آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۷۲

 • خصوصی‌سازی «خودرو» لغو شد

  دنیای اقتصاد: در آخرین تغییرات طرح ساماندهی خودرو، بند مربوط به واگذاری کامل باقی‌مانده سهام دولت در ایران خودرو و سایپا (مطابق نظر شورای نگهبان) اصلاح شد تا خصوصی‌سازی صنعت خودرو عملا رنگ قانون را به خود نبیند. در نسخه اولیه طرح ساماندهی خودرو که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را تهیه و ارائه کردند، دولت ملزم شد باقی‌مانده سهام خود را در خودروسازی، به بخش خصوصی واگذار کند، اما شورای نگهبان آن را رد و در نهایت کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز به نوعی از آن صرف‌نظر کرد. در واقع قرار بود خصوصی‌سازی صنعت خودرو به‌صورت قانون در بیاید، اما مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس که ریشه در مخالفت شورای نگهبان دارد، راه را برای تصویب این قانون بست.
 • افت درآمد دولت از ناحیه خودرو

  دنیای اقتصاد: روز گذشته لایحه بودجه سال ۹۹ با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. از مواردی که در بودجه سالانه لحاظ می‌شود درآمد حاصل از مالیات حمل و نقل خودرو، شماره‌گذاری و وضع عوارض گمرکی خودرو است. بر این اساس در بودجه سال آینده دولت از محل مالیات بر نقل و انتقال خودرو بودجه هزار و ۳۲۳ میلیارد و ۶۳۶ میلیون تومانی و از محل شماره‌گذاری درآمد ۷۰۰ میلیارد تومانی را برای خود متصور است. همچنین درآمد از محل وضع عوارض گمرکی خودرو ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. این در حالی است که ردیف درآمدی حاصل از حقوق ورودی خودرو صفر است.
 • ادامه رکود خودرویی در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که مجموع فروش خودرو در بازار بریتانیا طی ماه نوامبر با کاهش ۳/ ۱ درصدی مواجه شده است اما در این بین برندهایی چون آئودی، پورشه، جیپ و فورد توانستند رشد فروش را در این بازار اروپایی تجربه کنند.
 • فروش سهام دانگ‌فنگ در پژو

  دنیای اقتصاد: منابع آگاه به رویترز خبر داده‌اند که شرکت دانگ‌فنگ‌موتور در حال بررسی فروش سهام خود در گروه خودروسازی پژو-سیتروئن است، اقدامی که می‌تواند مسیر پیش‌روی ادغام دو گروه خودروسازی فیات-کرایسلر و پژو-سیتروئن را هموار سازد. قرار است نحوه واگذاری سهام دانگ‌فنگ در پژو طی هفته‌های آتی به اطلاع اعضای هیات‌‌مدیره این خودروساز چینی برسد.
 • عرضه مجدد اشکودا اکتاویا RS در هند

  عرضه مجدد اشکودا اکتاویا RS در بازار هند تایید شده است.اما نکته جالب آن است که قبلا نسخه RS ۲۳۰ این خودرو در بازار هند عرضه می‌شد، اما این بار نسخه قدرتمندتر اکتاویا RS ۲۴۵ در این بازار به فروش خواهد رسید.
 • آمادگی ایران خودرو دیزل برای تامین نیاز ناوگان ون

  ایسنا: مدیرعامل شرکت ایران ‌خودرو دیزل، از آمادگی این شرکت برای تامین نیاز ناوگان ون با استفاده از ون پایه گازسوز وانا خبر داد.
 • درآمد دولت از معاینه فنی در سال آینده

  ایسنا: درآمدهای پیش‌بینی شده در بخش خودرو و موضوعات مربوط به آن، از جمله عوارض‌های تولید، عوارض واردات، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و... در لایحه بودجه ۹۹ به تفکیک تعیین شده است.در لایحه بودجه سال ۹۹ درآمد اخذ عوارض شماره‌گذاری بر خودروهای وارداتی که برای اولین بار شماره‌گذاری می‌شوند، متناسب با میزان آلودگی و ارزش گمرکی آنها، ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.همچنین درآمد حاصل از اخذ عوارض تولید و واردات وسایل نقلیه نیز ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. دولت برای درآمد حاصل از معاینه فنی خودروها و درآمد حاصل از افزایش عوارض واردات خودروهای سواری به میزان ۵ درصد قیمت روی کشتی نیز ۱۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرده است.علاوه براین در لایحه بودجه ۹۹ آمده است که درآمد حاصل از خارج کردن خودروهای فرسوده ۲۰ میلیارد تومان خواهد بود.
 • محبوب‌ترین خودروهای برقی در کره جنوبی

  ایسنا: گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که خودروهای هیوندای کونا الکتریکی، کیا نیرو الکتریکی و شورولت بولت در میان مشتریان کره‌ای از استقبال بی‌نظیری برخوردار شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر