شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۵۲۵

 • جمهوری خواهان پوپولیست می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: لیز چنی، نماینده ایالت وایومینگ، روز سه‌‌شنبه در انتخابات مقدماتی جمهوری‌‌خواهان با قاطعیت از هریت هیگمن شکست خورد و رقابت را به نامزد مورد حمایت دونالد جی.ترامپ واگذار کرد؛ به‌‌گونه‌‌ای‌که می‌‌توان گفت او در یکی از پر هزینه‌‌ترین انتخابات‌‌های مقدماتی، در حالی شکست خورد که ترامپ به‌‌دنبال پاک‌‌سازی حزب جمهوری‌‌خواه از منتقدانش است و به نظر می‌‌رسد در گام اول موفق بوده است. چنی یکی از منتقدان سرسخت ترامپ در حزب فیل‌‌ها است. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، هیگمن که وکیل است، تا پیش از حمایت ترامپ، طرفداران اندکی داشت؛ اما با حمایت ترامپ توانست با بیش از ۳/ ۶۶درصد آرا، شکست سنگینی به دختر دیک چنی، معاون سابق رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده تحمیل کند. لیز چنی در این انتخابات ۹/ ۲۸درصد آرا را به‌دست آورد.
 • ارتش سری در کریمه

  دنیای‌اقتصاد: کشتی‌‌های جنگی روسی در سواحل کریمه گشت‌‌زنی می‌‌کنند و هواپیماهای جنگی روسی هم از قلمرو آن به پرواز درمی‌آیند؛ شبه‌جزیره‌ای که پس از هشت سال اشغال به یک قلعه یا دژ تبدیل شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، کریمه را «مکان مقدس» و «سرزمین مقدس» روسیه نامیده و یکی از مشاوران ارشد وی هشدار داده است که در صورت حمله به شبه جزیره، اوکراین با «روز قیامت» روبه‌رو خواهد شد. «مایکل شویرتز» و «آنتون ترویانوسکی» در گزارش ۱۷اوت در نیویورک‌تایمز نوشت، اما اوکراین به تازگی از بلوف کرملین یاد کرد. انفجارهای مهیبی روز سه‌شنبه یک انبار موقت مهمات روسیه در کریمه را به لرزه درآورد و این آخرین مورد از سری حملات مخفیانه اوکراین در این شبه جزیره دریای سیاه است که پوتین آن را به‌طور غیرقانونی در سال۲۰۱۴ ضمیمه کرد و اکنون به‌عنوان یک مکان حیاتی برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • خطر خشونت و بی‌ثباتی در عراق

  دنیای‌اقتصاد: رهبران سیاسی عراق ۱۰ ماه گذشته را با تلاش های ناموفق برای تشکیل دولت سپری کردند. این در حالی است که کشورشان در مواجهه با خشکسالی فزاینده، فساد فلج‌کننده و زیرساخت‌های در حال فروپاشی به شکل عمیق‌تری غرق در بن‌بست سیاسی می‌شود. سپس در ماه ژوئن، آن گفت‌وگوها متوقف شد. اکنون درحالی‌که جناح های سیاسی اصلی عراق برای داشتن دست بالا با هم وارد رقابت شده‌اند، تقلا برای قدرت هم وجود دارد. «آلیسا جی.روبین» در گزارش ۱۶اوت در نیویورک‌تایمز که همواره به‌روزرسانی می‌شد نوشت، مقتدا صدر، روحانی قدرتمند شیعه که بزرگ‌ترین بلوک پارلمانی را رهبری می‌کند، با ناامیدی از مذاکرات کناره گیری کرد. او سپس از پیروان خود خواست برای رسیدن به آنچه می‌خواهند به خیابان‌ها بیایند. با توجه به فراخوان او، پیروانش چادرهایی برپا کردند که بیش از دو هفته است که دسترسی به پارلمان را مسدود کرده تا مبادا دولت تشکیل شود یا کسی به تشکیل دولت رای دهد.
 • استاد بازی‌‌ها: هنری کیسینجر و هنر دیپلماسی خاورمیانه‌‌ای

  مارتین ایندیک ترجمه: محمدحسین باقی
  این تقسیم نفوذ به منافع مسکو خدمت می‌‌‌‌کرد. همان‌طور که کیسینجر فهمیده بود، هر تلاشی برای حل مناقشه، شوروی را ملزم به سازش درباره خواسته‌های حداکثری اقمار عرب خود می‌‌‌‌کند. اگر آنها چنین می‌‌‌‌کردند، ممکن بود جایگاه خود را در جهان عرب به خطر بیندازند و روزنه‌‌‌‌ای برای قدرت رقیب یعنی آمریکا ایجاد کنند. از سوی دیگر، اگر اعراب دوباره با اسرائیل وارد جنگ می‌‌‌‌شدند، شوروی ممکن بود به رویارویی با ایالات‌‌‌‌متحده کشیده شود. برای مسکو، هر دو رویکرد بیش‌‌‌‌ازحد مخاطره‌‌‌‌آمیز بود.
 • ترکیه آماده حمله به شام شد

  سانا: نیروهای ترکیه‌‌ای از طریق بلندگوها در مساجد شهرهای مرزی اطراف شهر جرابلس در ریف حلب به شهروندان هشدار داده و از آنها خواسته در راستای آماده‌سازی برای آغاز حمله ترکیه به اراضی سوریه، در منازل خود باقی بمانند. منابع محلی به خبرنگاران سانا در الحسکه و الرقه اعلام کردند که این هشدار ارتش ترکیه همزمان با پرواز گسترده پهپادهای ترکیه‌‌ای در حریم هوایی شهرهای مرزی و همچنین بسیج گسترده نیروهای ترکیه‌‌ای در اکثر مناطق مرزی شهرهای الحسکه، الرقه و حلب بوده است. ارتش ترکیه طی روزهای اخیر حملات خود به شهرهای مرزی سوریه را افزایش داده است.
 • پول‌پاشی انتخاباتی در ترکیه

  محمود فاضلی/ پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  درحالی‌که ترکیه بیست‌ویکمین سال تاسیس حزب عدالت و توسعه را با حضور اردوغان، موسسان حزب، روسای سابق مجلس نمایندگان، وزرا و نمایندگان سابق جشن گرفت، رئیس‌جمهوری این کشور امیدوار است تا زمان انتخابات بتواند موقعیت خود را در میان افکار عمومی بهبود بخشد. اردوغان در رستای اهداف تبلیغاتی خود برای انتخابات در نامه‌‌ای به موسسان و اعضای این حزب اعلام داشته است، ۲۱سال پیش به‌‌همراه شما پروسه رسمی تاسیس حزب عدالت و توسعه را به پایان رسانده و خواستار خدمت به ملت و مدیریت کشورمان شدیم. در این راه با شعار «متحد شدیم»، با هیجانی که در اولین روز تاسیس حزب داشتیم، به راه خود ادامه دادیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو