آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۰۲

 • آینده خودرو در سه سناریو

  دنیای‌اقتصاد: کمیته خودرو با همراهی مجلس شورای اسلامی برای عبور از التهابات بازار به‌دنبال راهی جدید است. در این بین یکی از مسیرهای مدنظر تغییر روش قیمت‌گذاری است. «دنیای‌اقتصاد» سه سناریوی احتمالی برای آینده قیمت خودرو تعریف کرده است. در سناریوی اول پیش‌بینی شده که شورای رقابت از پروسه تعیین قیمت حذف شود حال آنکه در سناریوی دوم با توجه به جایگاه قانونی این شورا احتمالا با شرط ماندن، محدوده اختیارات آن کاهش خواهد یافت. در سناریوی سوم با توجه به استیصال سیاست‌گذار خودرو در قیمت‌گذاری، شورا همچنان مرجع تعیین‌کننده قیمت خواهد ماند.
 • روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: همزمان با افت نرخ ارز طی روز‌های گذشته، قیمت خودرو نیز نزولی شد. هرچند روند کاهشی قیمت‌ خودرو نسبت به افزایش بی‌سابقه آن در یک‌ماه پیش، تناسبی ندارد با این حال بررسی قیمتی یکسال گذشته نشان می‌دهد که نوسانات قیمتی در بازار خودرو بیشتر تابع موضوعات و مسائلی خارج از خودروسازی همچون نرخ ارز یا رویدادهای کلان سیاسی- اقتصادی است.
 • هفدهمین مرگ در خودروی هوندا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت هوندا موتور روز شنبه هفدهمین مرگ در محصولات خود را به دلیل نقص در ایربگ‌های کشنده تا‌کاتا تا‌یید کرد. این خودروساز ژاپنی اعلام کرد که پس از انجام تحقیقات مشترک با سازمان ایمنی بزرگراه‌های آمریکا مشخص شد که کیسه هوای معیوب تا‌کاتا عامل جان باختن فردی است که در حال راندن یک دستگاه هوندا سیویک مدل ۲۰۰۲ در آریزونا بوده است. این کیسه‌های هوا که تا‌کنون بسیاری از خودروسازان را وادار کرده تا‌ محصولات خود را به دلیل نقص فنی کشنده فراخوان دهند تا‌کنون موجب جان باختن ده‌ها نفر شده است. این نقص فنی موجب می‌شود در زمان بروز سانحه و باز شدن کیسه‌های هوا، اجرام ریز و فلزی به داخل کابین پرتاب شوند و به این ترتیب حتی اگر سانحه به راننده و سرنشینان آسیبی وارد نکند، پرتاب این اجرام موجب جراحات عمیق یا جان باختن سرنشینان خواهد شد.
 • ادامه بهبود فروش در فورد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت فورد موتور روز جمعه نشان داد که همچنان بر ریل بهبود آمار فروش پس از بحران کرونا قرار دارد و تقاضا برای محصولات شاسی‌بلند این برند و پیکاپ‌های آن موجب شد آمار فروش فورد در ایالات‌متحده و طی سه‌ماهه سوم سال جاری تقویت شود. بخش خودروسازی ایالات‌متحده توانسته است سریع‌تر از دیگر بخش‌های صنعتی این کشور در مسیر بهبود از لطمات ناشی از کرونا حرکت کند. فورد در سه‌ماهه سوم سال جاری، کاهش پنج درصدی فروش را نسبت به همین مدت در سال گذشته به ثبت رساند اما تا‌کید کرد که ادامه روند بهبود فروش این خودروساز موجب شده است نتایج بهتری را نسبت به سه‌‌ماهه دوم سال جاری داشته باشد. دومین خودروساز بزرگ ایالات‌‌متحده در روز شنبه اعلام کرد که در فصل سوم ۲۰۲۰ موفق شده است تعداد ۵۵۱ هزار و ۷۹۶ دستگاه از وسایل‌نقلیه خود را در ایالات‌متحده به فروش برساند که این رقم نسبت به تعداد ۵۸۰ هزار دستگاهی فصل سوم سال پیش، کاهش را نشان می‌دهد.
 • فروش چشمگیر تسلا

  دنیای‌اقتصاد: شیوع کرونا در ایالات‌متحده از اوایل بهار سال جاری موجب تعطیلی بخش عمده‌ای از صنایع این کشور شد و خودروسازان نیز تولید میلیون‌ها دستگاه از وسایل‌نقلیه را متوقف کردند. اما در این میان، پس از گذشت دو ماه برخی از این شرکت‌ها توانستند از این بحران عبور کرده و آمار فروش خود را به طور مستمر بهبود دهند. در این مسیر، شرکت تسلا که سازنده خودروهای برقی است، پیشرو بوده است. این خودروساز در تا‌زه‌ترین گزارش خود عنوان کرد که توانسته به رکورد جدیدی در فروش محصولاتش دست یابد و رشد تقاضا در چین و اروپا بر بازار ضعیف در ایالات‌متحده غلبه کرده است. این خودروساز آمریکایی توانست تعداد ۱۳۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه از محصولاتش را در سه‌ماه سوم سال جاری به فروش برساند و این رقم رشد ۵۰ درصدی را نسبت به فصل دوم امسال نشان می‌دهد. تعداد ۱۴۵ هزار دستگاه خودرو توسط تسلا نیز در این مدت تولید شد.
 • مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل ایران خودرو تغییر کرد

  ایکوپرس: در حکمی از سوی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، احد میرزایی به‌عنوان مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل این شرکت منصوب و معرفی شد. فرشاد مقیمی در این حکم ضمن تاکید بر اعمال تدابیر لازم و بهره‌گیری از توان و شایستگی‌های منابع مدیریتی و تخصصی موجود و کارآمد، ساماندهی مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل در مسیر ارتقای تصویر ایران خودرو به‌عنوان محبوب ترین برند ایرانی در صنعت خودروی کشور را الزامی دانسته است. تعامل با تمامی رسانه‌ها و بهره‌مندی از ظرفیت آنها به‌منظور انعکاس بهینه رخدادها‌ و اقدام‌های انجام شده در ایران خودرو، تعامل و ارتباط اثربخش با کارکنان و تمامی ذی‌نفعان، مدیریت هزینه و رشد و توسعه سرمایه انسانی خبره،‌ متخصص و دانشگر در راستای ارزش آفرینی و تحقق اهداف و استراتژی‌های گروه صنعتی ایران خودرو از جمله محورهای مورد تاکید مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این حکم است.
 • ارائه طرح تحول خودرو به صحن مجلس

  خبرگزاری صدا و سیما: مسوول کارگروه خودرو و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارائه طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس خبر داد. روح الله ایزدخواه با اشاره به اینکه طرح ساماندهی خودرو به زودی در کمیسیون صنایع نهایی می‌شود، اظهار کرد: به‌دنبال آن هستیم که هر چه سریع‌تر این طرح را در صحن علنی به بررسی بگذاریم.
 • تاثیر کرونای ترامپ بر بازار

  فارس: طی یکی دو روز اخیر همزمان با کاهش نرخ ارز، بازار خودرو نیز شاهد افت ۲ تا ۵ میلیون تومانی قیمت‌ها بوده است، هرچند که این افت قیمت با توجه به نرخ‌های نجومی بازار چندان به‌چشم نمی‌آید. بر این اساس دیروز قیمت هر دستگاه پراید (سایپا۱۳۱) با افت ۲‌میلیون تومانی به ۱۲۸میلیون تومان رسیده و قیمت سایپا۱۱۱ نیز که در روزهای گذشته تا ۱۴۵‌میلیون تومان بالا رفته بود، به ۱۴۳ میلیون تومان رسیده است. در مورد سایپا ۱۳۲ نیز باید به قیمت ۱۳۰میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم.
 • غفلت تا‌ریخی قطعه‌سازان

  ایرنا : رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو گفت: یک غفلت تا‌ریخی متاثر از ارز ارزان‌قیمت در تولید قطعات با فناوری بالا (HighTech) و سایر قطعات و تجهیزات صنعت خودرو اتفاق افتاده که باید ضمن جبران آن، مراقب تکرار نشدنش هم باشیم. محمدرضا نجفی‌منش افزود:‌ در سال‌های گذشته وضع ارزی کشور خوب و نرخ آن آنقدر پایین نگه داشته شده بود که تولید داخل برای قطعات صرفه اقتصادی نداشت. به گفته این مقام صنفی، حال که نرخ ارز با رشد مواجه شده، فرصت مناسبی است تا‌ بتوانیم ساخت داخل قطعات را افزایش دهیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر