آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۶۰

 • حرکت در مسیر پرچالش داخلی‌سازی

  دنیای اقتصاد: داخلی‌سازی قطعات وارداتی خودرو همیشه در زمره آرزوها و ایده‌های مسوولان صنعتی کشور بوده، حال آنکه این ایده در بهترین روزهای خودروسازی کشور هیچ‌گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت. با اینکه طی دو دهه گذشته کلماتی همچون خودکفایی در صنعت خودرو یا تولید خودروی ملی به کرات استفاده می‌شد، اما هیچ‌گاه برنامه‌ریزی یا استراتژی تعریف شده‌ای در پس این شعار قرار نداشت. به‌طوری‌که خودروهایی که به اسم خودروی ملی در شرکت‌های خودروساز به ثبت رسید نیز با قرارگیری بر پلت‌فرم‌های خارجی نام ملی به خود گرفتند. حال در شرایطی که تحریم‌ها تولید و تداوم حیات خودروسازی کشور را در معرض خطر قرار داده، مقامات صنعتی باز هم از خودکفایی و داخلی‌سازی قطعات سخن می‌گویند با این تفاوت که این بار با برگزاری نمایشگاه و فراخوان‌هایی به‌طور جدی قطعه‌سازان را دعوت به ساخت قطعاتی کرده‌اند که پیش از این به‌صورت وارداتی در اختیار خودروسازان قرار می‌گرفت. حال این سوال مطرح است که با توجه به مشکلات نقدینگی در شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز که تولید خودرو را نیز تحت‌الشعاع قرار داده قطعه‌سازان در مسیر موفق عمل خواهند کرد؟
 • کیفیت فدای تولید؟

  دنیای‌اقتصاد: گویا مشکلات موجود بر سر راه تامین قطعات و به تبع آن، افت شدید تولید خودرو، برنامه‌ریزی برای بهبود کیفیت محصولات را به محاق برده است. ماجرا از این قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره در اوایل سال، برنامه‌های کمی و کیفی را به خودروسازان ابلاغ می‌کرد، اما امسال و تا به امروز تنها به بحث تیراژ پرداخته و خبری از تبیین و ابلاغ الزامات کیفی نیست.
 • سواری تویوتا بر موج خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: تویوتا‌ بنا دارد تا در همکاری با شرکت خودروسازی «بی‌وای‌دی»، تولید و توسعه خودروهای برقی و باتری‌های آن را آغاز کند. تویوتا برنامه دارد تا همکاری با خودروسازان چینی را توسعه دهد تا به این ترتیب خودروهای برقی مقرون‌ به‌صرفه‌ای را روانه بزرگ‌ترین بازار خودرو در جهان کند. در بیانیه مشترکی که توسط تویوتا و بی‌وای‌دی منتشر شد، آمده است: «برنامه داریم تا خودروهای شاسی‌بلند و سواری‌های برقی را در نیمه نخست دهه ۲۰۲۰ و با برند تویوتا روانه بازار چین کنیم.» درحالی‌که تویوتا بسیار دیرتر از دیگر خودروسازان در اندیشه تولید خودروهای برقی قرار گرفته است، مقامات این شرکت تاکنون همواره اعلام می‌کردند که برنامه‌ای برای تولید خودروهای تمام‌برقی ندارند و ناوگان خودروهای پاک خود را به تولید محصولات هیبریدی اختصاص می‌دهند. با این حال از ماه ژوئن این شرکت ژاپنی درنهایت از قصد خود برای اختصاص نیمی از ناوگان خود به خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵ خبر داد.
 • تعدیل ۲۰۰ پرسنل فورد

  دنیای اقتصاد: شرکت فورد‌موتور قرار است تا ۲۰۰ نفر از کارکنانش را در کارخانه اوکویل کانادا تعدیل کند. این کارخانه در ایالت اونتاریو واقع شده است و فورد بنا دارد تا اقدام مزبور را در ماه سپتامبر عملی سازد. همچنین ممکن است که در ماه ژانویه ۲۰۲۰ نیر روند تعدیل‌ها در کارخانه اوکویل ازسرگرفته شود. کارخانه یادشده هم‌اکنون ۴ هزار و ۶۰۰ پرسنل در اختیار دارد. همزمان اتحادیه کارگری اونتاریو تلاش می‌کند تا فورد را از تصمیمش منصرف کند. رئیس این اتحادیه تعداد افرادی را که تعدیل می‌شوند، ۱۸۵ نفر اعلام کرد. او می‌گوید مثل گذشته این تصمیم فورد یک سیاست تجاری است و به دلار و سنت مربوط است. فورد نیز علت تصمیم خود را کاهش فروش دو مدل «فلکس» و «لینکلن» دانسته که هر دو نیز در کارخانه اوکویل تولید می‌شوند. به‌علاوه فروش مدل «اج» نیز در برخی از بازارهای اروپایی متوقف شده است. از ابتدای ماه آگوست قرار است ساعات کاری این کارخانه کاهش یابد.
 • تکاپوی ولوو برای کاهش هزینه‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی ولوو از تلاش برای کاهش ۲۱۴ میلیون دلاری هزینه‌های خود خبر داده است. ولوو آخرین خودروسازی است که در رابطه با افزایش فشارهای مالی و تعرفه‌ها درپی جنگ تجاری چین و آمریکا هشدار داده و آن را موجب کاهش سودآوری خود می‌داند. طی یک سال گذشته، خودروسازان به‌دلیل تنش‌های تجاری میان واشنگتن و پکن و نیز نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت درجهت توسعه خودروهای برقی و فناوری‌های نوین فشارهای فراوانی را تحمل کرده‌اند. ولوو که زیرمجموعه جیلی چین است، در راستای کاهش تاثیرات مخرب تعرفه‌ها، برنامه‌های تولید جهانی خود را بازتعریف کرده است. ولوو بررسی کارکنان و دیگر هزینه‌ها را در ماه‌های اخیر آغاز کرد. این خودروساز سوئدی تاکنون ۷۵۰ نفر از کارکنان خود را تعدیل کرده است که اغلب آنها مهندسان و مشاوران خرید بوده‌اند. همچنین برای مشاورانی که هنوز در ولوو فعال هستند درآمد ساعتی نیز کاهش یافته است. مقامات ولوو از برنامه خود برای تعدیل کارکنان بیشتر در نیمه دوم سال جاری خبر داده‌اند.
 • بی‌اطلاعی از تدوین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو

  فارس: در‌حالی‌که فرشاد مقیمی، معاون وزیر صنعت از تدوین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو توسط سازمان حمایت خبر داده بود، رئیس این سازمان از تدوین این دستورالعمل ابراز بی‌اطلاعی کرد.عباس تابش در حاشیه مراسم رونمایی از سه سامانه تجارت الکترونیک، در باره اینکه قرار بود سازمان حمایت دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را تدوین کند، این کار در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار کرد:‌ از این موضوع اطلاعی ندارم.خبرنگار پرسید این موضوع را مقیمی معاون وزیر مطرح کرده آیا شما کاری انجام نداده‌اید؟ تابش پاسخ داد اگر آقای مقیمی مطرح کرده‌اند از خودشان بپرسید.تابش با بیان اینکه تاکنون کارشناسی قیمت‌گذاری خودرو با سازمان حمایت و اعلام قیمت مصرف‌کننده بر عهده ستاد تنظیم بازار بوده است، ‌افزود: اگر قانون تغییر کند حتما آن را اجرا خواهیم کرد.
 • شتاب در واگذاری خودروسازان صلاح نیست

  ایسنا: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: هرگونه شتاب و عجله در واگذاری سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا آن ‌هم بدون توجه به اقتضائات و تهدیدهای چنین اقدامی، قطعا ناپخته و غیرسنجیده است و نمی‌تواند به نفع سهامداران و مشتریان باشد. محمدرضا نجفی با اشاره به قصد دولت در به صفر رساندن سهام خود در ایران‌خودرو و سایپا گفت: اگر تا این لحظه با پدیده افراط و تفریط مدیران دولتی در اداره شرکت‌های بزرگ خودروسازی روبه‌رو بودیم، با به صفر رسیدن سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا، باید منتظر کنار رفتن پرده جدیدی از افراط و تفریط‌ها در این شرکت‌ها باشیم.
 • تداوم افت قیمت خودرو در بازار

  ایسنا: رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از کاهش قیمت خودروهای وارداتی در بازار به‌دنبال افت نرخ ارز در یک هفته اخیر و کاهش قیمت در بازار خودروهای داخلی به‌دلیل افزایش عرضه به بازار خبر داد.سعید موتمنی اظهار کرد: قیمت خودروهای وارداتی ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد؛ به همین دلیل با توجه به کاهش نرخ ارز در هفته گذشته، قیمت این خودروها در بازار پایین آمده است.رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران ادامه داد: به‌عنوان مثال شاهد کاهش حدود ۳۵ میلیون تومانی قیمت خودروی سراتو، کاهش ۱۵ میلیون تومانی قیمت سانتافه و ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای گران‌قیمت‌تر وارداتی بوده‌ایم.وی خاطرنشان کرد: البته فعلا آینده بازار ارز مشخص نیست و نرخ آن باید به ثبات نسبی برسد تا تاثیر بر بازار خودرو به‌طور دقیق و دائمی مشخص شود؛ تغییر اساسی قیمت‌ خودروها در بازار زمانی خود را نشان می‌دهد که قیمت ارز هفته‌ها در یک نرخ ثابت بماند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر