آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۲۶

 • پیش‌بینی خیز خودروسازی ایران

  دنیای‌اقتصاد: بنابر پیش‌بینی اکونومیست، اقتصاد ایران در سال میلادی آینده رشد ۲درصدی را تجربه خواهد کرد و این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد خودروسازی نقش مهمی در ثبت این رشد خواهد داشت. مسائلی مانند کاهش احتمالی بار تحریم‌ها و طرح توافق ۲۵ ساله ایران و چین، از جمله عوامل اثرگذار بر رشد اقتصادی و بهبود تولید خودرو خواهد بود.
 • وزیر صنعت به‌دنبال تقویت بخش خصوصی خودرو

  دنیای‌اقتصاد: آنچه مشخص است بخش خصوصی خودروسازی ایران هیچ گاه نتوانست هم پای دو خودروساز بزرگ کشور حرکت کند. در این زمینه بسیاری از کارشناسان به انحصار خودروسازی ایران اشاره می‌کنند و اینکه در سایه این انحصار بخش خصوصی امکان رشد و پیشرفت پیدا نکرد. این بخش از خودروسازی در دولت‌های مختلف با فراز و نشیب‌هایی در فعالیت خود مواجه بوده به‌طوری‌که در سال‌هایی، سهمی قابل‌توجه از بازار ایران را از آن خود کرده و در دوره‌هایی نیز سهمش از بازار به حداقل رسیده است.
 • کمک چین به سودآوری بی‌ام‌و

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بی‌ام‌و روز چهارشنبه اعلام کرد سود فصل سوم آن در حدود ۱۰ درصد رشد داشته است که دلیل اصلی آن نیز بهبود تقاضا در بازار چین، بزرگ‌ترین بازار خودرویی جهان بوده است. این در حالی است که موج‌های پاندمی کرونا یکی پس از دیگری اروپا و ایالات‌متحده را هدف حمله خود قرار می‌دهند. سود پیش از مالیات این فصل بی‌ام‌و با رشد ۶/ ۹ درصدی به ۴۶/ ۲ میلیارد یورو(۸۷/ ۲ میلیارد دلار) رسیده است. این رشد سود نیز یکی از اثرات افزایش ۶/ ۸ درصدی فروش خودروهای لوکس در این فصل بوده است. اما همان‌طور که گفته شد، رشد ۳۱ درصدی فروش خودروهای لوکس بی‌ام‌و در بازار چین موجب شد تا کاهش ۷/ ۱۵ درصدی فروش محصولات این برند آلمانی در ایالات‌متحده خنثی شود و در نهایت رشد فروش فصلی بی‌ام‌و را نسبت به همین زمان در سال گذشته درپی داشته باشد. ایالات‌متحده هم اکنون تحت‌تاثیر موج جدیدی از کووید-۱۹ قرار دارد.
 • تغییر پیش‌بینی سود سوبارو

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سوبارو پیش‌بینی سود عملیاتی فصلی خود را با افزایش بیش از یک‌سومی به ۱۱۰ میلیارد ین (۰۵/ ۱‌میلیارد دلار) تغییر داد؛ چراکه فروش این برند ژاپنی در بازار ایالات‌متحده فراتر از حد تصور بهبود یافته است. نظیر دیگر خودروسازان، سوبارو که دوسوم از محصولاتش را در ایالات‌متحده به فروش می‌رساند، در بهار امسال به دلیل آغاز پاندمی کرونا و نیز کاهش شدید تقاضا برای خودرو، کارخانه‌های خود را حدود دو ماه تعطیل کرد. پیش‌بینی سود هفتمین خودروساز بزرگ ژاپن قبل از این ۸۰ میلیارد ین اعلام شده بود. عدد کنونی، ۴۸ درصد کمتر از سودی است که در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس برای سوبارو اعلام شد. عدد پیش‌بینی‌شده برای چشم‌انداز سود سوبارو همچنین از متوسط پیش‌بینی‌های تحلیلگران موسسه ریفینیتیو مبنی بر سود سالانه ۱۱۴ میلیارد ینی این خودروساز نیز کمتر است. سوبارو اعلام کرد که انتظار ندارد تا بازار خودروی ایالات‌متحده به سطح فروش پیش از کرونا برسد.
 • ادامه زیان مالی میتسوبیشی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت میتسوبیشی موتور روز چهارشنبه گزارشی از زیان عملیاتی ۳/ ۲۹ میلیارد ین (۱۰/ ۲۷۹ میلیون دلار) خود در سه‌ماه منتهی به ۳۰ سپتامبر خبر داد که در مقایسه با سود ۳/ ۶ میلیارد ینی همین مدت در سال گذشته، این رقم افت شدیدی را در خودروساز ژاپنی نشان می‌دهد و می‌توان دلیل عمده آن را ضربه پاندمی کرونا به خودروسازی دانست.
 • حمایت مجلس از بومی‌سازی خودرو

  تسنیم: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس از طرح‌های بومی‌سازی ایران خودرو به خصوص تولید محصولات مطابق ذائقه مصرف‌کنندگان با قوای محرکه جدید، در راستا‌ی کاهش وابستگی، ایجاد فرصت شغلی و صرفه جویی ارزی حمایت می‌کند. سید جواد حسینی کیا گفت: طراحی و تولید نخستین گیربکس شش دنده با دانش فنی بومی در شرایط سخت تحریمی گامی در جهت تحقق اقتصادمقاومتی است و اقدامی نوآورانه در خودروسازی کشور محسوب می‌شود.وی افزود: حمایت از تولیدکنندگان داخلی درسال جهش تولید برای بومی‌سازی تولید، توسعه صادرات و استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان دراولویت مجلس قرار دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر