آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۲۸

 • هزینه فایده نصب فیلتر دوده در خودروهای سنگین

  دنیای اقتصاد: درخواست یکی از شرکت‌های تجاری‌ساز برای معافیت نصب فیلتر دوده روی تولیدات آن شرکت تا زمان رفع تحریم‌ها، هنوز با انتقاداتی همراه است. این درخواست در شرایطی با واکنش بسیاری از فعالان زیست‌محیطی مواجه شد که خودروسازان نیز برای درستی ادعای خود در بی‌فایده بودن نصب فیلتر، دلایل متعددی ارائه کردند. از جمله هزینه گزاف نصب فیلتر دوده آن هم در شرایط تحریم، بی‌کیفیت بودن گازوئیل مصرفی و در نهایت لزوم استفاده از فیلتر دوده در موتورهایی که به لحاظ ساختاری اصلاح و بهبود یافته هستند.
 • جزئیات ماجرای پیش‌فروش جدید خودرو

  دنیای اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور در راستای مجوز جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیش‌فروش برخی محصولات خود را طی هفته گذشته و هفته جاری آغاز کردند تا بخشی از نقدینگی موردنیاز خود را از این طریق جذب کنند.
 • فراخوان دیزلی دایملر

  تسنیم: دایملر یکسری از خودروهای دیزلی مرسدس بنز را که شامل مدل‌های ون اسپرینتر می‌شود، به‌خاطر مسائل مربوط به آلایندگی دیزلی فرامی‌خواند. به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد: وزارت حمل‌ونقل فدرال آلمان دستور فراخوان یکسری خودروهای خاص مرسدس بنز را که دارای موتورهای دیزل OM۶۵۱ هستند، داده است. این موتورها استانداردهای آلایندگی یورو۵ را رعایت می‌کنند. این وزارتخانه هشدار داد که ون‌های موردنظر احتمالا دارای یک نرم‌افزار مدیریت موتور غیرقانونی هستند. شرکت دایملر نیز اعلام کرد: به مشتریان مخاطب این فراخوان، به‌صورت کتبی اعلام می‌شود که چه‌کارهایی باید انجام دهند و همچنین مدل ارتقایافته نرم‌افزار موتور برایشان نصب خواهد شد. بنابر اعلام دایملر، ۲۶۰ هزار دستگاه ون اسپرینتر از نسل قبلی خودروهایی که در ۲۰۱۶ از خط تولید خارج شدند، شامل این فراخوان می‌شوند. این خودروساز بزرگ دنیا همچنین تاکید کرد که کاملا با حکم وزارت حمل‌ونقل فدرال آلمان همکاری می‌کند.
 • همکاری خودرویی بوئینگ و پورشه

  تسنیم: شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا با پورشه آلمان برای ساخت یک خودروی پرنده برقی همکاری می‌کند. این خودرو قادر خواهد بود مسافران را در مناطق شهری جابه‌جا کند. به گزارش رویترز، بوئینگ مدت‌ها است با رقیب اروپایی خود ایرباس و سایر شرکت‌ها برای معرفی خودروهای پرنده بدون سرنشین رقابت می‌کند. این خودروها می‌توانند صعود و فرود عمودی داشته باشند. در اوایل سال جاری میلادی این هواپیماساز آمریکایی اولین پرواز آزمایشی یک نمونه خودروی هوایی را انجام داد. این خودرو می‌توانست ۲ تا ۴ مسافر را در خود جای دهد و تا ۵۰ مایل بالا برود. این پرواز آزمایشی چند ماه پس از آن صورت گرفت که ایرباس یک نمونه از خودروهای مسافرتی بدون سرنشین خود را با همکاری برند آئودی معرفی کرده بود. این خودرو هم توانایی پرواز دارد و هم توانایی حرکت روی زمین.
 • کاهش فروش فورد در چین

  تسنیم: فروش خودروهای شرکت فورد موتورز در چین طی سه ماهه سوم سال میلادی جاری کاهش داشت. انتظار می‌رود طی سه سال آینده صنعت خودرو در چین شاهد رشد بسیار پایین یا حتی منفی باشد. به گزارش رویترز، فورد طی بیانیه‌ای اعلام کرد: دیربورن، واحد خودروسازی میشیگان، ۱۳۱ هزار و ۶۰ دستگاه خودرو در ۳ ماهه سوم سال جاری به چین تحویل داده است. فروش خودروهای فورد درچین در ۳ماه اول سال جاری میلادی ۸/ ۳۵ درصد و در سه ماه دوم نیز ۷/ ۲۱درصد کاهش داشت. فورد از زمان کساد شدن تجارتش در اواخر ۲۰۱۷، سعی داشته فروش خود را احیا کند. فروش این خودروساز پس از ۶ درصد کاهش در ۲۰۱۷، معادل ۳۷ درصد در ۲۰۱۸ کاهش یافت. این خودروساز قصد دارد سه مدل جدید طی ۳ سال آینده در چین عرضه کند که بیش از یک سوم آنها خودروهای برقی خواهند بود.
 • پیش‌فروش جدید ایران خودرو از امروز

  تسنیم: شرایط پیش‌فروش عادی مهرماه ۹۸ محصولات ایران خودرو اعلام شد. در این بخشنامه با اضافه شدن خودروی سمندEF۷ بنزینی با موعد تحویل شهریور ۹۹ و خودروی دناپلاس با موعد تحویل مهر ۹۹، مجددا با ظرفیت محدود از ساعت ۱۱ صبح امروز تا زمان تکمیل ظرفیت طرح فروش صورت خواهد گرفت. در این طرح، ظرفیت ثبت‌نام برای هر کد ملی از کل بخشنامه یک دستگاه خودرو است و درصورت ثبت‌نام از سوی مشتریان مغایر با این بند، قرارداد به‌صورت یک طرفه از سوی شرکت ایران خودرو لغو و ظرف ۲۰ روز طبق ضوابط شرکت هزینه به مشتری عودت خواهد شد. تنظیم صلح‌نامه نیز در این بخشنامه امکان‌پذیر نیست. علاوه براین امکان ثبت‌نام در این بخشنامه برای مشتری دوم و نمایندگی مجاز نیز فراهم نیست. قیمت نهایی خودرو نیز در زمان تحویل خودرو مندرج در این بخشنامه و قرارداد منعقده، تعیین خواهد شد. ثبت‌نام هم صرفا به‌صورت اینترنتی خواهد بود.
 • اجرای ناقص فرمول قیمت‌گذاری خودرو

  خانه ملت: سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درباره افزایش قیمت خودرو در بازار گفت: سال گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با حضور نمایندگان سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان تعزیرات حکومتی وعده دادند اگر به خودروسازان اجازه داده شود محصولات خود را ۵ درصد زیرقیمت بازار به فروش رسانند، می‌توانند بازار خودرو را به تدریج ساماندهی کنند.بهرام پارسایی با بیان اینکه تمام صحبت‌ها و وعده‌های وزیر صمت در کمیسیون اصل ۹۰ ثبت و ضبط شده است، اظهار کرد: براساس وعده وزارت صمت، خودروسازان باید در مرحله نخست، خودروها را ۵ درصد و در دومین مرحله ۱۰ درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌کردند و این روند باید تا ساماندهی بازار ادامه پیدا می‌کرد؛ در صورتی که مسوولان امر این سیاست را به درستی و با جدیت اجرایی می‌کردند حال قیمت خودرو مجدد روی دور رشد نمی‌افتاد.سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس همچنین با بیان اینکه تبعیض میان قطعه‌سازان یک ایراد جدی در خودروسازی است، گفت: هرچند در حال حاضر برخی از متخلفان حوزه قطعه‌سازی در حال محاکمه هستند، اما در رسیدگی به مفاسد خودروسازان نباید فقط به برخورد با گروه عظام اکتفا شود، بلکه باید با سایر گروه‌های قطعه‌ساز و شرکت‌های تودرتویی که به هیات‌مدیره خودروسازان نفوذ کرده‌اند نیز برخورد جدی صورت گیرد. پارسایی تاکید کرد: مدیرانی که فضا را برای قاچاق قطعات قطعه و ضربه به تولیدکننده فراهم کردند نیز باید محاکمه شوند.
 • ناتوانی ۷ میلیون آمریکایی از پرداخت اقساط خودرو

  تسنیم: افزایش ۷۵ درصدی قیمت خودروهای کارکرده در آمریکا طی ۹ سال گذشته، آمریکایی‌های کم درآمد را تحت فشار قرار داده است؛ همچنین خبر می‌رسد وام خودرو بیش از هفت میلیون آمریکایی، ۹۰ روز یا حتی بیشتر از آن عقب افتاده است. به گزارش رویترز، برای آمریکایی‌های کم درآمد یک عامل اصلی در به دست آوردن و نگه داشتن شغل، داشتن یک خودرو است که اخیرا قیمت آن بسیار بالا رفته است. شرایط به شکلی است که با وجود رشد اقتصادی طولانی‌مدت آمریکا و نرخ پایین بیکاری در این کشور، میلیون‌ها نفر نمی‌توانند اقساط خود را پرداخت کنند.طبق گزارش فدرال رزرو نیویورک، وام خودروی بیش از هفت میلیون آمریکایی ۹۰ روز یا حتی بیشتر از آن عقب افتاده است و تعداد وام گیرندگانی که با امتیاز اعتباری پایین توانایی بازپرداخت را ندارند، با شتاب در حال افزایش است. ریشه این مشکل در بحران مالی قرار دارد، وقتی در بحبوحه بدترین رکود اقتصادی از زمان رکود بزرگ، خودروسازان تولید را کاهش دادند. یک دهه بعد، خودروهای دست دوم ده ساله که خانواده‌های کم‌درآمد توانایی خرید آن را دارند، کمیاب شده‌اند. طبق اطلاعات مشاوران صنعتی و وب‌سایت خرید خودروی ادوموندز، میانگین قیمت این نوع خودروها هشت هزار و ۶۵۷ دلار و حدود ۷۵ درصد بالاتر از قیمت آن در ۲۰۱۰ است. در عوض، میانگین قیمت یک خودروی نو ۲۵ درصد در همین زمان افزایش یافته است.
 • کاهش فروش خودروساز ژاپنی

  ایسنا: میزان فروش خودروهای ژاپنی سوبارو در بازار آمریکا با یک کاهش ۴/ ۹درصدی مواجه شده و به ۵۱ هزار و ۶۵۹ دستگاه رسیده است.سوبارو به‌عنوان یکی از معروف‌ترین برندهای خودروسازی ژاپنی، سهم قابل توجهی از فروش خودرو در جهان به خصوص در آمریکای‌شمالی را دارد که طبق آمار و گزارش‌های منتشرشده از سوی این خودروساز ژاپنی در وب سایت seekingalpha، میزان فروش سوبارو در بازار ایالات متحده آمریکا در سپتامبر سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با یک کاهش ۴/ ۹درصدی روبه‌رو شده و به ۵۱ هزار و ۶۵۹ دستگاه در ماه گذشته میلادی رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر