آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۲۴

 • نقطه ثبات قیمتی خودرو

  دنیای‌اقتصاد: سومین مجوز افزایش قیمت برای دو خودروساز بزرگ کشور در شرایطی هفته گذشته صادر شد که از ابتدای سال‌جاری دو شرکت در مجموع به‌طور میانگین ۷۰ درصد به قیمت محصولات تولیدی خود افزوده‌اند.
 • مسیر ورود مواد اولیه و قطعات خودرو هموار شد؟

  دنیای‌اقتصاد: پیرو ابلاغیه بانک مرکزی تمامی واردکنندگان از جمله فعالان صنعت قطعه بار دیگر این امکان را پیدا کردند تا از ارز صادرکنندگان برای واردات استفاده کنند.
 • فروش کارخانه فورد در برزیل

  دنیای‌اقتصاد: فورد‌موتور اعلام کرد قرارداد فروش یکی از کارخانه‌های خود در برزیل را با شرکت لجستیک و ساخت‌و‌ساز شهری کنستروتورا سائو خوزه و شرکت مدیریت دارایی فرام کاپیتال نهایی کرده است که البته این خودروساز اشاره‌ای به قیمت قرارداد فروش نکرده است. توافق پیشین فروش کارخانه سائو برناردو دو کمپو که تولید مدل نه چندان محبوب فورد فیستا و اتوبوس‌ها را بر عهده داشت، قرار بود با خودروساز برزیلی «سی‌ای‌او‌ای»، در سال گذشته لغو شد. فورد پس از آن اعلام کرد در حال تعطیل کردن این کارخانه است. بیانیه فوردموتور در مورد فروش کارخانه برزیل به این دو شرکت هیچ‌گونه اشاره‌ای به جزئیات تراکنش مالی این قرارداد نداشته است. در سال‌های اخیر خودروسازان در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا از محل کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی خطوط‌ تولید خود، منابع مالی لازم را برای تحقیق و توسعه در زمینه ساخت خودروهای برقی و خودران‌ها فراهم کنند.
 • امید آستون‌مارتین به مرسدس

  دنیای‌اقتصاد: توبیاس مورس، مدیرعامل آستون‌مارتین اعلام کرد در سال۲۰۲۴، از هر پنج خودروی آستون‌مارتین که به فروش می‌رسد، یک خودرو برقی خواهد بود. در عین حال قرار است نسخه پلاگین هیبریدی شاسی‌بلند فوق لوکس دی‌بی‌ایکس این شرکت نیز در سال ۲۰۲۳ از راه برسد. این سازنده ابرخودروهای انگلیسی که این روزها با مشکلات متعددی مواجه است اکنون می‌تواند با سرعت بیشتری برای برقی‌سازی ناوگان وسایل‌نقلیه خود اقدام کند، چراکه به تازگی به فناوری‌های پیشرفته مرسدس‌بنز از جمله پیشرانه‌های برقی و هیبریدی نسل بعدی دسترسی پیدا کرده است. در عوض، مرسدس‌بنز نیز می‌تواند مالکیت خود بر ۳/ ۲ درصد از سهام آستون‌مارتین را تا حدود ۲۰ درصد گسترش دهد. آستون‌مارتین پیش از این گفته بود در سال ۲۰۲۱، نسخه هیبریدی خود از پیشرانه شش سیلندری را در ابرخودروی والهالا راه‌اندازی می‌کند. مورس با این حال به این نکته اشاره کرد که شرکتش می‌تواند پروژه والهالا هیبریدی را متوقف کند و از یک پیشرانه ساخت مرسدس‌بنز استفاده کند.
 • دو فراخوان پولستار در یک ماه

  دنیای‌اقتصاد: جای تردید نیست که هیچ خودروسازی مایل نیست یکی از محصولاتش به دلایل فنی فراخوان داده شود، اما شرکت پولستار وادار شده است تا برای دومین بار در یک ماه، مدل پولستار ۲ را فراخوان دهد. اما این بار مشکل متفاوتی موجب شد تا این خودرو برای دومین بار فراخوان داده شود. تمامی دستگاه‌های« پولستار۲» در آغاز اکتبر به دلیل آنچه مشکل در «ماژول کنترل انرژی باتری» اعلام شده بود، فراخوان شدند. این مشکل می‌توانست موجب کاهش توان خودرو هنگام حرکت شود. اکنون فراخوان جدید مربوط به دستگاه گرمایش ولتاژ بالای خودرو است که مسوول گرمایش داخل کابین و باتری خودرو است. قرار است این فراخوان جدید از دوم نوامبر آغاز شود و مالکان از طریق ایمیل نسبت به مراحل ارجاع وسیله نقلیه خود به نمایندگی‌های پولستار آگاه می‌شوند. فراخوان مزبور که در آمریکا و کانادا انجام می‌شود، تعداد چهار هزار و ۵۸۶ دستگاه پولستار ۲ را شامل می‌شود.
 • افزایش فروش خودرو در ژاپن

  تسنیم: در حالی که اقتصاد ژاپن در سه ماه چهارم از رکود بی‌سابقه خود فاصله گرفت، فروش خودرو در این کشور طی ماه اکتبر با سریع‌ترین سرعت طی هشت سال اخیر رشد کرد.اتحادیه فروشندگان اتومبیل ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد که فروش وسایل نقلیه، یکی از اولین شاخص‌های اقتصادی ماهانه ژاپن، نسبت به سال گذشته ۶/ ۳۱ درصد افزایش داشته است. این جهش بزرگ تا حدی ناشی از افت ۴/ ۲۶ درصدی ۱۲ ماه قبل پس از افزایش مالیات فروش و افت شدید فروش خودرو است. تارو سایتو، رئیس تحقیقات اقتصادی در انستیتوی تحقیقات NLI، گفت: فروش خودرو بیشتر از حد انتظار بوده است. خودروسازان دوباره تولید را از سر گرفتند و بسیاری از خانوارهای ژاپنی به لطف کمک‌های کرونایی دولت، پول اضافی برای هزینه کردن دارند. وی افزود: همانند بهبود وضعیت کلی اقتصاد، بعید است که افزایش فروش با سرعت فعلی ادامه داشته باشد. تعداد فزاینده‌ای از کسب‌و‌کارهای ژاپنی از کاهش شدید سود خود خبر می‌دهند که منجر به کاهش پاداش‌های زمستانی و افزایش ناچیز حقوق‌ها خواهد شد.
 • تغییر شیوه قیمت‌گذاری خودرو

  ایسنا: به گفته سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، در آخرین جلسه‌ای که میان مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور و مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برگزار شده، طرح پیشنهادی گروه سایپا برای قیمت‌گذاری محصولات هر دو خودروساز مبنی بر اینکه قیمت‌گذاری ۵۵ درصد محصولات پرتیراژ و پر مصرف توسط شورای رقابت و ۴۵ درصد سایر محصولات توسط خود خودروسازان تعیین شود، مورد موافقت قرار گرفت.
 • عرضه ال ۹۰ ایرانی به بازار

  سایپانیوز: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: ال۹۰ بومی‌سازی شده و منطبق با استا‌نداردهای ۸۵گانه توسط گروه خودروسازی سایپا طراحی، تولید و تا‌ ۱۸ ماه آینده وارد بازار خواهد شد. جواد سلیمانی درباره تولید خودروی ال۹۰ بومی‌سازی شده در گروه خودروسازی سایپا، تصریح کرد: تا‌ قبل از شروع تحریم‌های جدید صنعت خودرو (در سال ۹۷) در تولید ال۹۰ تا‌ حدود ۴۵ درصد به قطعات شرکت رنو فرانسه وابسته بودیم، بنابراین زمانی که صنعت خودرو مورد تحریم قرار گرفت و شرکت‌های خارجی همکاری‌های خود را قطع کردند، تولید ال۹۰ نیز متوقف شد.
 • تحویل ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس به شهرداری تهران

  ایکوپرس: باتوجه به اینکه چند ماه از انعقاد قرارداد ۲۵٠ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس میان ایران‌خودرو دیزل و شهرداری تهران می‌گذرد، این شرکت خودروساز نزدیک به نیمی از خودروها را آماده تحویل کرده و صبح دوشنبه ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس تحویل شهرداری تهران شد. همچنین تا‌ سه ماه دیگر، ۱۵۰ دستگاه دیگر نیز تحویل داده خواهد شد. در مراسم تحویل اتوبوس و مینی بوس‌های یاد شده که با حضور رئیس و اعضای شورای شهر تهران، شهردار تهران، مدیران شهرداری و همچنین مدیران عامل ایران‌خودرو دیزل و ایران‌خودرو برگزارشد، فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: امسال بعد از ۱۰ سال، خط تولید اتوبوس در شرکت ایران‌خودرو دیزل احیا شده و قرار براین است که هر ماه، ۴٠ دستگاه محصولات مسافری تولید شود و در اختیار مردم قرار گیرد. مقیمی ضمن ابراز امیدواری که این تعداد تا‌ فروردین ۱۴٠٠، به بیش از ۶٠ دستگاه در ماه برسد، اظهار کرد: ارزبری این اتوبوس‌ها از ۵٠ هزار یورو به کمتر از ۴٠ هزار یورو رسیده است. امروز شرکت ایدم که زیرمجموعه ایران‌خودرو دیزل است با سه شیفت کاری، هدف را تا‌مین اتوبوس برقی برای ناوگان عمومی کشور در آینده‌ای نزدیک قرار داده است. مدیرعامل ایران‌خودرو ضمن اشاره به اینکه در بحث تعمیق داخلی‌سازی تا‌ امروز به ۳۰ درصد رسیده‌ایم، گفت: تا‌ ابتدای سال آینده این میزان به حدود ۷۰ درصد خواهد رسید. ما بحث وحدت را بین خودروسازان جدی گرفته و رقبای سابق به جای دست روی دست گذاشتن، دست در دست هم گذاشته و به سمت استقلال صنعتی و ارتقای کیفیت حرکت می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر