آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۷۶

 • پرواز قیمت خودرو در هوای رکود

  دنیای اقتصاد: با وجود آنکه کشور هنوز با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و بازار خودرو نیز هم از این ناحیه و هم به‌دلیل رکود فصلی، کاهش تقاضا را به خود می‌بیند، منحنی قیمت رشدی شدید را تجربه کرده است. بنابر گفته فعالان بازار، سایه رکود بر سر معاملات خودرو سنگینی می‌کند، با این حال قیمت‌ها رشد چشمگیری به ویژه در مقایسه با شب عید داشته‌اند.
 • از افت تولید تا خداحافظی پراید

  دنیای‌اقتصاد: طی هفته جاری صنعت و بازار خودرو اخبار و حواشی مختلفی را به خود دید. در این میان می‌توان به خروج دومین مدل پراید، یعنی پراید ۱۱۱ از خطوط تولید سایپا و همچنین سریال ادامه‌دار جدال خودروسازان با سازمان حفاظت محیط‌زیست در ارتباط با رعایت استاندارد یورو ۵ در محصولات تولیدی اشاره کرد. البته در این میان انتشار کارنامه تولید فروردین‌ماه خودروسازان به روایت سایت کدال و همچنین بلاتکلیفی قیمت خودرو در سال‌جاری و آغاز به‌کار مراکز شماره‌گذاری خودرو در سال ۹۹ از دیگر اخباری بود که در ارتباط با صنعت و بازار خودرو در رسانه‌ها منتشر شد.
 • افت ۸۵ درصدی سود خودروساز چینی

  دنیای اقتصاد: شرکت بی‌وای‌دی چین که در زمینه تولید خودروهای برقی فعالیت می‌کند و مورد حمایت وارن بافت، سرمایه‌گذار سرشناس آمریکایی است، اعلام کرد در فصل نخست سال ۲۰۲۰ با کاهش ۸۵ درصدی سود خالص روبه‌رو شده است. طبق اعلام این خودروساز، عامل اصلی کاهش شدید سود این شرکت، شیوع ویروس کرونا در جهان است. این شرکت گزارش کرد که در سه ماه نخست سال‌جاری سود خالص ۶/ ۱۱۲ میلیون یوآنی (۰۹۲/ ۱۵ میلیون دلار) داشته است. این رقم نسبت به سود خالص ۷/ ۷۴۹ میلیون یوآنی مدت مشابه سال گذشته با افت ۸۵ درصدی مواجه شده است. درآمد سال به سال این خودروساز چینی نیز با کاهش ۳۵ درصدی به ۶۸/ ۱۹ میلیارد یوآن در سه ‌ماه نخست رسید. پیش از این نیز با کاهش یارانه‌‌های دولتی در چین برای خرید خودروهای برقی، این شرکت با افت ۴۲ درصدی سود خود مواجه شده بود. فروش بی‌وای‌دی که با شرکت‌های تویوتا و دایملر شراکت دارد نیز با کاهشی ۴۸ درصدی به عدد ۶۱ هزار و ۲۷۳ دستگاه رسید.
 • پیش‌بینی زیان هنگفت فورد

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد پیش‌بینی می‌کند که زیان‌های مالی این خودروساز در فصل دوم سال‌جاری با رشد بیش از دو برابری نسبت به دو میلیارد دلار زیان فصل نخست، به حدود پنج میلیارد دلار خواهد رسید. اصلی‌ترین عامل ماجرا تعطیلی کارخانه‌ها و افت تقاضا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان است. فورد اما تاکید کرده نقدینگی لازم را برای نجات یافتن از این بحران تا پایان سال ۲۰۲۰ در اختیار دارد. تیم استون، افسر ارشد مالی فورد می‌گوید: «ما معتقدیم که نقدینگی لازم را برای سپری کردن ادامه سال ۲۰۲۰ در اختیار داریم حتی اگر قادر به رشد فروش یا انجام اقدامات مالی دیگر نباشیم.» با این حال او اعلام کرد که فضای کنونی کسب‌و‌کار برای فورد بسیار مبهم است و از این رو دومین خودروساز بزرگ ایالات‌متحده نمی‌تواند پیش‌بینی سالانه‌ای را برای میزان سودآوری خود منتشر کند. افسر ارشد مالی فورد همچنین یادآور شد که بحران شیوع ویروس کرونا در جهان، همچنان آثار منفی بر این خودروساز خواهد داشت.
 • پیشنهاد تعلیق مجوز پیش فروش خودرو

  تسنیم: براساس پیشنهاد انجمن ملی حمایت از مصرف‌کنندگان، بهتر است تا تعیین تکلیف‌نهایی و رفع کلیه تعهدات باقی مانده شرکت‌های خودرویی، از تصویب و ابلاغ هرگونه مجوز پیش فروش جدید به آن شرکت‌ها امتناع شود. انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با ارسال نامه‌ای به معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تنظیم بازار، پیشنهادهای خود را در تدوین مقررات حوزه خودرو اعلام کرد.
 • ضربه کرونا به غول خودروسازی جهان

  ایسنا: سودآوری و درآمدزایی شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان روز چهارشنبه با انتشار گزارش مالی از کاهش شدید سودآوری و درآمدزایی خود در سه ماه نخست سال‌جاری میلادی خبر داد.
 • فراخوان ابرخودروی مک‌لارن

  دنیای اقتصاد: مک‌لارن قصد دارد ۲ هزار و ۷۶۳ دستگاه از محصولات خود را که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ تولید شده‌اند، فراخوان دهد. این فراخوان بزرگ، «سنا» ابرخودروی یک میلیون دلاری این شرکت را نیز شامل می‌شود. لایه‌ای که از جنس فوم در زیر باک سوخت این خودروها قرار دارد می‌تواند در طول زمان آب را جذب کند و موجب زنگ زدگی باک آنها شود. در صورت تخریب بدنه باک، سوخت نشت می‌کند و منجر به حریق در خودروها خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر