آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • اتحاد با مسیحیان محافظه‌کار

  دنیای اقتصاد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، یک روز پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، از اوانجلیکاهای مسیحی تشکر کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، او در یک کنفرانس در محل کار خود از کشیش‌ها و فعالانی که روز سه‌شنبه برای افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس حضور پیدا کرده بودند، قدردانی و از اینکه آمریکا و ترامپ سیاست به تاخیر انداختن بازگشایی سفارت آن کشور در بیت‌المقدس را کنار گذشته تشکر کرد.
 • اعلام نخست‌وزیر غیرحزبی

  دنیای اقتصاد: پس از نزدیک به ۸ ماه، ایتالیا در آستانه تشکیل دولت قرار گرفته است. دو حزب پوپولیست این کشور، یعنی حزب جنبش پنج ستاره و حزب لیگ شمالی در نهایت نخست‌وزیر غیرحزبی خود را معرفی کردند. به گزارش رویترز، بعد از چند روز مذاکرات میان دو حزب ائتلافی پیروز در انتخابات سراسری ایتالیا یعنی جنبش پنج ستاره و حزب لیگ شمالی سرانجام اعلام شد که این دو حزب جوزپه کونته را که یک استاد دانشگاه ناشناس میان مردم این کشور است به‌عنوان کاندیدای نخست‌وزیری خود به رئیس‌جمهوری ایتالیا معرفی کرده‌اند.
 • هشدار شدیداللحن به چین

  دنیای اقتصاد: گروه کوچکی از روزنامه‌نگاران خارجی روز گذشته وارد کره‌شمالی شدند تا برنامه انهدام سایت هسته‌ای این کشور را پوشش دهند اما رسانه‌های کره‌جنوبی که قبلا قرار بود در این مراسم شرکت کنند، حضور نداشتند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیونگ‌یانگ اجازه دسترسی تعداد معدودی خبرنگار را به سایت هسته‌ای خود داده است تا وعده‌اش برای توقف آزمایش‌های زیرزمینی و پرتاب‌ موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را نشان دهد.
 • زیر پوست تحولات ارمنستان

  دنیای اقتصاد: ارمنی‌های زیر ۳۰ سال که به «نسل استقلال» معروفند در اعتراضات این کشور نقش «ستون فقرات» را داشتند. در درون این گروه بزرگ، کارمندان بخش تکنولوژی در حفظ و تداوم این تظاهرات نقش خاص و موثرتری داشتند. در عین حال کارگران فنی به مثابه چرخ‌دنده‌های ارمنستان با پیوستن به تظاهرات نوعی تغییرذهنی جمعی را نوید می‌دادند. آنها با اقدام مشترک و جمعی توانستند نظام تک‌حزبی و اقتصاد درمانده از دوران شوروی را کنار بزنند. حضور این کارگران فنی به مردمان دیگر هم روحیه داد.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  حمایت از احزاب پوپولیستی راست افراطی در کشورهای مختلف، متفاوت است. برخی چهار رویکرد برای «ظهور، انعطاف‌پذیری و ماهیت» احزاب راست افراطی برمی‌شمرند: الف) رویکرد تاریخی به‌عنوان میراث عصر فاشیستی، ب) رویکرد ساختاری از نظر شرایط اجتماعی- اقتصادی، ج) رویکرد سیاسی به‌عنوان بازیگران سیاسی و د) رویکرد ایدئولوژیک- فرهنگی به‌عنوان ادبیاتی بیگانه‌هراسانه. گاهی یک رای می‌تواند به رایی اعتراضی علیه نظام سیاسی تبدیل شود.
 • ۲۹ اقتصاد ثروتمند دنیا

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: بزرگی یک اقتصاد همواره به معنای ثروتمند بودن آن نیست. در این باره «صندوق بین‌المللی پول» دو بار در سال آمارهای گسترده‌ای از قدرت اقتصادی کشورها منتشر می‌کند. یکی از کلیدی‌ترین معیارها در این آمارها، تولید ناخالص داخلی سرانه کشورها آن هم براساس برابری قدرت خرید است.
 • تهدیدی بزرگ‌تر از برگزیت برای اروپا

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: دولت آینده ایتالیا یکی از فراگیرترین ائتلاف‌های اروپایی و بازویی قدرتمند برای کارشکنی در اتحادیه اروپاست. بلومبرگ در تحلیلی ادعا می‌کند گرچه عاقبت ماجراجویی سیاسی ایتالیا معلوم نیست، اما می‌تواند دردسری بزرگ‌تر از برگزیت برای اتحادیه اروپا بیافریند. رهبران احزاب پوپولیست چپ‌گرا و راست‌گرای ایتالیا در بسیاری از موارد با یکدیگر اختلاف نظر دارند، اما مهاجرستیزی، ضدیت با سیاست‌ورزی و خوار شمردن اتحادیه اروپا این دو را به هم نزدیک کرده است.

بیشتر