آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۷۸

 • چالش اشتغال در واگذاری سهام خودروسازان

  دنیای‌اقتصاد: در‌حالی‌که قرار است باقیمانده سهام دولت در خودروسازی، تا پایان سال ۹۹ واگذار شود، اظهارات اخیر رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره شروط و دغدغه‌های این واگذاری، کلاف خصوصی‌سازی ایران‌خودرو و سایپا را پیچیده‌تر کرد. ناصر سراج در نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران‌عامل خودروسازی، تاکید کرده که سهام ایران‌خودرو و سایپا باید به‌صورت خرد (نه بلوکی و یکجا)، واگذار شود. وی دغدغه اصلی واگذاری سهام خودروسازان را نیز مسائل کارگری عنوان کرده است.
 • ملزومات دستیابی به تولید یک میلیون سواری

  دنیای‌اقتصاد: خروج شرکای خارجی از خطوط تولید خودروسازان به‌واسطه تحریم‌ها بی‌تردید یکی از جدی‌ترین چالش‌های صنعت خودرو محسوب می‌شود. بر این اساس در شرایطی خودروسازان با چالش خروج شرکای خارجی دست و پنجه نرم می‌کنند که وزارت صمت به‌عنوان سیاست‌گذار کلان بخش خودرو برای سال‌جاری تولید یک میلیون دستگاه خودروی سواری را هدف‌گذاری کرده است. حال این سوال مطرح است که با توجه به تشدید تحریم‌های بین‌المللی آیا خودروسازان قادر به تولید یک میلیون دستگاه خودرو تا پایان سال‌جاری هستند؟
 • تعدیل ۵۰ درصدی کارکنان پژو در چین

  دنیای اقتصاد: بنابر اطلاعاتی که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است، گروه خودروسازی پژوسیتروئن و شرکت دانگ‌فنگ تصمیم گرفته‌اند تا به فعالیت دو کارخانه مونتاژ مشترک خود پایان دهند. این دو خودروساز اکنون دارای چهار کارخانه مشترک در چین هستند.
 • جریمه هنگفت برای مرسدس‌‌بنز

  دنیای اقتصاد: نشریه آلمانی اشپیگل خبر داده است که دادستان‌های این کشور در آستانه اعمال جریمه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد یورویی ( ۸۹۷ میلیون تا ۱۲/ ۱ میلیارد دلار) برای دایملر، شرکت مادر مرسدس‌بنز هستند. اتهام دایملر نقض مقررات مربوط به کاهش آلایندگی در خودروهای خود است.
 • کاهش تولید هوندا در آمریکا

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد که هوندا تولید برخی محصولات خود نظیر «آکورد»، «سی آر وی» و همچنین «آکورا تی‌ال‌ایکس» را کاهش خواهد داد. تغییرات خط مونتاژ این برند از قرار معلوم شامل حذف یکی از شیفت‌های تولید آکورد در کارخانه‌ی اوهایو خواهد بود.
 • حضور خودرویی وزیر صنعت در مجلس

  تسنیم: نماینده مردم کرمانشاه در مجلس از حضور وزیر صنعت در صحن پارلمان برای پاسخگویی به سوال خود درباره بازار خودرو خبر داد.سیدقاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با بیان اینکه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ارائه توضیحات پیرامون سوال‌های مطرح‌شده در جلسه اخیر کمیسیون صنایع حضور یافته بود، گفت: سوالات پیرامون افزایش بی‌رویه نرخ خودرو و عدم پایبندی خودروسازان به تعهدات خود نسبت به متقاضیان خودرو بود. وی افزود: پس از توضیحات وزیر، قرار شد دو هفته فرصت داده شود تا اقداماتی پیرامون حل مشکلات و محور‌های سوال مطرح شده انجام شود.نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: فرصت داده‌شده به وزیر به اتمام رسیده و اقدامی برای کاهش نرخ خودرو، کنترل التهابات بازار، تعهدات خودروسازان و همچنین کاهش نارضایتی مردم انجام نشده است.جاسمی اظهار کرد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس پس از قانع نشدن نماینده از توضیحات وزیر باید در جلسه علنی حاضر شده و پیرامون محورهای سوال توضیحاتی را ارائه دهد.
 • ایجاد سایت مستقل قطعه‌سازی توسط «رایزکو» در سایر کشورها

  گروه بنگاه‌ها: هلدینگ «رایزکو» با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی، برنامه‌های مختلفی برای گذر از بحران و سختی‌ها در نظر گرفته که یکی از آنها ایجاد سایت مستقل تولید قطعات در سایر کشورها است.حمیدرضا صمدی، رئیس هیات‌مدیره هلدینگ رایزکو در مراسمی که به‌منظور تجلیل از مقام خبرنگاران برگزار شد، با اشاره به تحریم‌ها گفت: در زمان برداشتن تحریم می‌توانستیم برای بازنگری شرایط، برنامه داشته باشیم که به‌دلیل عدم‌بازنگری کافی، صنعت خودرو با ادامه تحریم‌ها صدمات متعددی تحمل کرد که بخشی از آن را در قالب وجود خودرو در کف کارخانه‌ها و عدم‌تعادل قیمت و میزان عرضه در بازار مشاهده می‌کنیم.این فعال قطعه‌سازی افزود با این وجود، این مجموعه توانست با قیمت‌های تولیدکنندگان چینی رقابت کرده و حتی صادرات انجام دهد. همچنین با وجود قطع روابط در شرایط تحریم برنامه دیگری داریم که یکی از آنها شروع تولید در سایر کشورها است.عضو انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در پاسخ به اینکه برای حل مشکلات موجود میان قطعه‌سازان و خودروسازان چه راهکاری دارد، تصریح کرد: در گام ابتدایی همه قطعه‌سازان باید در یک انجمن واحد دور هم جمع شده و یک صدا باشند. از سوی دیگر باید مشخص شود چه کسانی از مطرح کردن و سیاه‌نمایی موضوعات میان خودروسازان و قطعه‌سازان نفع می‌برند؟ درحالی‌که ما تلاش می‌کنیم مشکلات خود را درون خانواده حل کنیم، عده‌ای در حال ایجاد اختلاف و حرکت برخلاف تولید ملی هستند.

بیشتر