آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۹۶۹

 • تشدید تصدی‌گری در سال واگذاری سهام

  دنیای‌اقتصاد: خودروسازی کشور در شرایطی به خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولت نزدیک می‌شود که از ابتدای سال تاکنون بیش از هر دوره دیگری تابع تصمیمات و دستورات دولت بوده است. آنچه مشخص است دولت سهم زیادی در سیاست‌گذاری‌های صنعت خودرو دارد، با این حال این سهم از سال ۹۷ و همراه با اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت خودرو به شدت افزایش یافته است. به طوری که همراه با کاهش تیراژ خودروسازان به واسطه تحریم‌ها و به دنبال آن افزایش قیمت و عرضه اندک خودرو به بازار، حضور گسترده دولت در خودروسازی احساس شد. تغییر و تحولات مدیریتی، قیمت‌گذاری، برنامه‌ریزی برای تولید، عرضه و حتی داخلی‌سازی از حضور مطلق دولت در صنعت خودروی کشور خبر می‌دهد. با این حال همین دولت وعده کاهش تصدی‌گری در خودروسازی‌ها و واگذاری سهام خود تا پایان سال ۹۹ را داده است. حال این سوال مطرح است صنعتی که دولت حتی در عزل و نصب‌های مدیران میانی آن هم دخالت دارد و برای تولید و عرضه و قیمت و قطعه و... تصمیم‌گیری می‌کند چطور قرار است در ۶ ماه آینده روی پای خود بایستد؟
 • فرمول شورای رقابت برای قیمت خودروهای نوعرضه

  دنیای‌اقتصاد: در روزهایی که خودروسازان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تلاش برای لغو نرخ‌گذاری دستوری خودروهای داخلی هستند، شورای رقابت دستورالعمل تعیین قیمت پنج محصول جدید را ابلاغ کرد.
 • تایید تولید نسل نهم پاسات

  دنیای‌اقتصاد: نهمین نسل از فولکس‌واگن پاسات توانسته مجوز تولید را پس از گذشت یک سال از بررسی‌های داخلی کسب کند. این خبر پس از آن مطرح شد که هربرت دیاس، مدیرعامل فولکس‌واگن در مورد پایان نسل هشتم و کنونی فولکس پاسات ابراز تردید کرده بود. نسل نهم پاسات که قرار است در سال ۲۰۲۳ به تولید برسد از همان پلت‌فرم، پیشرانه‌ها و معماری برقی استفاده خواهد کرد که برای تولید خودروی اشکودا سوپرب در نظر گرفته شده است. قرار است نسخه‌هایی که جایگاه رانندگان در سمت راست خودرو قرار دارند در یک تاسیسات جدید که توسط اشکودا راه‌اندازی خواهد شد، تولید ‌شوند. برند اشکودا یکی از زیرمجموعه‌های گروه خودروسازی فولکس‌واگن است. این به معنای پایان تولید پاسات پس از ۳۶ سال در کارخانه ایمدن آلمان است. همچنین در نسل نهم پاسات به جای تولید دو نسخه متفاوت برای بازار اروپا و دیگر بازارها، از یک نسخه واحد برای صادرات به تمامی بازارهای جهان استفاده خواهد شد.
 • کاتل به دنبال باتری‌های نوین

  دنیای‌اقتصاد: شرکت کاتل چین، یکی از معروف‌ترین تولید‌کنندگان باتری خودرو در جهان اعلام کرد که در حال حاضر از برترین‌های این حوزه است و سفارش ساخت باتری خودروهای برقی ولوو، تسلا و بی‌ام‌و را دریافت کرده است. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد که مشغول کار روی ساخت باتری‌هایی فاقد عناصر نیکل و کبالت است. در واقع کاهش مصرف این عناصر باعث کاهش بهای تمام شده باتری خواهد بود. از آنجا که باتری بخش مهمی از خودروهای برقی است کاهش قیمت تمام شده آن به کاهش قیمت نهایی خودرو خواهد انجامید و این راهکار یکی از نقاط ضعف خودرو‌های برقی در مقایسه با نمونه‌های سوختی را حل خواهد کرد. هفته گذشته نیز اعلام شد که کاتل درصدد طراحی باتری‌هایی است که در بدنه خودرو جاسازی شوند و لذا حذف محفظه نگهدارنده باتری باعث کاهش وزن خودرو و بهبود بازدهی آنها خواهد شد.
 • سبقت تسلا از خودروسازان سنتی

  دنیای‌اقتصاد: تسلا یکی از معدود خودروسازانی است که در سال جاری توانست به رغم چالش‌های پاندمی کرونا، به رشد خود ادامه دهد. در حالی که این خودروساز برقی در مسیر رشدش حرکت می‌کند، مشخص شده خودروسازان میراث‌داری که از ورود زودهنگام به بخش خودروهای برقی سر باز زدند، در حال عقب افتادن در این بازار هستند. این موضوع حتی در مورد تویوتا که از نظر تولید، بزرگ‌ترین خودروساز جهان محسوب می‌شود نیز صادق است. برای نمونه، تسلا تنها بخش بسیار کوچکی در بازار خودرو نسبت به تویوتا تولید و عرضه می‌کند اما ارزش بازاری این خودروساز آمریکایی اکنون به حدود ۳۷۰ میلیارد دلار رسیده که برابر با میزان تولید ناخالص داخلی یک سال هنگ‌کنگ است و البته هنوز با رسیدن به پتانسیل واقعی خود فاصله فراوانی دارد. تسلا در حال توسعه عملیات و بازارهای خود در سراسر جهان است و اکنون علاوه بر دو کارخانه در آمریکا و چین، در مرحله آغاز ساخت یک کارخانه جدید در آلمان است.
 • افزایش فروش برقی‌ها در روسیه

  تسنیم: روس‌ها در ماه ژوئیه ۴۸ خودروی الکتریکی صفر خریداری کردند که ۱/ ۱۷ درصد بیشتر از ماه مشابه در سال گذشته است. راشاتودی گزارش داد که براساس داده‌های موسسه تحلیلی آوتوستات Avtostat، روس‌ها در ماه ژوئیه ۴۸ خودروی الکتریکی صفر خریداری کردند که ۱/ ۱۷ درصد بیشتر از ماه مشابه در سال گذشته است. این آمار همچنین نشان می‌دهد که مدل Nissan Leaf پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی در بخش خود بوده است. ۱۴ خودرو از این مدل در ماه گذشته خریداری شده است.
 • طرح ساماندهی بازار خودرو در صحن مجلس

  ایسنا: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت که طرح ساماندهی بازار خودرو در اولین جلسه این کمیسیون بعد از تعطیلات مجلس در دستور کار قرار خواهد گرفت تا پس از جمع‌بندی به صحن علنی مجلس ارائه شود. حجت‌الله فیروزی اظهار کرد: کارگروه مربوطه که طرح ساماندهی بازار خودرو را مورد رسیدگی قرار داده بود کارش به پایان رسیده و این طرح در اولین جلسه کمیسیون بعد از هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه مطرح خواهد شد تا پس از بررسی و چکش‌کاری به صحن علنی ارجاع شود و در نوبت بررسی در صحن علنی قرار گیرد.
 • پازل تولید خودروی برقی ایران‌خودرو تکمیل می‌شود

  ایکوپرس: مدیرعامل ایران‌خودرو با اشاره به تصویب نقشه راه تولید خودروی برقی در ایران‌خودرو و ظرفیت‌های موجود گروه صنعتی مپنا، اعلام کرد که می‌توان باهمکاری دو مجموعه، این نقشه راه را دنبال و تکمیل کرد. مدیران عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و گروه صنعتی مپنا، در نشست مشترکی، به بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه تولید خودروی برقی پرداختند. فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در این نشست گفت: گروه صنعتی مپنا توفیقات بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف صنعتی داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر