آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۰۴

 • پیشنهاد واردات خودروی کارکرده

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌گذار خودرو با توجه به التهابات بازار و ناکارآیی شیوه‌های ساماندهی به دنبال مسیرهایی برای بازگشت آرامش به بازار است. در این زمینه وزیر صمت از اعضای کمیته خودرو راهکارهایی برای ساماندهی بازار طلب کرده است. بر این اساس برخی منابع آگاه عنوان می‌کنند که ورود خودروی دست دوم ممکن است در زمره مسیرهای راهگشا برای کاهش التهابات بازار باشد.
 • «سازمان حمایت» به جای «شورای رقابت» در طرح خودرویی مجلس

  دنیای‌اقتصاد: با نزدیک شدن به زمان بررسی طرح تحول صنعت و بازار خودرو در صحن علنی مجلس صدای مخالفت خودروسازان با بخش‌هایی از این طرح حالا به گوش می‌رسد. جدی‌ترین مخالفت خودروسازان با تداوم حضور شورای رقابت در پروسه قیمت‌گذاری محصولات تولیدی آنها است.
 • درخواست خودروسازان ژاپنی از بریتانیا

  دنیای‌اقتصاد: دو شرکت تویوتا موتور و نیسان موتور ژاپن از دولت بریتانیا درخواست کرده‌اند تا مسوولیت تعرفه‌های جدید تجاری را که ممکن است در صورت نبود توافق تجاری علیه محصولات آنها اعمال شوند، بپذیرد و آنها را پوشش دهد. بریتانیا که در ماه ژانویه از اتحادیه اروپا خارج شد، در دوره گذار قرار دارد که به این کشور اجازه می‌دهد تا همچنان از معافیت‌های تجارت آزاد با کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کند و هیچ تعرفه‌ای بر محصولاتی که بین دو طرف تجارت می‌شوند، اعمال نشوند. اگر دو طرف نتوانند تا ضرب‌الاجل ۳۱ دسامبر به یک توافق تجاری دست یابند، تعرفه‌ برای خودروها از روز اول ژانویه به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. انجمن تولیدکنندگان موتور بریتانیا تخمین زده است که اعمال تعرفه‌های تجاری می‌تواند هزینه ۵/ ۴ میلیارد پوندی را روی دست خودروسازان بگذارد و اگر دولت بریتانیا به کمک این شرکت‌ها نشتابد، پوشش هزینه‌های جدید توسط خودروسازان غیرممکن خواهد بود.
 • رشد فروش تاتاموتور در هند

  دنیای‌اقتصاد: شرکت تاتاموتور در گزارش فروش خود برای مدت فصل دوم سال مالی ۲۰۲۱ و ماه سپتامبر اعلام کرده است که آمار فروشش در بازار هند با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. در طول سپتامبر ۲۰۲۰، تاتاموتور به سومین خودروساز بزرگ بازار هند از لحاظ تیراژ تولید بدل شده است. در سپتامبر سال ۲۰۱۹ تاتا تنها موفق به فروش هشت هزار و ۹۷ دستگاه از محصولاتش در هند شده بود که این به معنای رشد ۱۶۳‌درصدی فروش این خودروساز هندی در سپتامبر سال جاری و در بازار داخلی است. آمار فروش فصل دوم سال مالی ۲۰۲۱ تاتا نیز نشان از آن دارد که این شرکت توانسته است تعداد ۵۴ هزار و ۷۹۴ دستگاه خودرو را به فروش برساند و این مقدار حکایت از رشد فروش ۱۱۲ درصدی این برند نسبت به همین مدت در سال گذشته دارد که برابر با ۲۵ هزار و ۸۹۸ دستگاه بود.
 • پیشرفت تویوتا در تولید خودروهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: تویوتا یکی از نخستین خودروسازانی بود که خودروهای برقی را برای مصرف‌کنندگان عرضه کرد. اکنون این خودروساز ژاپنی ۱۰ مدل متنوع از وسایل‌نقلیه برقی را به مشتریان خود عرضه می‌کند که یکی از قوی‌ترین ناوگان خودروهای برقی در بازار ایالات‌متحده محسوب می‌شود. اما زمانی که یکی از بهترین تولیدکنندگان خودروهای برقی نسبت به تعداد وسایل‌نقلیه برقی که می‌تواند در آینده مشخص به فروش برساند، خبری را منتشر می‌کند، نظر هر کارشناسی جلب می‌شود. به تازگی این شرکت از فروش جهانی ۵/ ۵ میلیون دستگاه از محصولات برقی خود تا سال ۲۰۲۵ خبر داد. این نخستین بار نیست که تویوتا بیانیه‌ای در زمینه هدف فروش ۵/ ۵ میلیون دستگاه خودروی برقی منتشر می‌کند. پیش از آن، این خودروساز ژاپنی در سال ۲۰۱۷ نیز از نیل به این هدف تا سال ۲۰۳۰ خبر داده بود. حالا این پنجره زمانی با توجه به پیشرفت‌های اخیر تویوتا، به مدت پنج سال کاهش یافته است.
 • رشد منفی فروش خودرو در انگلیس

  ایرنا: انجمن خودروسازان و فروشندگان خودروی انگلیس با انتشار آماری اعلام کرد که فروش خودرو در ماه گذشته میلادی (سپتامبر) به پایین‌ترین حد در دو دهه گذشته رسید.
 • لزوم تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودرو

  تسنیم: برخی تحلیلگران معتقدند، شورای رقابت درحالی با قیمت‌گذاری اشتباه خودرو موجب کاهش تولید و افزایش قیمت‌ها شده است که این شورا جلوی پیشنهادهای اصلاحی برای فروش خودرو را در بورس نیز می‌گیرد. درحال حاضر حجم تولید خودروسازان داخلی به نصف سال ۱۳۹۶ رسیده و از طرفی انباشت تقاضا، بازار خودرو را از کنترل خارج کرده و باعث شده تا این کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای بدل شود.
 • حذف دلالان با فروش خودرو در بورس

  مهر: یک کارشناس اقتصادی گفت: با ورود خودرو به بورس، دلالی از چرخه توزیع خودرو حذف شده و سوددهی کارخانه‌های خودروسازی افزایش می‌یابد؛ همچنین با رشد مالیات، بخشی از کسری بودجه نیز تامین می شود.
 • ثبت ۴۱۰۰ شکایت خودرویی در تهران

  فارس: معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ شکایت خودرویی در استان تهران ثبت شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر