آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۸۲

 • همه علیه پراید

  دنیای اقتصاد: از مشتریان و کارشناسان گرفته تا پلیس و وزیر صنعت، معدن و تجارت، این روزها همه علیه پراید موضع گرفته‌اند و می‌گویند عمر آن به سر رسیده است؛ اما آیا حذف پراید در شرایط فعلی خودروسازی ایران شدنی است؟
 • کارشکنی در واگذاری سهام خودروسازان؟

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تازگی عنوان کرده که برخی افراد، گروه‌ها و به ویژه سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری سهام دولتی ایران خودرو و سایپا کارشکنی می‌کنند. سعیدباستانی که با خبرگزاری مهر گفت‌وگو داشته، هر چند جزئیاتی از کارشکنی این افراد و گرو‌های مورد ادعای وی و همچنین سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری سهام خودروسازان ذکر نکرده، اما اظهار امیدواری کرده که وزیر صنعت، معدن و تجارت در مقابل این افراد بایستد تا این واگذاری هر چه سریع‌تر و به دور از سیاست‌زدگی انجام شود.
 • سبقت مرسدس از بی‌ام‌و و آئودی به چین

  دنیای اقتصاد: مرسدس‌بنز توانسته است تا با رشد فروش ۱۳ درصدی ماه جولای در چین، از آئودی و بی‌ام‌و سبقت بگیرد. به این ترتیب مرسدس‌بنز در مجموع هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ فروش بیشتری را نسبت به دو رقیب آلمانی خود به ثبت رسانده است. این برند آلمانی توانست تا با فروش ۵۹ هزار و ۴۳۵ دستگاه در ماه جولای، مجموع فروشش در هفت ماه نخست ۲۰۱۹ را به ۴۰۴ هزار و ۹۲ دستگاه برساند. فروش ماه جولای بی‌ام‌و نیز اگرچه با رشد ۱۶ درصدی مواجه شد اما نتوانست رکورد فروش بهتری از ۵۱ هزار و ۳۷۷ دستگاه داشته باشد. بی‌ام‌و جزئیات فروش برند بی‌ام‌و را طی هفته ماه نخست اعلام نکرد و در عوض تاکید کرد که مجموع فروش بی‌ام‌و و خودروهای مینی آن در این مدت به ۴۰۴ هزار و ۲۳ دستگاه رسید. آئودی نیز که در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان محبوب‌ترین خودروی لوکس چین انتخاب شد جزئیاتی از فروشش را منتشر نکرده است.
 • رشد فروش فولکس در بزرگ‌ترین بازارجهان

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن که پرفروش‌ترین برند خودرو در چین به حساب می‌آید، بی‌توجه به روند نزولی بازار خودروی این کشور، فروش ماه جولای خود را با ۲۲۸ هزار دستگاه، ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داد. مقامات غول خودروسازی آلمان اعتقاد دارند که مدل‌های جدید شاسی‌بلند این شرکت در رشد فروش آن موثر بوده‌اند. فولکس‌واگن از سال گذشته تا کنون پنج مدل شاسی‌بلند جدید را که به‌طور بومی با همکاری خودروسازان چینی ساخته وارد بازار این کشور کرده است. در این ماه شاسی‌بلندها و کراس‌اوور‌ها ۳۰ درصد از مجموع فروش این ماه را به خود اختصاص داده است. با این حال میزان فروش فولکس‌واگن طی هفت ماه نخست سال جاری با کاهش ۹/ ۲ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته مواجه شده است. از سوی دیگر دو خودروی سواری پاسات جدید و لاویدا که به‌طور اختصاصی برای مشتریان چینی طراحی و روانه بازار شده‌اند نیز سهم مهمی در افزایش فروش ماه جولای این برند ایفا کردند.
 • امید آستون‌مارتین به یک کراس‌اوور

  دنیای اقتصاد: اندی پالمر، مدیرعامل شرکت خودروسازی آستون‌مارتین می‌گوید که کراس‌اوور این برند در سال جاری روانه بازارها خواهد شد و این محصول نقشی حیاتی را در احیای رشد فروش و بازسازی اعتماد سرمایه‌گذاران ایفا خواهد کرد. پالمر که به توکیو سفر کرده است در این‌باره گفت: کراس‌اوور «دی‌بی‌ایکس» که در ادامه سال جاری میلادی وارد بازار می‌شود قادر خواهد بود که ۴هزار دستگاه در سال به فروش این برند لوکس بریتانیایی اضافه کند. این اقدام پالمر بلندترین گام او در چارچوب کمپینش برای احیای اعتماد سرمایه‌گذاران به آستون مارتین است. کاهش تقاضا برای محصولات این برند در بریتانیا و اروپا طی یک سال گذشته و از سوی دیگر سایه سنگین برگزیت موجب شده است تا ارزش سهام این خودروساز با شیب تندی سقوط کند. کراس‌اوور جدید آستون‌مارتین باید با خودروهای این کلاس پورشه، بنتلی و لامبورگینی رقابت کند. البته این نخستین بار نیست یک خودروساز لوکس برای رشد فروش خود به تولید کراس‌اوور و شاسی‌بلندها روی می‌آورد و البته در اغلب موارد نیز این رویکرد با نتایج مثبتی مواجه شده است.
 • افزایش قیمت کارخانه‌ای برخی از مونتاژی‌ها

  ایسنا: سه شرکت کرمان‌موتور، مدیران‌خودرو و گروه‌بهمن، قیمت کارخانه‌ای برخی محصولات خود را به نحوی افزایش داده‌اند که بین ۵/ ۲ تا ۷۳ میلیون تومان بیشتر از نرخ همین خودروها در بازار آزاد است. جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت کرمان موتور هر دستگاه «جکS۵ اتوماتیک» را ۲۹۹ میلیون تومان یعنی ۲۷ میلیون تومان بیشتر از قیمت این خودرو در بازار آزاد در اختیار مشتری قرار می‌دهد.
 • ارزیابی جدید از کیفیت خودروهای سنگین

  ایسنا: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران گزارش ارزیابی کیفی خودروهای سنگین تولیدی در تیرماه امسال را منتشر کرد. بر این اساس، در گروه خودروهای سنگین تولیدی در تیرماه سال‌جاری و در گروه کامیونت‌ها، کامیونت ایسوزو NMR۸۵، کامیونت ایسوزو NPR۷۵ و کامیونت هیوندای HD۶۵ چهار ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.
 • تحویل روزانه محصول سایپا

  سایپانیوز: قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش گفت:معاونت بازاریابی و فروش خودروهای موجود در پارکینگ‌ها رابه سرعت فاکتور کرده و اقدامات لازم را برای تحویل آنها به مشتریان انجام می‌دهد.
 • وضعیت قرمز خودروسازی هند

  ایسنا: آمارها حاکی است میزان تولید و فروش در بازار خودروی هند به بدترین وضع خود در ۱۸ سال گذشته رسیده و بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده‌اند در صورت تداوم ضعف این بازار، بالغ بر یک میلیون شغل در این کشور به مخاطره خواهد افتاد.

بیشتر