ در چین متولد شده است. این رقم ۴ درصد کمتر از سال گذشته است و البته پایین‌ترین تعداد رسمی زاد و ولد در چین از سال ۱۹۶۱ است، یعنی سال آخر قحطی گسترده که در آن میلیون‌ها نفر که در معرض گرسنگی بودند تلف شدند. آن سال، فقط ۸/ ۱۱ میلیون کودک متولد شد. «سوئی لی وی» و «استیون لی مایرز» در گزارش ۱۶ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند؛ زاد و ولد در چین سه سال است که روند افولی به خود گرفته است. این رقم در سال ۲۰۱۶ اندکی افزایش نشان داد؛ یک سال پس از آنکه دولت چین سیاست تک فرزندی را پایان داده و به زوج‌ها اجازه داد که بیش از دو فرزند داشته باشند. این تغییری بود که مقام‌ها امیدوار بودند محرک افزایش جمعیت در تعداد فرزندان متولد شده باشد اما این تحقق نیافت.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  مسیر توسعه سیاسی هند نشان می‌دهد که هرگز مبنای اجتماعی برای توسعه یک دولت ظالمانه وجود نداشت که بتواند قدرت را به شکل موثری متمرکز کند؛ قدرتی که بتواند آرزوی رسیدن به عمق جامعه را داشته و نهادهای اجتماعی اساسی‌اش را تغییر دهد. نوع دولت استبدادی که در چین یا روسیه به وجود آمد، نظامی که کل جامعه را - که با نخبگانش شروع می‌شود- از مالکیت یا حقوق شخصی تهی می‌کرد، هرگز در خاک هند وجود نداشته است: نه در دوره دولت‌های بومی هندو و نه در دوره مغول‌ها و نه بریتانیایی‌ها. این موجب وضعیت پارادوکسیکالی شد که اعتراضات علیه بی‌عدالتی اجتماعی معمولا هرگز علیه مقام‌های سیاسی حاکم هند نشانه‌گیری نمی‌شد. در عوض، این اعتراضات علیه نظم اجتماعی‌ای نشانه‌گیری می‌شد که تحت استیلای طبقه برهمن‌ها قرار داشت؛ برهمن‌هایی که اغلب خود را به مثابه جنبش‌های مذهبی مخالف مانند «جینیسم» یا «بودیسم» جلوه می‌دادند که نافی مبانی متافیزیکی نظم دنیوی بودند.
 • استعفای نخست‌وزیر اوکراین پذیرفته نشد

  الجزیره: اولکسی هونچاروک، نخست‌وزیر اوکراین که علیه رئیس‌جمهوری این کشور صحبت کرده بود و وی را فاقد فهم ابتدایی از اقتصاد دانسته بود، استعفایش را تقدیم رئیس‌جمهوری اوکراین کرد اما ولودمیر زلنسکی استعفای نخست‌وزیر این کشور را رد کرد.
 • مرگ چهره ارشد داعش در بغداد

  سومریه نیوز: ارتش عراق از کشته شدن دو عضو داعش پس از چهار ساعت درگیری در استان بغداد خبر داد که یکی از آنها یکی از سرکرده‌های خطرناک این سازمان تروریستی بود. تیم رسانه‌ای امنیتی وابسته به ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای ارتش عراق به محل تجمع اعضای گروه تروریستی داعش در شهرستان «الطارمیه» واقع در ۵۰ کیلومتری شمال استان بغداد یورش بردند. در این بیانیه همچنین آمده است: درگیری‌هایی مسلحانه میان نیروهای ارتش و دو تن از اعضای داعش رخ داد و این درگیری‌ها چهار ساعت به طول انجامید و در نهایت این دو تروریست داعشی به هلاکت رسیدند. در بیانیه تیم رسانه‌ای امنیتی عراق آمده است: یکی از این دو داعشی کشته شده، تروریستی خطرناک به نام «سیف فیصل» معروف به «ابا اسحاق» بود و در گروه تروریستی داعش فعالیت‌های تروریستی متعددی داشت. طبق بیانیه مذکور، ابااسحاق، مسوول امنیت عمومی داعش در مناطق شمال بغداد در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بود و در سال ۲۰۱۸ پست وی به «سرکرده جوخه‌ها» در همان منطقه تغییر یافت. سرویس اطلاعات عراق به دنبال ابااسحاق بودند؛ چراکه وی مهم‌ترین و بارزترین سرکرده تروریستی در شمال بغداد بود. حملات داعش طی هفته‌های اخیر به‌ویژه در منطقه «الوعره» ما بین استان‌های کرکوک، صلاح‌الدین و دیالی که به «مثلث مرگ» شناخته می‌شود، افزایش یافته است. عراق در سال ۲۰۱۷ از پیروزی علیه داعش و بازپس‌گیری کامل اراضی آن خبر داده بود؛ اما همچنان گروهک‌های مخفی داعش در مناطق گسترده عراق حضور دارند.

بیشتر