آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۳۴

 • صندلی لرزان مدیریت در خودروسازی ایران

  دنیای اقتصاد: خودروسازی ایران در کنار همه تفاوت‌هایش با جهان خودرو، کوتاهی عمر مدیریت را نیز به خود دیده است، موضوعی که از آن به‌عنوان یکی از موانع «خلق ارزش» و توسعه در این صنعت و البته ضعف استراتژی یاد می‌شود. اوضاع کنونی خودروسازی ایران اگرچه بی‌ارتباط با تحریم نیست، اما نمی‌توان «ضعف استراتژی در نتیجه کوتاهی عمر مدیریت» را نیز در احوال ناخوشایند این روزهای این صنعت، انکار کرد.
 • تعیین مرجعی برای قیمت خودرو در سایت‌ها

  دنیای اقتصاد: نابسامانی در بازار طی یک ماهه اخیر باعث شده قیمت خودرو قله‌های جدیدی را فتح کند.پیش از این تصور بر این بود که با افزایش تیراژ قیمت‌ها در بازار تعدیل شود، حال آنکه افزایش تولید نیز تاثیری در وضعیت نابسامان خودرو نداشته است. اما در مورد چرایی صعودی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو کارشناسان دلایل مختلفی را مطرح می‌کنند، حال آنکه برخی باز هم اصرار بر تخلف سایت‌های خرید و فروش خودرو وهمچنین فضای مجازی دارند.این عده از کارشناسان معتقدند که برخی دلالان با قیمت‌سازی در فضای مجازی به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زنند و التهابات بازار را تشدید می‌کنند.
 • افت ۹۲ درصدی فروش خودروی چین

  دنیای اقتصاد: سازمان خودروهای مسافربری چین از کاهش ۹۲ درصدی فروش خودرو در این کشور و همزمان با شیوع ویروس کرونا خبر داده است. بنابر اعلام این نهاد چینی، این کاهش فروش مربوط به دو هفته نخست ماه فوریه است و فروش خودرو حتی در هفته نخست با کاهش ۹۶ درصدی مواجه شد و کار به جایی رسید که در سرتاسر بازار چین، روزانه ۸۱۱ دستگاه خودرو به فروش رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که در مجموع ماه فوریه، فروش خودرو با کاهش ۷۰ درصدی مواجه شود و به این ترتیب، در دو ماه نخست سال ۲۰۲۰، این کاهش به ۴۰ درصد نسبت به همین بازه در سال گذشته خواهد رسید. بر همین اساس، طی یک هفته نخست ماه فوریه به ندرت شهروندان چینی در نمایندگی‌های فروش خودرو حضور یافته‌اند. در هفته دوم ماه فوریه اگرچه اوضاع روبه بهبود بوده است اما فروش روزانه حدود چهار هزار دستگاه، همچنان کاهش ۸۹ درصدی نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.
 • تصویر هولناک خودروسازی در سال ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «فیچ» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است تصویری تیره را از آینده خودروسازی جهان ترسیم می‌کند. بر اساس این گزارش کندی رشد اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان تاثیر منفی خود را بر فروش خودرو اعمال خواهد کرد و تخفیف‌هایی که موجب بهبود حاشیه سودآوری خودروسازان در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ شد، بعید است که تداوم یابد. تولید ناخالص داخلی در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به ۱/ ۶ درصد کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ با رسیدن به ۵ درصد، پایین‌ترین عدد خود را طی ۱۰ سال گذشته به ثبت برساند. در این گزارش تاکید شده است که تداوم کاهش دسترسی به اعتبار از سوی مشتریان به دلیل کمبود نقدینگی در موسسات غیر بانکی ارائه دهنده وام از اواسط ۲۰۱۸، یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش تقاضا برای خودرو بوده است. در این گزارش همچنین نسبت به احتمال تاثیر ویروس کرونا در صورت ادامه شیوع آن بر زنجیره تامین قطعات خودرویی از چین هشدار داده شد.
 • هشدار دایملر نسبت به کرونا

  دنیای اقتصاد: دایملر آلمان، شرکت مادر برند مرسدس‌بنز نسبت به ریسک شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی و نیز کسب و کار خود هشدار داد. دایملر در بیانیه سالانه خود گفت:« ریسک‌ها برای گروه دایملر ممکن است تاثیری بر توسعه فروش محصولات ما نداشته باشد، اما می‌توانند تاثیری مغایر با روند کنونی بر تولید و زنجیره تامین قطعات برجای بگذارند.» دایملر همچنین هشدار داد که شیوع این ویروس یک ریسک جدی برای رشد اقتصادی در چین و دیگر کشورهای جهان است. اولا کالنیوس، رئیس دایملر هفته گذشته ضمن اعلام خبر از سرگیری فعالیت مرسدس بنز در پکن، یادآور شد که هنوز برای تخمین تاثیر کرونا بر کسب و کار این برند در چین زود است. شرکت «بنز پکن» یک پروژه مشترک همکاری میان دایملر و هولدینگ صنایع خودروسازی پکن است که هر دو طرف دارای سهم ۵۰ درصدی هستند و هم‌اکنون مدل‌هایی نظیر مرسدس بنز جی‌ال‌ای، جی‌ال‌سی، کلاس سی و ای را به تولید می‌رساند.
 • درخواست خودروسازان برای فروش در حاشیه بازار

  فارس: یک مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید برای رفع مشکل هرج و مرج بازار خودرو، جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت، مدیران خودروساز و فعالان بازار خودرو تشکیل شد و موضوع نابسامانی بازار مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: در این جلسه خودروسازان خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار بودند و می‌گفتند که بهتر است اختلاف قیمت کارخانه با بازار مدیریت شود و در صنعت خودرو مصرف شود، زیرا در حال حاضر این اختلاف قیمت نصیب دلالان می‌شود.به گفته این مقام مسوول، عرضه محدود خودروسازان عاملی برای نابسامانی بازار خودرو است و مدیران خودروساز در شرایطی خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار هستند که نهادی برای تعیین قیمت حاشیه بازار وجود ندارد و تضمینی برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت در بازار نیز وجود ندارد.وی با بیان اینکه دستورالعملی از جلسه خودرویی وزارت صنعت بیرون نیامده است، گفت: افزایش قیمت خودرو اثر روانی بر بازار می‌گذارد و در عین حال علاوه بر رشد اجرت تعمیر خودرو و لوازم یدکی باعث بالا رفتن کرایه حمل و در نتیجه رشد قیمت در بخش‌های دیگر نیز می‌شود.
 • فن‌بازار صنعت خودرو راه‌اندازی می‌شود

  ایسنا: با امضای تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو (ساپکو)، فن بازار صنعت خودرو تاسیس می‌شود.در این تفاهم‌نامه که با امضای رئیس پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیر عامل شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو (ساپکو) منعقد شد، یکی از اهداف اصلی ایجاد فن‌بازار خودرو، توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه عنوان شد.همچنین دو طرف متعهد شدند تا برای ایجاد اتصال میان عرضه و تقاضای فناوری در این صنعت و بهره‌برداری هر چه بیشتر از توان شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای رفع مشکلات و ساخت قطعات فناورانه و تحریمی خودروهای تولیدی کشور همکاری‌های موجود را گسترش دهند. یکی دیگر از کارکردهای فن‌بازار صنعت خودرو، معرفی نوآوری‌ها و اختراعات برتر این صنعت، با استفاده از منابع صندوق‌های پژوهش و فناوری و سرمایه‌گذاران خطرپذیر خواهد بود.«انتقال فناوری از شرکت‌های فناور به صنعت قطعه‌»، «سرمایه‌گذاری روی نوآوری‌های قطعه‌سازی»، «معرفی نوآوری‌ها و اختراعات برتر به خودروسازان» و «ارائه نیازهای صنعت قطعه‌سازی و تولید خودرو به جامعه فناور و دانش‌بنیان کشور» در قالب فن‌بازار صنعت خودرو از جمله دیگر ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در این تفاهم‌نامه است.
 • شورولت برقی در راه چین

  ایسنا: به نظر می‌رسد که شورولت می‌خواهد نخستین خودروی برقی خود را در چین معرفی کند.شورولت به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برندهای خودرو در جهان، به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد نخستین خودروی برقی خود را در بازار چین معرفی و عرضه کند.بازار چین بدون شک یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای فروش خودرو در جهان به شمار می‌رود که بسیاری از شرکت‌های خودروسازی برای افزایش درآمدزایی و سودآوری روی توسعه سهم و نقش خود در آن تمرکز می‌کنند.بر اساس تازه‌ترین آمار و گزارش‌های منتشر شده کارشناسان و تحلیلگران فعال در بازار خودرو بر این باورند که برند آمریکایی شورولت می‌خواهد با معرفی و عرضه یک خودروی برقی لوکس و قدرتمند در چین، رسما به رقابت با یکی از بزرگ‌ترین رقبای هموطن خود تسلاموتورز که سهم قابل توجهی در چین دارد و از سال گذشته تاکنون نیز با راه‌اندازی یک کارخانه اختصاصی سهم خود را در این بازار افزایش داده، بپردازد.گفته می‌شود این خودروی برقی جدید، لوکس و قدرتمند، شورولت منلو‌ای وی (Chevrolet Menlo EV) نام خواهد داشت. با توجه به جمعیت بالا و تنوع سلایق و قدرت خرید مردم، چین همواره یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای فروش خودرو در جهان به شمار می‌رود که مورد توجه شرکت‌های خودروسازی متعدد نیز قرار گرفته است.
 • کرونا تولید آئودی برقی را متوقف کرد

  ایسنا: آئودی اعلام کرده که تحت‌تاثیر مشکل در تامین قطعات، به مدت چند روز خط تولید خودروی برقی خود را متوقف خواهد کرد. بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط‌زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.حالا به نظر می‌رسد که آئودی ‌ای – ترون به‌عنوان خودروی تمام الکتریکی تحت‌تاثیر مشکل در تامین قطعات و باتری‌های مخصوص، به مدت چند روز متوقف خواهد شد.طبق گزارش وب‌سایت insideevs، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شیوع گسترده ویروس خطرناک و کشنده کرونا موجب شده است بسیاری از شرکت‌های چینی که وظیفه تامین قطعات موردنیاز سایر خودروسازان را برعهده داشتند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر