آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۹۳۲

 • مالیات‌ستانی از خودرو

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس و دولت بلاتکلیف مانده است که روز گذشته یک مقام مسوول در وزارت امور اقتصادی و دارایی از پیشنهاد وزیر اقتصاد برای اخذ مالیات پلکانی از خریداران خودروی صفر خبر داد؛ این مالیات تنها در صورتی شامل خریداران می‌شود که خودرو را تا یک سال بعد از خرید از کارخانه، در بازار بفروشند.
 • پاسخ ایران خودرو به تعهدات معوق

  دنیای‌اقتصاد: خودروسازان در حالی طرح‌های جدید فروش را به‌عنوان راهکاری برای کاهش التهابات بازار خودرو به اجرا درآورده‌اند که هنوز بخشی از تعهدات معوق آنها رفع نشده است. از همین رو آن دسته از مشتریانی که هنوز موفق به دریافت محصولات ثبت‌نامی خود نشده‌اند، نسبت به اجرای طرح‌های جدید فروش معترض و معتقدند شرکت‌های خودروساز ابتدا باید نسبت به رفع تعهدات اقدام کنند. در این بین، ایران خودرو نیز هنوز درگیر تعهدات معوق است، هرچند مسوولان فروش این شرکت می‌گویند بخش قابل توجهی از این تعهدات به‌روز شده است.
 • فراخوان ۹۲۵ هزار فیات‌-کرایسلر

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی فیات-کرایسلر روز جمعه اعلام کرد که تعداد ۹۲۵ هزار و ۲۳۹ دستگاه از مدل‌های قدیمی خود را در ایالات‌متحده فراخوان می‌دهد تا پوشش کیسه‌های ایمنی هوای روی فرمان خودرو را تعویض کند؛ این در حالی است که تاکنون گزارش ۱۴ سانحه در اثر نقص این قطعه به دست فیات‌-کرایسلر رسیده است. این فراخوان محدود به مدل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ شاسی‌بلند دوج نیترو، کرایسلر تون ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ و مینی‌ون‌های گرند کاروان خواهد بود. این فراخوان به دنبال آن اعلام شد که فیات‌-کرایسلر با انجام تحقیقات خود پیرامون این موضوع دریافت که کیسه‌های هوای یادشده در خودروهای مزبور با گیره‌هایی متصل هستند و ممکن است در طول زمان از جای خود دربیایند و حتی خطر پرتاب در زمان فعال شدن کیسه‌های هوا به سوی راننده نیز وجود دارد. فیات می‌گوید که در این ۱۴ سانحه سرنشینان مسافر جلویی یا کابین عقب با صدمه‌ای مواجه نشده‌اند و این کیسه‌های هوا نیز توسط شرکت تاکاتا تولید نشده است.
 • عرضه کامیون هیدروژنی هیوندای

  دنیای‌اقتصاد: شرکت هیوندای تحویل اولین سری ۱۰ دستگاهی از نخستین کامیون‌های هیدروژنی جهان را آغاز کرد. این کامیون‌ها که در نوع خود بی‌نظیر محسوب می‌شوند، برای اولین بار در سوئیس رونمایی شدند. فناوری به کار رفته در این کامیون‌ها مشابه فناوری خودروی هیدروژنی هیوندای نکسو است. در خودروهای هیدروژنی، هیدروژن به انرژی الکتریسیته تبدیل و در یک باتری ذخیره و به موتورهای برقی منتقل می‌شود. نظیر خودروهای سوختی در این خودروها نیز فرآیند سوخت‌گیری هیدروژن تنها ظرف چند دقیقه انجام می‌شود که این مساله مزیتی بزرگ نسبت به خودروهای تمام برقی است که برای شارژ گاهی تا ساعت‌ها زمان نیاز دارند. کامیون هیدروژنی هیوندای دارای یک موتور ۱۹۰ کیلوواتی هیدروژنی است و می‌تواند با هر بار سوخت‌گیری مسافت ۴۰۰ کیلومتر را بپیماید. قرار است هیوندای امسال ۵۰ دستگاه از این کامیون‌ها را روانه بازار سوئیس کند و تا سال ۲۰۲۵ تعداد هزار و ۶۰۰ دستگاه دیگر نیز به بازارهای مختلف عرضه خواهد کرد.
 • فراخوان مرسدس در استرالیا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت مرسدس بنز فراخوانی را برای جمع‌‌آوری ۶۲ دستگاه از شاسی‌بلندهای جی‌ال‌ای ۳۰۰ اعلام کرد. کمیسیون رقابت و مصرف‌کنندگان استرالیا علت این فراخوان را احتمال آسیب‌دیدن سوکت‌های سیم‌کشی مربوط به فعال‌کننده کیسه هوا در قسمت عقب خودرو اعلام کرد. به گفته مرسدس در صورت باز نشدن به موقع کیسه‌های هوای کناری خودرو در ردیف عقب ریسک آسیب دیدن سرنشینان بالاتر می‌رود. به همین دلیل مرسدس‌بنز تصمیم گرفت با اعلام فراخوان و جمع‌آوری خودروهای معیوب اقدام به بازرسی و تعمیر آنها کند. ایراد دیگری که در این خودروها مشاهده شده است، عدم نمایش چراغ هشدار در صورت بسته نبودن کمربند ایمنی سرنشین عقب پشت سر راننده است. تمام این خودروها بین ۱۱ فوریه تا ۵ آوریل ۲۰۱۹ تولید شده‌اند و باید به ترتیب اعلام شده برای بازبینی و تعمیر احتمالی به نمایندگی‌های این شرکت بازگردند. به‌علاوه بنابر اعلام مرسدس‌بنز قرار است تعویض قطعات معیوب به صورت رایگان انجام شود.
 • استارت خروج شورلت سونیک از خط تولید

  شورلت سونیک در آمریکا همان طور که از شایعات پیشین انتظار می‌رفت از رده خارج می‌شود. این خودرو از سال ۲۰۱۲ در آمریکا موجود بوده است. کوین کلی سخنگوی شورلت اعلام کرد: «به‌دلیل کاهش تقاضا، تولید شورلت سونیک تا آخر اکتبر متوقف می‌شود. این اقدام فضا را برای انجمن کارخانه خودروسازی اریون ایجاد می‌کند تا بولت EUV جدید را در سال ۲۰۲۱ وارد چرخه تولید کند. این تصمیم تاثیری بر نیروی کار این کارخانه خودروسازی نمی‌گذارد.» شورلت در سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۳ هزار و ۹۷۱ دستگاه سونیک به فروش رساند که نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش ۲/ ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد. این مدل در نیمه اول سال ۲۰۲۰ فروش خوبی را به ثبت نرساند و تنها ۶ هزار و ۴۵۲ دستگاه فروخت که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته کاهش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین شایعاتی در مورد پایان تولید کامارو به گوش می‌رسد. فروش کوپه این مدل در نیمه اول سال ۲۰۲۰ کاهش ۵/ ۴۳ درصدی نشان می‌دهد.
 • انتقاد از توزیع فصلی و مناسبتی خودرو

  تسنیم: سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با انتقاد از توزیع فصلی و مناسبتی خودرو گفت: تا پایان تیرماه باید ۴۰۰ هزار خودرو در کشور توزیع می‌شد، اما تعداد خودرو‌های توزیعی تا امروز کمتر از ۱۰۰ هزار خودرو بوده است. یاسر رایگانی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت دو سه هفته پیش اعلام کرد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو امسال در بازار توزیع می‌شود که بر همین اساس تا پایان تیرماه باید ۴۰۰ هزار خودرو در کشور توزیع می‌شد، اما تعداد خودرو‌های توزیعی تا امروز کمتر از ۱۰۰ هزار خودرو بوده است. وی با اشاره به اینکه اگر توزیع خودرو، فصلی و مناسبتی باشد چرخه عرضه و تقاضا تنظیم نخواهد شد، گفت: توزیع نامناسب خودرو به هر بهانه و دلیل موجب برهم زدن قیمت خودرو می‌شود و ما هم‌اکنون شاهد اختلاف ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت خودرو از کارخانه تا بازار هستیم و تدابیر خودروسازان در توزیع بهنگام خودرو می‌تواند موجب مدیریت بازار شود.
 • ۴ ستاره کیفی برای ۹ سواری

  شاتا: براساس آخرین گزارش ارزشیابی کیفی انجام شده در خردادماه امسال، در گروه خودروهای سبک، ۹ خودروی سواری توانستند چهار ستاره کیفی به دست آورند و همچنین ۱۹ خودروی سبک سواری و وانت ۳ ستاره کیفی به خود اختصاص دادند. براساس گزارش ارزشیابی خودروهای ساخت داخل که توسط اداره کل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، در خردادماه امسال در گروه سبک بخش سواری خودروی پژو ۲۰۰۸ شرکت ایران خودرو/ ایکاپ موفق به دریافت پنج ستاره کیفی شد و بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داد؛ این خودرو در لیست قیمتی دو قرار دارد و در این لیست هایما S۷ اتوماتیک ایران خودرو خراسان نیز چهار ستاره کیفی را از آن خود کرده است.
 • ادامه مخالفت‌ها با شماره‌گذاری خودروهای یورو ۴

  ایرنا : رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تاکنون این سازمان هیچ مجوزی برای شماره‌گذاری خودروهایی با استاندارد یورو ۴ صادر نکرده، فقط برای پنج هزار تاکسی آن هم دوگانه‌سوز استثنا قائل شده که به کم‌کاری خودروسازان برمی‌گردد، البته هنوز مجوز این تعداد تاکسی هم صادر نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر