آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۳۱

 • استراتژی اپوزیسیون سلطان

  دنیای اقتصاد: سناریوی زیر را در نظر بگیرید: «شما رهبر اپوزیسیون در یک جامعه دو پارچه هستید. در میان شگفتی، شما در یک انتخابات محلی پیروز می‌شوید و رقیب قدرتمند خود را که حاکمیت؛ فضای عمومی و سانسور رسانه‌ها است، کنار می‌زنید و شهردار بزرگ‌ترین شهر آن کشور (ترکیه) می‌شوید. با این حال با فشار حکومت و مقاماتی که در راس آن قرار دارند، با جرزنی آرا باطل می‌شود، شما را از محل کارتان بیرون می‌اندازند و اعلام می‌کنند که یک انتخابات جدید در راه است.» سناریوی بالا، اتفاقات چند ماه اخیر ترکیه را به تصویر می‌کشد که امام‌اوغلو، شهردار منتخب استانبول از حزب جمهوری‌خلق ترکیه از محل کارش بیرون شد تا از نو برای رقابت با رقیب خود از حزب عدالت و توسعه، یعنی بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر سابق ترکیه آماده شود.
 • عقب‌نشینی هنگ‌کنگ

  دنیای اقتصاد: «کری لم»، رئیس امور اجرایی منطقه ویژه هنگ‌کنگ، روز گذشته رسما اعلام کرد که لایحه استرداد به چین تا زمانی نامعین به‌حال تعلیق درآمد. خانم «لم» پس از آن مجبور به عقب‌نشینی از تصویب این لایحه شد که اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به چین در هنگ‌کنگ به خشونت‌ کم‌سابقه انجامید و فشارها بر دولت این منطقه افزایش یافت. «لم» روز شنبه اعلام کرد که کار روی این لایحه به‌حال تعلیق درآمده و تصمیم دوباره درباره آن «پس از مشورت با طرف‌ها»ی درگیر اتخاذ خواهد شد. معترضان به لایحه استرداد به چین می‌گویند این لایحه در صورت تصویب آزادی‌های سیاسی و مدنی و استقلال سیستم قضایی این کشور را که تحت سیاست «یک کشور و دو سیستم» مستقل از پکن عمل می‌کند با خطر زوال و نابودی روبه‌رو خواهد کرد. در مقابل هواداران لایحه می‌گویند که نمی‌خواهند هنگ‌کنگ به «بهشت فراری‌ها» تبدیل شود. لایحه استرداد در صورت تصویب هم ساکنان هنگ‌کنگ را شامل می‌شود و هم اتباع چین و اتباع بیگانه را .
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  آنچه از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ رخ داد همانا الگوی اعلام استقلال از سوی بخش‌هایی از یوگسلاوی سابق، شناسایی دیپلماتیک از سوی خارجی‌ها، نبردهای خشونت‌بار، تلاش‌های اتخاذ شده از سوی سازمان ملل برای ترویج آتش‌بس و حل‌وفصل سیاسی و اعزام نیروهای حافظ صلح بود که نشان داد و ثابت کرد که غالبا در مواجهه با پاکسازی قومی یعنی انتقال و جدایی اجباری کروات‌ها و مسلمانان و حملات از سوی نیروهای صرب در مناطقی که برای غیرنظامیان «ایمن» اعلام شده بود اما در حقیقت چنین نبود، بی‌اثر است. آنچه دولتی را ضعیف می‌سازد ناتوانی‌اش در طراحی قدرت نظامی یا نبرد در جنگ‌هایی فراتر از مرزهایش یا ناتوانی‌اش در کنترل آن چیزی نیست که در داخل مرزهایش رخ می‌دهد. بلکه فقدان گنجایش یا ظرفیتی است که اغلب منجر به این می‌شود که بخش‌های زیادی از قلمرو آن دولت (که اغلب «فضاهای بری از حکمرانی» نامیده می‌شوند یعنی مناطقی که نفوذ دولت مرکزی به آنجاها نرسیده است) خارج از نظارت، کنترل یا فرمانش قرار می‌گیرد.
 • اصابت موشک به منطقه سبز بغداد

  ایسنا: منابع امنیتی عراق از اصابت موشکی به ساختمانی در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز (الخضراء) در مرکز بغداد خبر دادند. در بیانیه گروه رسانه‌ امنیتی که از شبکه سومریه نیوز عراق منتشر شده، آمده است، اواسط شب گذشته موشکی از نوع کاتیوشا به منزلی در منطقه الجادریه در مرکز بغداد اصابت کرد. الجادریه در مقابل سفارت آمریکا در بغداد قرار دارد.
 • احتمال جانشینی یک ژنرال به جای بی‌بی

  الشرق‌الاوسط: یک نظرسنجی جدید که اخیرا در تل‌آویو انجام شده است، نشان می‌دهد انتخابات پارلمانی مجدد که قرار است ۱۷ سپتامبر برگزار شود، نتایجی مشابه نتایج انتخابات اخیر خواهد داشت.
 • کنگره به‌دنبال مسدودسازی راه فروش سلاح به عربستان

  هیل، واشنگتن‌پست: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وعده داد: کنگره مانع ترامپ در فروش تسلیحات به عربستان سعودی خواهد شد. نانسی پلوسی،‌ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: این مجلس به زودی به مسدود کردن روند انتقال تسلیحات به ریاض رای خواهد داد. این درحالی است که دولت اعلام می‌کند برای تامین منافع آمریکا این اقدام در منطقه لازم است. پلوسی اعلام کرد: یک رای‌گیری درباره فروش تسلیحات برگزار خواهد شد. ما در این راه مبارزه خواهیم کرد. پلوسی در ادامه اظهاراتش به اولین سفر دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری به عربستان سعودی اشاره کرد که باعث تعجب همگان شد. وی هشدار داد: یکی از توافقات تسلیحاتی ترامپ شامل انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی است. پلوسی ادامه داد: به‌خاطر پول چه اتفاقی می‌افتد. سوال این است چه کسی از نظر مالی از انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی سود می‌برد. به‌خاطر مواردی مانند خاشقجی فروش تسلیحات نباید انجام گیرد و هر دو حزب در کنگره باید با آن مخالفت کنند. دولت آمریکا اخیرا با این بهانه که افزایش تهدید ایران موجب وضعیت اضطراری در منطقه شده، بدون طی کردن رویه مرسوم و اخذ اجازه از کنگره، قراردادی هشت میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات‌متحده‌عربی را نهایی کرده است.
 • پاسخ ترکیه به تحریم‌های آمریکا

  رویترز: وزیرخارجه ترکیه گفت که اگر آمریکا به دلیل خرید موشک‌های روسی اس۴۰۰ ما را تحریم کند اقدامات متقابل انجام خواهیم داد. این تازه‌ترین اظهارنظر در مورد رویارویی دو عضو ناتو در این زمینه است. مولود چاووش‌اوغلو وزیرخارجه ترکیه در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی ترک در پاسخ به سوالی در مورد احتمال تحریم این کشور از سوی آمریکا گفت: «اگر آمریکا هر گونه اقدام منفی در مورد ما انجام دهد ما نیز اقدامات متقابل انجام خواهیم داد.» اختلاف شدید آنکارا و واشنگتن در مورد خرید سامانه موشکی روسی اس۴۰۰ از سوی ترکیه از ماه‌ها پیش علنی شده است. قرار است این موشک‌ها ماه آینده به ترکیه تحویل داده شوند. دولت آمریکا گفته است در واکنش به خرید این موشک‌ها ترکیه را تحریم خواهد کرد و در نامه‌ای به دولت ترکیه اعلام کرد که آن کشور از طرح جنگنده‌های پیشرفته اف‌۳۵ حذف خواهد شد. چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «ما در مورد موشک‌های اس۴۰۰ مصمم هستیم. فارغ از اینکه پیامدهای آن‌چه باشد ما عقب‌نشینی نخواهیم کرد.» او افزود که فسخ قرارداد با روسیه ناممکن است.

بیشتر