آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • کنـاره‌گیـری مورالـس

  دنیای‌اقتصاد: ظهور ایوو مورالس در بولیوی یکی از نتایج موج چپ‌گرایی در آمریکای لاتین بود. پس از کوبا و ونزوئلا دومینوی چپ به بولیوی رسید و از آنجا نیکاراگوئه را نیز درنوردید. حال با کنار رفتن مورالس پس از تلاش‌های بی‌ثمر مخالفان علیه مادورو برخی از افول چپ پوپولیستی در آمریکای لاتین سخن می‌گویند.
 • حقوق ۵۰ هزاردلاری آقای هانتر

  دنیای‌اقتصاد: زمانی که روسیه در اوایل سال ۲۰۱۴ بخشی از اوکراین را اشغال کرد، جوزف آر. بایدن جونیور معاون رئیس‌جمهوری، باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا را تحت فشار قرار داد تا یک اقدام قاطع و سریع در این زمینه انجام دهد تا مسکو با خون و پول پاسخ این تهاجمش را ببیند. بایدن اما به یاد دارد که رئیس‌جمهور هیچ‌کدام از این کارها را انجام نداد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بایدن در یک ناهار خصوصی کاری با اوباما، قصد داشت رئیس‌جمهوری را متقاعد کند که کمک تسلیحاتی به اوکراین را افزایش دهد و موشک‌های ضدتانک را نیز به این کشور بفروشد. این درحالی است که در یکی از یادداشت‌های بایدن آمده است که رئیس‌جمهوری با صراحت این ایده را رده کرده و او را به‌عنوان نماینده آمریکا به منطقه اعزام کرد و از وی تعهد گرفت که در پی دیدار با مقامات کی‌یف وعده و وعید زیادی ندهد. پس بایدن به مسیر استانداردی هدایت شد که وظیفه هر معاون رئیس‌جمهوری است: رهبران اوکراین را برای مبارزه با فساد شایع در این کشور تحریک کرد، چراکه این شرایط کار را برای وام‌دهندگان به کی‌یف دشوارتر می‌کرد و در نهایت نیز خواست که در صنعت انحصاری انرژی در اوکراین که دست افراد خاصی می‌چرخید، اصلاحات اساسی به‌وجود آورد. بنا به گفته یک مقام سابق دولتی، بایدن به رئیس‌جمهور تازه انتخاب شده اوکراین یعنی پترو پوروشنکو در یک مکالمه تلفنی گفت: «باید سفیدتر از برف باشی، در غیر این صورت کل دنیا شما را رها خواهند کرد.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  تاسیتوس اظهار می‌کند که در دوره‌های میان جنگ‌ها، این جنگجویان جوان وقت خود را به بطالت و بیکاری می‌گذرانند، زیرا اشتغال به‌کارهای غیرنظامی برای آنها تحقیرآمیز است. جوامع قبیله‌ای روی خویشاوندی براساس معنای مذهبی و فرامین ماوراء طبیعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. افزون بر این، شبه‌نظامیان معمولا متشکل از جوانانی بی‌خانمان و بدون خانواده، زمین یا دارایی هستند اما دارای هورمون‌های خشنی هستند که آنها را به زندگی پرخطر پیوند می‌دهد. برای آنها، منابع اقتصادی تنها ابزار و وسایل شکار نیستند. ما نباید اهمیت دسترسی به رابطه جنسی و دسترسی به زنان به منزله محرک سازماندهی سیاسی را به‌ویژه در جوامع تکه‌تکه‌ای که به‌طور معمول از زنان به‌عنوان ابزار مبادله استفاده می‌کنند، نادیده بگیریم.
 • تقویت بی‌سابقه راست‌های افراطی در اسپانیا

  الجزیره: پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا پس از برگزاری انتخابات دوم در سال‌جاری با دشواری بیشتری برای مذاکره در پارلمان برای تشکیل دولت روبه‌رو شده است. روز یکشنبه مشخص شد که پدرو سانچز برنده انتخابات بوده اما حزب راست افراطی ووکس نیز در پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، پیشرفت چشمگیری در این انتخابات داشته است. سانچز دست به قمار زد تا با برگزاری انتخابات جدید دست خود را برای تشکیل دولت قوی‌تر کند اما در نهایت چند کرسی هم بیشتر از انتخابات قبلی از دست داد و فاصله‌اش برای به‌دست آوردن ۱۷۶ کرسی برای تشکیل دولت بیشتر از پیش شد.
 • هنگ‌کنگ در التهاب

  سی‌ان‌ان: یک مرد در هنگ‌کنگ، تنها چند ساعت پس از اینکه معترضی توسط نیروی پلیس مورد اصابت گلوله قرار گرفت دست به خودسوزی زد و یکی از دراماتیک‌ترین روزها را در ۵ ماه اعتراض مداوم در این دولت‌شهر رقم زد. معترضان به‌عنوان بخشی از اقدامات خود با اعتصاب عمومی، از ساعت ۷ صبح شروع به اخلال در مسیر رفت و آمد مردم کردند و در چندین محل نیز با نیروهای پلیس درگیر شدند.
 • دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی

  سومریه نیوز: رئیس هیات سازمان ملل در عراق پس از دیدار با مرجع عالی‌قدر شیعیان گفت که مرجعیت دینی عراق نسبت به عدم جدیت احزاب سیاسی برای اجرای اصلاحات نگران است. جنین هینس پلاسخارت، رئیس هیات سازمان ملل در عراق پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی شیعه در نجف در کنفرانس مطبوعاتی ضمن تاکید بر احترام به حاکمیت عراق اظهار کرد: توصیه‌هایی را به دولت عراق کردیم و اکنون زمان آن فرارسیده که دولت چیزی را تقدیم ملت کند. وی افزود: نباید فضایی برای تسویه حساب‌های سیاسی در عراق به وجود بیاید و ما از دولت می‌خواهیم در این باره تحقیق کند که گازهای اشک‌آور از کجا آمده‌اند.

بیشتر