آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۷۹

 • رشد درآمد خودروسازان در ایام کرونا

  دنیای اقتصاد: اطلاعات منتشره در سایت کدال سازمان بورس در شرایطی حکایت از رشد ۳۳ درصدی فروش خودروسازان در فروردین ۹۹ دارد که به علت شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از کسب و کارها قفل و نمودار درآمدی برخی صنایع در سراشیبی قرار گرفت. آنچه مشخص است خودروسازان بعد از شیوع کرونا به منظور عمل به تعهدات خود در قبال مشتریان با طراحی ساز و کار غیرحضوری، بخش فروش خود را در همین ایام نیز فعال نگه داشتند. تمهیدات انجام گرفته خودروسازان برای مواجهه با کووید – ۱۹ در بخش فروش نشان می‌دهد آنها توانسته‌اند در این شرایط ۲۷ هزار و ۱۳ دستگاه از انواع محصولات خود را به فروش برسانند.
 • رشدحداقل ۵۰ درصدی قیمت خودرو؟

  دنیای اقتصاد: ستاد تنظیم بازار قرار است در جلسه امروز تصمیمات دو هفته پیش کمیته خودرو را مورد بررسی قرار دهد و از همین رو ممکن است خروجی آن، اعلام قیمت‌های جدید محصولات خودروسازی کشور باشد. این در حالی است که شنیده می‌شود با توجه به جمع بندی دولت از هزینه‌های تولید، رشد بالای ۵۰ درصد برای قیمت خودروهای داخلی در نظر گرفته شده است.
 • تلاش برای بازگشایی خودروسازی بریتانیا

  دنیای اقتصاد: مدیران شرکت‌های خودروسازی بریتانیا به‌تازگی در جلسه‌ای با مقامات دولتی این کشور خواستار بازگشایی و ازسرگیری فعالیت کارخانه‌ها شدند. گفته می‌شود که یازدهم مه، نزدیکترین زمان ممکن برای ازسرگیری کار خودروسازان بریتانیایی است. اما دولت هشدار داده است که برای رفع محدودیت‌های خودروسازی باید از رعایت ایمنی توسط آنها مطمئن باشد و این یعنی تاریخ بازگشایی هنوز قطعی نیست. به گفته منابع آگاه در انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان خودروی بریتانیا، جلسه‌ای اضطراری میان دولت و مدیران صنایع کلیدی برگزار شده است.هفته گذشته مدیر این انجمن هشدار داده بود که در صورت کاهش تقاضا، حتی با وجود از سرگیری فعالیت‌ها، صنعت خودروی بریتانیا با مشکلات بزرگی روبه‌رو خواهد شد. وی تاکید کرده بود که تاسیسات تولیدی و نمایندگی‌های فروش خودرو باید علاوه بر برخورداری از حمایت‌های دولتی، در مرحله اول رفع محدودیت‌ها بازگشایی شوند. نمایندگی‌های فروش خودرو در بریتانیا بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیروی کار دارند و گردش مالی آنها به بیش از ۲۰۰ میلیون پوند می‌رسد.
 • مذاکره فورد برای ازسرگیری تولید

  دنیای اقتصاد: شرکت فوردموتور از اقدامات ایمنی که قصد دارد همزمان با ازسرگیری فعالیت کارخانه‌های خود در ایالات‌متحده در میان تداوم شیوع ویروس کرونا انجام دهد، پرده برداشت. از این‌رو فورد در تلاش است تا بتواند اتحادیه کارگران متحد خودروسازی را متقاعد به بازگشایی کارخانه‌ها و بازگشت کارگران کند. پیش از این دو شرکت جنرال‌موتورز و فیات‌کرایسلر نیز مذاکرات خود را با اتحادیه کارگری برای بازگشایی واحدهای تولیدی‌شان آغاز کرده‌اند. این اتحادیه تاکنون با بازگشایی کارخانه‌های خودروسازی در ایالات‌متحده موافقت نکرده است، آن‌هم با وجود آنکه کارگران خودروسازی در آسیا و اروپا به‌تدریج درحال بازگشت به کار خود هستند. از ماه مارس و در نتیجه شیوع سریع بیماری کووید-۱۹در ایالات‌متحده، تمامی فعالیت خودروسازان در این کشور به حالت تعلیق درآمده است. اکنون سرنوشت میلیاردها دلار درآمد و سود خودروسازانی نظیر جنرال‌موتورز و فورد وابسته به این است که چه زمان بتوانند موافقت اتحادیه کارگری را برای بازگشایی واحدهای تولیدی خود، دریافت کنند.
 • رکوردهای جدید پریوس افسانه‌ای

  دنیای اقتصاد: تویوتا در سال ۱۹۹۷ خودروی پریوس را معرفی کرد و اگرچه این خودرو ظاهر چندان خوبی نداشت اما نخستین محصول هیبریدی جهان بود که به‌صورت انبوه تولید می‌شد. همین موضوع سبب شد که نه‌تنها این خودرو که مدل‌های آینده آن هم خودروهای موفقی از آب دربیایند و تویوتا ظرف ۱۲ سال تا اکتبر ۲۰۰۹ بیش از دو میلیون دستگاه از آن را به فروش برساند.
 • تعویق دوباره عرضه کامیون برقی تسلا

  تسلا بار دیگر از تعویق عرضه semi، اولین کامیون سنگین برقی خود خبر داد و اعلام کرد تحویل اولین نمونه‌های آن در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد. تسلا در گزارش فصل نخست سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که برنامه تحویل خودروهای semi را به سال ۲۰۲۱ منتقل می‌کند و این به معنای آن است که تحویل semi برای بار دوم به تأخیر خواهد افتاد. پیش‌تر قرار بود اولین نمونه‌های تولیدی از این خودرو در سال ۲۰۱۹ تحویل مشتریان شود. تصاویر مخفیانه منتشر شده از semi در ماه گذشته نشان داد که این خودرو مراحل پایانی آماده‌سازی را پشت سر می‌گذارد اما با توجه به وجود امکان پیش خرید آن، به نظر می‌رسد تسلا فعلا برنامه‌ای برای تولید این کامیون برقی ندارد.کامیون semi دارای چهار موتور برقی مستقل از هم بر روی محور عقبی است که گفته می‌شود در هر ۶/ ۱ کیلومتر تنها ۲ کیلووات ساعت مصرف دارند. در سال ۲۰۱۷ در مراسم رونمایی semi اعلام شد شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودرو تنها ۰/ ۵ ثانیه است که از این حیث، آن را حتی از بسیاری از خودروهای سواری متمایز می‌کند.
 • پراید نباید از شهر خارج شود

  مهر: رئیس سازمان استاندارد، با اشاره به توقف تولید پراید گفت: در مقررات آمده که پراید نباید از شهر خارج شود، زیرا خودرویی درون‌شهری است. نیره پیروزبخت که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی مبنی بر سختگیری سازمان استاندارد بر تولید خودروها برای جلوگیری از حوادث جاده‌ای، گفت: درباره همه حوادثی که رخ می‌دهد باید تمام مولفه‌های حادثه را در نظر بگیریم، به اعتقاد بنده خودرو مولفه موثری است؛ اما عدم رعایت قوانین و مقررات رانندگی و فرهنگ رانندگی نیز سهم بسزایی دارند.وی افزود: برای مثال خودروی پراید در خیلی از کشورهای دیگر استفاده می‌شود؛ اما در مقررات آنها آمده است که این خودرو نباید از شهر خارج شود؛ در حالی که اگر چنین مساله‌ای در قانون ما پیش‌بینی می‌شد، از بسیاری از حوادث رانندگی جلوگیری به عمل می‌آمد. پیروزبخت ادامه داد: پراید خودروی درون‌شهری به حساب می‌آید و بیشترین ناایمنی آن در جاده‌ها دیده شده است؛ البته اکنون استانداردهای جدیدی درنظر گرفته شده و پراید هم قرار است حذف شود.
 • زیان قطعه‌سازی در سال ۹۸

  ایرنا: دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: اصلاح قیمت‌ها با وجود افزایش‌های چند باره قیمت‌های مواد اولیه و نهاده‌های تولید، به‌موقع انجام نمی‌شود و بر این اساس، خودروسازان و قطعه‌سازان با زیان قابل توجهی در سال ۹۸ مواجه شدند.
 • گزینه ادغام پیش روی دایملر

  ایسنا: شرکت خودروسازی دایملر به تازگی اعلام کرده روند نزولی سودآوری این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا و افت تقاضا در بازارهای جهانی همچنان ادامه خواهد داشت. البته این خودروساز آلمانی در پیش‌بینی‌های خود، ابراز امیدواری کرده که بتواند تا پایان سال جاری میلادی درآمد‌زایی بیشتری نسبت به سال گذشته برای خود کسب کند.
 • افت فروش خودروساز کره‌ای در آمریکا

  ایسنا: فروش شرکت هیوندای موتورز در بازار ایالات متحده آمریکا در ماه گذشته میلادی افت۳۹ درصدی نسبت را به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ تجربه کرد. شرکت هیوندای موتورز به تازگی اعلام کرده میزان فروش آن در بازار ایالات متحده آمریکا در ماه گذشته میلادی (آوریل ۲۰۲۰ ) به ۳۳ هزار و ۹۶۸ دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افت را نشان می‌دهد. این در حالی است که میزان فروش این شرکت خودروساز کره‌ای در آوریل ۲۰۱۹ میلادی، ۵۵ هزار و ۴۲۰ دستگاه بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر