آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۶۲

 • خودروسازی روی غلتک رشد

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به تحلیل عملکرد ۶ ماهه و برآورد رشد اقتصادی کشور طی سال‌جاری پرداخته و در آن، به نقش خودروسازی نیز اشاره کرده است. در گزارش منتشره، جدولی وجود دارد که روند ماهانه تولید خودرو و قطعات از ابتدای سال ۹۷ تا انتهای شهریور ۹۹ را نشان می‌دهد. طبق این گزارش، صنعت خودرو از آبان سال گذشته به بعد در مسیر بهبود تولید قرار داشته که البته در دو مقطع و به دلایلی مانند شیوع ویروس کرونا و همچنین تعطیلات نوروز، این روند دچار سکته شده اما دوباره روند رو به رشد خود را آغاز کرده است.
 • سریال بلاتکلیفی خودروهای دپویی

  دنیای اقتصاد: تعبیرهای متفاوت و تکثر بخشنامه‌ها، بار دیگر سد راه ترخیص خودروهای مانده در گمرک شده است. به‌طوری‌که هم اکنون همراه با اتمام مهلت قانونی هیات دولت برای ترخیص خودروهای وارداتی دپویی، این سوال مطرح شده که وارداتی‌هایی که مشکل قضایی آنها رفع شده است، چگونه می‌توانند از گمرکات ترخیص شوند؟
 • سرمایه‌گذاری کلان ولوو برای موتور

  شرکت خودروسازی سوئدی ولوو که توسط شرکت چینی جیلی خریداری شده،اخیرا اعلام کرد برنامه دارد تا‌ مبلغی بالغ بر ۸۲ میلیون دلار را برای فراهم کردن زیرساختی مناسب برای تولید موتورهای الکتریکی سرمایه‌گذاری کند. این شرکت می‌خواهد در پنج سال آینده کارخانه موتورسازی خود را در شهر اسکوده سوئد به مونتاژ و در نهایت ساخت موتورهای الکتریکی اختصاص دهد. این کارخانه از زمان تا‌سیس شرکت در سال ۱۹۲۷ مشغول به کار است و اولین خودروی ولوو به همراه موتورش در این کارخانه تولید شدند. ولوو در حال حاضر دورنمای خود را به‌عنوان یک شرکت تولیدکننده خودروهای الکتریکی مشخص کرده است که این برنامه شامل سهم ۵۰ درصدی خودروهای تمام الکتریکی از فروش کل این شرکت تا‌ سال ۲۰۲۵ می‌شود. باقی سهم فروش نیز از آن خودروهای هیبریدی این شرکت خواهد بود. در حال حاضر ولوو طراحی موتورهای الکتریکی و باتری‌هایش را در مراکز خود در شهر گوتنبرگ سوئد و همچنین شانگهای چین انجام می‌دهد.
 • دورنمای برقی هیوندایی

  شرکت هیوندایی موتور اخیرا برنامه تجاری «استراتژی ۲۰۲۵» خود را به روز کرده که طبق آن، با وجود تا‌ثیر شدید ویروس کرونا در روند تولید طی سال ۲۰۲۰، اهداف الکتریکی‌سازی مانند یک سال قبل است. این شرکت در نظر دارد تا‌ سال ۲۰۲۵ فروش خودروهای تمام الکتریکی خود را به‌تدریج به سالانه ۵۶۰ هزار دستگاه برساند و سهم ۸ تا ۱۰ درصدی از فروش جهانی خودروهای الکتریکی را به خود اختصاص دهد. این اولین گام یک حرکت گسترده‌تر برای بازنشستگی کامل از خودروهای سوخت فسیلی تا‌ سال ۲۰۴۰ در بازارهای بزرگ جهانی است. از سال ۲۰۳۰، این شرکت به‌تدریج محصولات برقی را در بازارهای اصلی مانند ایالات‌متحده، اروپا و چین و سرانجام با هدف تولید محصولات کاملا الکتریکی خود در بازارهای بزرگ جهانی تا‌ سال ۲۰۴۰ گسترش می‌دهد. بیش از ۱۲ مدل جدید تا‌ سال ۲۰۲۵، براساس پلت‌فرم E-GMP ارائه می‌شود. اولین محصول برقی هیوندای در برنامه‌ریزی میان مدت این شرکت، آیونیک ۵ خواهد بود که برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.
 • بهبود فروش تسلا در چین

  چند گزارش خارج از چین حاکی از آن است که تسلا در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۰ و به‌طور خاص در ماه دسامبر، موفقیت فروش قابل‌توجهی در آنجا خواهد داشت. طبق گزارش‌ها در هفته گذشته، فعالیت‌های غیرمعمول در فروشگاه‌های تسلا در چین وجود داشته است. این می‌تواند به‌دلیل راه‌اندازی مدل تا‌زه‌سازی شده ۳ یا آغاز تولید مدل Y باشد. ظاهرا از زمانی که چین قوانین پلاک خودرو را تغییر داده، علاقه به خودروهای الکترونیکی بسیار افزایش یافته است. شانگهای دارای محدودیت‌های پلاک سخت است که تعداد پلاک مجاز به دارندگان خودرو را محدود می‌کند. علاوه‌بر این، پلاک‌های غیر محلی محدودیت‌هایی دارند و چین اخیرا این محدودیت‌ها را افزایش داده است. با این حال، NEV‌ها (وسایل نقلیه جدید انرژی) از این محدودیت‌ها معاف هستند. علاوه‌بر این، پلاک‌های «سبز» به‌صورت رایگان در دسترس هستند و نیازی به مالیات خرید ندارند.
 • هدف اصلی طرح‌های جدید خودرویی

  ایرنا: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: آنچه این روزها به‌عنوان طرح‌های خودرویی دولت و مجلس مطرح شده، با هدف ساماندهی بازار بوده و کوتاه‌مدت است و نمی‌تواند در بلندمدت راهگشای مشکلات اساسی خودروسازان و قطعه‌سازان باشد.
 • روایت رئیس «ایدرو» از توسعه خودروسازی

  روابط عمومی ایدرو: رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: خودروسازی کشور گام‌های نخست حرکت رو به جلو در بخش داخلی‌سازی فناوری و قطعه را برداشته و مسیر توسعه و بهبود کمی و کیفی محصولات خود را آغاز کرده است.
 • کاهش تعهدات معوق خودرویی

  ایکوپرس: مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: پارسال ۱۷۰ هزار دستگاه تعهد معوق داشتیم که این عدد حالا در مجموع به ۱۸ هزار دستگاه رسیده و با توجه به آهنگ فعلی تولید، به زودی آنها را صفر خواهیم کرد. فرشاد مقیمی، در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس در شیراز افزود: تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو در حوزه سواری از ابتدای امسال تا‌کنون نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۸ درصد و در حوزه خودروهای سنگین ۴۱ درصد رشد داشته است.
 • سرمایه‌ای شدن «خودرو» خوشایند نیست

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: تبدیل خودرو از حالت مصرفی به سرمایه‌ای صورت خوشایندی ندارد، هرچند این رویه موجب افزایش تقاضا شده است. عباس تا‌بش افزود: ظرف ۲ سال گذشته در حوزه تولید خودرو افزایش خوبی رقم خورده که آن را مدیون کوشش دست‌اندرکاران این صنعت هستیم. وی با اشاره به مشکلات و کمبود اعتبار منابع تولید، تا‌مین این منابع از طریق صادرکنندگان و متقاضیان تا‌مین‌کننده مالی را ممکن دانست و اظهار کرد: با این وجود اولویت تهاتر را با خودروسازان گذاشته‌ایم تا‌ از این طریق از هزینه‌های ثابت بکاهیم.
 • «صمت» به‌دنبال شکستن انحصار خودرو

  خبرگزاری صداوسیما: وزیرصنعت، معدن تجارت گفت: به‌دنبال شکستن انحصار تولید خودرو هستیم. علیرضا رزم‌حسینی درمصاحبه‌ای گفت: وزارت صمت به‌عنوان مسوول سیاست‌گذاری معتقد است بازار خودرو باید از انحصار دو خودروساز بزرگ دولتی کشور خارج شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر