آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • یکه تازی دولت در خودروسازی

  دنیای اقتصاد: درست در روزهایی که شعار خصوصی‌سازی خودروسازی بلندتر از همیشه به گوش می‌رسد، در اتفاقی بی‌سابقه «سخنگوی دولت» خبر از برکناری مدیرعامل ایران خودرو طبق اعلام «وزیر صنعت، معدن و تجارت» می‌دهد و دلیل آن را نیز «افزایش قیمت خودسرانه و بدون هماهنگی» عنوان می‌کند. به این عبارات دقت کنید: سخنگوی دولت، وزیر صنعت، معدن و تجارت و افزایش قیمت. این عبارات چیزی جز حلقه متصل دولتی در صنعت خودرو را به ذهن متبادر می‌کند؟ تصمیم به تغییر مدیرعامل ایران خودرو را وزیر صنعت می‌گیرد، خبر عزل را سخنگوی دولت اعلام می‌کند و پوپولیستی‌ترین دلیل نیز برای برکناری اعلام می‌شود. چه دلیلی بهتر از «افزایش قیمت» برای حذف یک مدیرعامل از خودروسازی؟
 • چالش ون‌های فرسوده

  دنیای اقتصاد: در حال حاضر ۱۳ هزار ون در بخش حمل و نقل عمومی کشور در حال تردد است که به گفته مدیر عامل سازمان تاکسیرانی ۱۰۰‌درصد این ون‌ها فرسوده هستند.
 • پایان ضیافت برای قطعه‌سازان آمریکایی

  دنیای اقتصاد: درحالی که قطعه‌سازی خودرو در آمریکا یک دهه رشد پایدار را به اتمام می‌رساند، تحلیلگران و کارشناسان بر این باورند که وجود عواملی نظیر کاهش میزان فروش خودرو، افزایش بهای قطعات یدکی و نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش «تحقیقات و توسعه» می‌تواند به این ضیافت برای قطعه‌سازان خودرو پایان دهد. اکنون ترکیبی از فضای تردید درباره فناوری‌های نوین، افزایش تعرفه‌های تجاری بر واردات قطعات و تنش‌های تجاری با برخی از شرکای کلیدی نظیر چین، اروپا، کانادا و مکزیک، ادامه مسیر را برای قطعه‌سازان آمریکایی ناهموار می‌کند. این صنعت در ۶ماه نخست سال میلادی،۲۲ هزار نفر از کارکنانش را تعدیل کرده است. این میزان در قیاس با نیمه نخست سال ۲۰۱۸، افزایشی ۲۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. قطعه‌سازان در سرتاسر جهان از زمان رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ تاکنون موفق به ایجاد ارزش ۵۱۰ میلیارد دلاری برای سهامداران شده‌اند. این میزان نسبت به پیش از سال ۲۰۰۸ رشد ۲برابری را نشان می‌دهد.
 • فراخوان فورد در آمریکای شمالی

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد فراخوانی را برای ۱۰۸ هزار و ۳۹۹ دستگاه «فورد فیوژن» و «لینکلن ام‌کی‌زد» در آمریکای‌شمالی اعلام کرده و دلیل این فراخوان نیز نقص در مونتاژ کمربندهای ایمنی صندلی‌های ردیف جلو است. براساس این بیانیه، فورد می‌گوید که افزایش دما در صندلی‌های ردیف جلو ممکن است در نهایت منجر به کاهش پایداری و توانایی نگهداری سرنشینان آن شود. این امر می‌تواند در مواقع بروز سوانح رانندگی تهدیدی جدی برای سرنشینان محسوب شود. اغلب خودروهای مشمول البته در ایالات‌متحده هستند و در کانادا و مکزیک تنها ۶ هزار و ۵۲۰ دستگاه از خودرو‌های مزبور تردد دارند. خودروهای فورد فیوژن اغلب از آگوست ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۱۵ و در خطوط مونتاژ کارخانه میشیگان و مکزیک به تولید رسیده‌اند. خودروهای لینکلن نیز همگی در سال ۲۰۱۴ به تولید رسیده‌اند. فورد می‌گوید که بنابر همین نقص، تاکنون یک سرنشین دچار مصدومیت رانندگی شده است. که البته فورد این امر را عامل فراخوان نمی‌داند.
 • افزایش فزاینده ایستگاه‌های شارژ بریتانیا

  دنیای اقتصاد: بنابر گزارش شرکت نیسان که در آن از داده‌های موسسه «زپ مپ» استفاده شده، این خودروساز ادعا می‌کند که اکنون تعداد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در بریتانیا به ۹ هزار و ۱۹۹ عدد رسیده و در واقع تعداد آنها از تعداد ایستگاه‌های پمپ‌بنزین این کشور سبقت گرفته است. این درحالی است که در پایان سال ۲۰۱۸ تنها ۸هزار و ۳۹۶ پمپ‌بنزین در این کشور وجود داشت. البته چنین مقایسه‌‌ای را نمی‌توان دقیق دانست چرا که در بسیاری از این ایستگاه‌های شارژ تنها یک شارژر وجود دارد در حالی که اغلب پمپ‌بنزین‌ها دارای حداقل چهار پمپ هستند. به‌علاوه در حالی که پر کردن باک خودرو تنها چند دقیقه زمان می‌برد، شارژ یک خودروی برقی می‌تواند بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت زمان راننده را تلف کند. با این حال، شارژرهای سریع روبه رواج هستند و اکنون بیش از ۱۶۰۰ شارژر سریع عمومی در بریتانیا نصب شده‌ است. در پایان سال ۲۰۱۲ تنها ۹۱۹ ایستگاه شارژ در این کشور وجود داشت اما در ۷ماه ابتدایی سال جاری میلادی، ۲هزار و ۵۳۰ ایستگاه جدید افزوده شده‌ است.
 • تکذیب هزینه هنگفت طراحی صندوق ۲۰۶

  مدیرعامل پیشین ایران‌خودرو گفت: هرگز ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ پرداخت نشده است.
 • مرخصی دوماهه خودروهای پلاک اروندی

  ایسنا: استاندار خوزستان گفت: مردم استان می‌توانند از روزگذشته از دو ماه مرخصی خودروهای پلاک اروند به‌صورت متناوب استفاده کنند. غلامرضا شریعتی اظهار کرد: هماهنگی لازم در این زمینه با گمرک کشور انجام شده است و هیچ مشکلی برای بحث مرخصی خودروهای پلاک اروند وجود ندارد.وی افزود: با معاونت راهور ناجا هماهنگی‌های لازم انجام شده و همچنین موضوع به فرماندهی انتظامی استان نیز ابلاغ شده است تا این کار انجام شود و مساله‌ای برای بحث مرخصی این خودروها وجود نداشته باشد.شریعتی با اشاره به تعدادی خودرو که در گمرک اجازه ترخیص ندارند، عنوان کرد: در این زمینه حدود ۲۵۰ خودرو به‌دلیل آنکه حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی سی است یا به دلایل دیگر در گمرک هستند و این مساله موجب نارضایتی برخی از مردم شده بود. این خودروها پیش از دستورالعمل عدم اجازه برای ورود خودروهای با حجم موتور بالا خریداری شده‌اند و ارز آنها از قبل پرداخت شده است.وی ادامه داد: معاون راهور ناجا به من اطلاع داد که با ورود این خودروها موافقت شده و این مساله خوشبختانه حل شده است و با توجه به موافقت دولت، ظرف چند روز آینده شاهد ترخیص این خودروها باشیم.
 • نقش پرشیا خودرو در عرضه خودروهای کارکرده بی‌ام‌و

  گروه بنگاه‌ها: پرشیاخودرو از سال گذشته و از طریق وب‌سایت www.BMWLAND.ir فعالیت گسترده خود را روی خودرو‌های کارکرده ب‌ام‌و و مینی آغاز کرد و در این مدت توانست با عرضه قابل توجه انواع محصولات ب‌ام‌و و مینی، نقش مهمی در مدیریت بازار خودرو‌های کارکرده این دو برند ایفا کند.به گزارش روابط عمومی این شرکت، پرشیاخودرو، همچنین از مدتی قبل انتخاب شعار بخش خرید و فروش خودرو کارکرده خود را به مسابقه گذاشته است و با جوایزی از برترین شعار تبلیغاتی تقدیر می‌کند.علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقه به وب‌سایت ب‌ام‌و لند مراجعه کنند و پس از بررسی ابعاد مختلف کاری BMW Land، شعار مورد نظر خود را درج کرده و به همراه مشخصات ارسال کنند. این مسابقه از روز شنبه، ۲۶ مرداد به مدت ۱۰ روز برقرار است و شعار منتخب مسابقه در روز دوشنبه، ۴ شهریور اعلام خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر