آرشیو روزنامه شماره ۵۲۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۲۹۵

 • طالبان در نشست مسکو «شناسایی» شد؟

  دنياي اقتصاد: حاکمان جدید افغانستان در نشست مسکو که روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در مسکو برگزار شد؛ حمایت ۱۰ قدرت منطقه‌ای را برای ایده برگزاری «کنفرانس کمک‌رسانی سازمان ملل» برای کمک به این کشور برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و فاجعه انسانی را به دست آوردند.روسیه، چین، پاکستان، هند، ایران و پنج جمهوری سابق شوروی در آسیای مرکزی خواستار این شدند که سازمان ملل چنین کنفرانسی را در سریع‌ترین زمان برگزار کند تا به بازسازی این کشور کمک شود.«ماریا سوِتکووا» در گزارش ۲۰ اکتبر برای رویترز نوشت: این کشورها اعلام کردند که این کنفرانس باید «با این درک برگزار شود که بار اصلی...کمک بر عهده نیروهایی قرار گیرد که طی ۲۰ سال گذشته در این کشور حاضر بودند».این اشاره به آمریکا و متحدانش دارد که پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کردند؛ کشوری که سقوط زودهنگام و ناگهانی‌اش زمینه‌ساز حضور دوباره طالبان در ماه اوت در قدرت شد.
 • آمریکا میانجیگر روابط ریاض با تل‌آویو

  دنياي اقتصاد: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، طی دیدار اخیرش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، بحث عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را مطرح کرد. «باراک راوید»، گزارشگر پایگاه اینترنتی Axios، در گزارش ۲۰ اکتبر با اشاره به این مساله، گزارش خود را با چند سوال شروع می‌کند.
 • بازگشت ویروس تاجدار به لندن

  دنياي اقتصاد: در چهار ماه گذشته، بریتانیا یک آزمایش پاندمی‌شناسی بزرگی انجام داده و تقریبا همه محدودیت‌های کرونایی را لغو کرده است و این رویه حتی در مواجهه با میزان بالای روزانه ابتلا‌ها، همچنان ادامه دارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رهبران‌ بریتانیا، این رویکرد را بر این اساس توجیه کرده‌اند که با توزیع و تزریق سریع واکسن‌ها در کشور ارتباط بین عفونت و بیماری‌های جدی تضعیف شده است. اکنون با افزایش مبتلایان، بستری شدن و بالا رفتن آمار‌های مرگ در بیمارستان‌ها؛ شروع کاهش تاثیر واکسن‌ها و ورود به زمستان که فصل مورد علاقه ویروس کرونا است، استراتژی بریتانیا برای همزیستی با این ویروس در سخت‌ترین مسیر آزمایشی‌اش قرار گرفته است.
 • پوتین به گلاسکو نمی‌رود

  دنیای اقتصاد: کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست آب‌وهوای سازمان ملل در اواخر ماه جاری که به عنوان محوری برای کاهش انتشار گازهای گرمایش سیاره محسوب می‌شود، شرکت نخواهد کرد، اما ممکن است از طریق لینک ویدئویی سخنرانی کند. به نوشته روزنامه نیویورک-تایمز، دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین درباره تصمیم اجلاس در گلاسکو توضیح نداد، اما تاکید کرد که تغییرات آب‌وهوا همچنان در دستور کار روسیه قرار دارد.
 • جاده جدید امپراتور

  جاناتان ای. هیلمان محقق ارشد مرکز CSIS ترجمه: محمدحسین باقی
  مجلس سریلانکا توافق بازنگری‌شده بر سر بندر هامبانتوتا را مورد تایید قرار داد؛ اما متن آن علنی نشده و باعث شده سوءظن‌ها و تردیدها بیشتر شود. دولت سیریسنا ادعا می‌کند که مقام‌های چینی بر شرکت‌های چینی فشار می‌آوردند که سهمی کنترل‌کننده و دست برتر در بندر داشته باشند. پس‌ازاینکه راجاپاکسا قدرت را ترک کرد، ادعا کرد که شرکت‌های چینی هرگز در نظر نداشتند که سهم یا مالکیتی کنترل‌گرایانه یا کنترلی عملیاتی بر کل بندر داشته باشند، بلکه یک ترمینال مجزا را اداره می‌کردند؛ همان‌طور که در کلمبو چنین کردند. ازآنجاکه داستان هامبانتوتا گفته‌شده و بارها هم بازگو شده است، به چیزی مانند «Exhibit A» برای اقدامی روزافزون علیه «دیپلماسی بدهی» چین تبدیل ‌شده است؛ اصطلاح هنری برای ریختن وام به درون کشورهای کوچک برای استخراج امتیازات استراتژیک. بدون بدهی، خطرات وام‌دهی در امتداد BRI بسیار بالاست.
 • گروگان‌گیری بزرگ در هاییتی

  الجزیره: رهبر باند هاییتی مظنون به ربودن ۱۷ نفر از اعضای یک گروه مبلغ از ایالات‌متحده، تهدید کرده است که اگر خواسته‌های وی برآورده نشود، گروگان‌ها را خواهد کشت. ویلسون جوزف، رهبر «گروه ۴۰۰ ماووزو»، در ویدئویی که روز پنج‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، این اولتیماتوم را اعلام کرد. جوزف در این ویدئو گفت: «قسم می‌خورم که اگر به خواسته‌ام نرسم، گلوله‌ای بر سر این آمریکایی‌ها خالی خواهم کرد.» در اواسط هفته گذشته، مقامات هاییتی گفتند که این باند برای آزادی گروگان‌ها به ازای هر نفر یک میلیون دلار باج می‌خواهد. جوزف که در مقابل تابوت اعضای باندی که ظاهرا توسط پلیس کشته شده‌اند، صحبت می‌کرد، آریل هنری، نخست‌وزیر هاییتی و لئون چارلز، رئیس پلیس ملی هم را در این ویدئو تهدید کرد. وی افزود: «شما بچه‌های مرا به گریه می‌اندازید. خون گریه می‌کنم اما می‌خواهم شما هم خون گریه کنید.»
 • برگزاری انتخابات لیبی در ۲۴ دسامبر

  الجزيره: همان‌طور که در طرح صلح مورد حمایت سازمان ملل متحد با هدف حل سال‌ها آشفتگی و اختلافات برگزاری انتخابات برای لیبی در نظر گرفته شده است، نخست‌وزیر لیبی و چندین قدرت خارجی برگزاری انتخابات ملی در ۲۴ دسامبر را تایید کرده‌اند. عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر لیبی روز پنج‌شنبه در سخنرانی خود در کنفرانس ثبات لیبی در طرابلس گفت که پایان دادن به بحرانی که پس از حمله ناتو و سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ این کشور را فراگرفته، ممکن است. دبیبه تصریح کرد: «ما از تلاش‌های کمیته عالی انتخابات برای برگزاری [رای‌گیری] در تاریخ برنامه‌ریزی شده حمایت می‌کنیم. من خواهان مشارکت گسترده و موثر لیبیایی‌ها در انتخابات هستم.» انتخابات به عنوان گام کلیدی در پایان دادن به یک دهه خشونت و ایجاد یک رهبری سیاسی جدید که مشروعیت آن به‌طور گسترده پذیرفته شده، تلقی شده است.
 • طرح جدید محرمانه ناتو علیه روسیه

  الجزیره: وزرای دفاع ناتو درباره طرح جامع جدید برای دفاع در برابر هرگونه حمله احتمالی روسیه در جبهه‌های مختلف توافق کردند و بر هدف اصلی ناتو یعنی بازدارندگی مسکو با وجود تمرکز فزاینده بر چین تاکید شد.هدف این استراتژی محرمانه، آماده‌سازی برای هرگونه حمله همزمان در مناطق بالتیک و دریای سیاه است که می‌تواند شامل سلاح‌های هسته‌ای، هک شبکه‌های کامپیوتری و حملات از فضا باشد.ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از جلسه روز پنج‌شنبه گفت: «ما همچنان به تقویت اتحاد خود با برنامه‌های بهتر و مدرن می‌پردازیم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر