آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۳۱

 • تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا علیه چین

  دنیای اقتصاد: ایالات‌متحده روز پنجشنبه تحریم‌هایی را علیه «چن کوانگو»، عضو دفتر سیاسی قدرتمند چین و سه مقام ارشد دیگر وضع کرد. ایالات‌متحده این مقام‌های چینی را به سوء‌استفاده گسترده از حقوق بشر علیه مسلمانان اویغور متهم کرد. اقدامی که می‌تواند تنش‌ها میان پکن و واشنگتن را افزایش دهد. «چن» دبیرکل حزب کمونیست در منطقه سین‌کیانگ است. بر اساس تخمین‌ها و ارزیابی‌های سازمان ملل یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه‌های بازپروری زندانی هستند.
 • برنامه ۷۰۰میلیارد دلاری بایدن برای احیای اقتصاد آمریکا

  وال‌استریت ژورنال: جو بایدن، نامزد ریاست‌جمهوری حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اعلام و تشریح برنامه اقتصادی ۷۰۰ میلیارد دلاری خود با هدف احیای اقتصاد آمریکا با رویکرد خرید تولیدات آمریکایی و همچنین تقویت اشتغال‌زایی و تولید پرداخته است؛ او با این طرح مستقیما دونالد ترامپ را در ضمن تدارک هر دو نفر برای جلب آرای طبقه کارگر به چالش کشیده است. هدف از این دستور کار اقتصادی ۷۰۰ میلیارد دلاری بایدن تحت عنوان دستور کار «آمریکایی بخرید» تقابل با دستور کار به اصطلاح «اول آمریکا» ترامپ آن هم از طریق آنچه او بزرگترین بسیج سرمایه‌گذاری‌های عمومی در حوزه‌های زیرساخت، تولید و تحقیقات از جنگ جهانی دوم تاکنون خوانده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  نهادهای توسعه‌یافته پیچیده‌تر هستند زیرا آنها مشمول تقسیم کار گسترده‌تر و تخصصی‌تر هستند. در یک نظام مهترسالارانه یا دولت اولیه، حاکم می‌تواند همزمان یک ژنرال نظامی، کاهن بزرگ، مستوفی مالیات و قاضی دیوان عالی باشد. در یک دولت کاملا توسعه‌یافته، تمام این کارکردها از سوی سازمان‌های مجزایی با ماموریت‌ها و رسالت‌های خاص و میزان بالایی از ظرفیت فنی برای انجام آنها به اجرا درمی‌آیند.
 • ظهور ایدئولوژی خطرناک در دانشگاه‌های آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست با تاکید بر ناکارآمدی مبارزات ضد نژادپرستی در ایالات‌متحده طی سال‌های اخیر که تازه‌ترین مورد آن قتل جورج فلوید به‌دست یک افسر پلیس سفیدپوست بود، هشدار داد که یک رویکرد خطرناک و متضاد با رویکردهای لیبرال ضدنژادپرستی در حال ظهور و بروز در دانشگاه‌های آمریکا است؛ این رویکرد نظریه‌های لیبرالیسم را رد می‌کند و در واقع همه افراد را بر اساس نژاد آنها و همه اقدامات را نیز به نژادپرستی و ضد نژادپرستی دسته‌بندی می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر