آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۴۹

 • «چاه ویل» خودروسازی

  دنیای اقتصاد: خودروسازان کشور با وجود منابع مختلف برای جذب نقدینگی، کماکان با مشکل مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، گویی هر قدر پول تزریق شود، باز هم «چاه ویل» خزانه آنها را پر نخواهد کرد.
 • بی‌تکلیفی در تکمیل وجه محصولات وارداتی

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی روز گذشته مهلت شرکت‌های واردکننده برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک به پایان رسید که همچنان بحث دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تا نرخ حواله در سامانه سنا و همچنین هزینه‌های مرتبط با ترخیص این خودروها نامشخص باقی مانده است. بلاتکلیفی واردکنندگان در این زمینه سبب شد هر یک از شرکت‌های واردکننده به‌منظور دریافت این مبلغ، قراردادهای الحاقیه‌ای را با مشتریان خود منعقد کنند. این قراردادها در یک بند مشترک بودند و آن اینکه مبالغ دریافتی به‌صورت علی‌الحساب دریافت می‌شود. البته دلیل اصلی بلاتکلیفی واردکنندگان و دریافت علی‌الحساب ازسوی آنها، مشخص نکردن این هزینه‌ها ازسوی سازمان حمایت بود.
 • تجهیز تویوتا پریوس به صفحه خورشیدی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی تویوتا به‌تازگی از برنامه‌ای جاه‌طلبانه پرده‌برداری کرده که با هدف استفاده از صفحات دریافت انرژی خورشیدی در خودروهای پریوس پلاگین هیبریدی آغاز شده است. به گفته این شرکت، فناوری استفاده از صفحه خورشیدی در سقف پریوس به آن امکان می‌دهد تا ۵/ ۴۴ کیلومتر توان پیمایش آن افزایش یابد. این صفحات خورشیدی که توسط شرکت «شارپ» تولید می‌شوند قطری به اندازه ۰۳/ ۰ میلی‌متر دارند اما می‌توانند تا ۸۶۰ وات برق تولید کرده و حتی در زمان رانندگی نیز خودرو را شارژ کنند. قرار است پریوس‌های مجهز به صفحات خورشیدی از اواخر ماه جاری در خیابان‌ها آزمایش شوند اما تویوتا هنوز زمان دقیقی را برای تجاری‌سازی آن اعلام نکرده است. پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۰ تویوتا از چنین فناوری‌ای به‌طور محدود در برخی از محصولاتش استفاده کرد، اما این‌بار صفحات خورشیدی مذکور کارآیی بسیار بالاتر و وزن پایین‌تری خواهند داشت. تویوتا تاکنون هیچ خودروی تمام‌برقی را به‌تولید نرسانده است و تمرکز خود را بر تولید محصولات هیبریدی و هیبریدی شارژی معطوف ساخته است.
 • خداحافظی کروگر از بی‌ام‌و در ۲۰۲۰

  مدیرعامل ب‌ام‌و اعلام کرد پس از انقضای تاریخ قرارداد خود با این شرکت در ۳۰ آوریل سال ۲۰۲۰ دوباره بر کرسی مدیریت این شرکت تکیه نمی‌زند و بنابراین باواریایی‌ها در ماه‌های آینده باید به دنبال جانشین این مدیر ارشد باشند. هارالد کروگر در این‌باره گفت: «همواره برای من کار با چنین تیم فوق‌العاده‌ای و نیز قرار دادن بی‌ام‌و در مسیر موفقیت، افتخارآمیز بوده است. مسیر موفقیت بی‌ام‌و در حالی طی می‌شود که خودروسازی جهان تحولات عظیمی را تجربه کرده است.» به‌نظر می‌رسد که این مدیر ۵۳ ساله اعتماد اعضای هیات‌مدیره را از دست داده اما مشخص نیست که آیا تصمیم او برای عدم تمدید قرارداد با بی‌ام‌و به‌دلیل فشار هیات‌مدیره بوده است یا خیر. با این حال چنین تغییراتی در صنعت خودرو امری معمول است. از جانشین‌های احتمالی کروگر می‌توان به اولیور زیپسه، مدیر تولید ب‌ام‌و اشاره کرد که برخی از رسانه‌‌های آلمانی شانس او را برای تصدی کرسی کروگر بالا توصیف کرده‌اند.
 • فراخوان تویوتا در استرالیا

  دنیای اقتصاد: شرکت تویوتا مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هاچ‌بک پریوس «سی» هیبریدی را در استرالیا فراخوان داده است. تویوتا دلیل این فراخوان را نگرانی از احتمال توقف شارژ باتری ۱۲ ولتی این خودرو اعلام کرد. به گفته این خودروساز ژاپنی، باتری کمکی ۱۲ ولت این خودرو ممکن است به‌دلیل نصب نادرست مبدل‌ها در جریان مدار به درستی شارژ نشود. در این صورت، چراغ‌های هشدار در پنل تجهیزات این خودرو روشن می‌شود تا به راننده هشدار دهد. اگر خودرو با این وضعیت همچنان مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است سیستم هیبریدی آن خاموش شده و موجب توقف ناگهانی خودرو شود. این امر می‌تواند به مانعی برای راننده بدل شود و خطر بروز تصادف را نیز افزایش دهد. به‌طور کلی ۴۹ دستگاه خودرو مشمول این فراخوان هستند که از ۱۹ مارس ۲۰۱۸ تا ۲۹ مارس ۲۰۱۹ در استرالیا به فروش رفته‌اند. تویوتای استرالیا با مالکان خودروهای مشمول تماس گرفته و از آنها می‌خواهد تا برای بازبینی و جایگزینی مبدل معیوب خودروی خود بدون هیچ هزینه‌ای به نمایندگی‌ها مراجعه کنند.
 • اعلام قیمت تمام‌شده خودروهای داخلی

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اعلام قطعی قیمت تمام‌شده خودروهای ساخت داخل تا ماه آینده خبر داد.عباس تابش درخصوص ورود سازمان بازرسی کل کشور به قیمت خودرو افزود: صورت‌های مالی شرکت‌های خودروسازی تا پایان ماه جاری صادر می‌شود و این سازمان به استناد قانون براساس این صورت‌های مالی، قیمت تمام‌شده تک‌تک خودروها را احصا می‌کند.به گفته وی، قیمت‌های احصا‌شده خودروها به کمیته خودرو سازمان حمایت‌ تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داده می‌شود و یکی از برنامه‌های سازمان است که با توجه به شیب نزولی هفته‌های جاری، قیمت خودرو به قیمت تمام‌شده نزدیک ‌شود.رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اظهار کرد: یکی از برنامه‌های سازمان در زمینه قیمت خودرو این است که خودروسازانی که قیمت تمام‌شده آنها بالاست باید برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت داشته باشند و در این زمینه چاره‌سازی کنند و حتی ممکن است پلت‌فرم جدیدی در زمینه قیمت خودرو به خودروسازان اعلام شود.
 • تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از هفته آینده

  ایکوپرس: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از رونمایی خط تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ محصول جدید این خودروساز با داخلی‌سازی بیش از ۶۰ درصد از هفته آینده خبر داد.
 • تکذیب افزایش قیمت ساینا

  سایپانیوز: گروه خودروسازی سایپا با ارائه توضیح در رابطه با بحث‌های مطرح‌شده برای افزایش قیمت محصول ساینا، ضمن تکذیب هرگونه افزایش قیمت آن، اعلام کرد که دعوت نامه این محصول با مشخصات و قیمت مصوب قبلی صادر شده و مابه‌التفاوت مشخص شده به‌دلیل آپشن آن بوده و اختیاری است.از روز شنبه گذشته، موضوع افزایش قیمت خودروی ساینا که متعلق به شرکت خودروسازی سایپا است، به گوش می‌رسید. در این زمینه گفته شد که قیمت این محصول از ۵۵ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان به ۶٠ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.سایپا در این مورد اعلام کرد که این شرکت در روز شنبه ۱۵ تیرماه برای مشتریان هیچ‌گونه تغییری برای محصول ساینا نداشته و فقط امکان خرید این خودرو با آپشن‌های بیشتر را پیشنهاد داده که کاملا اختیاری بوده است و این خودرو همچنان با همان قیمت سابق عرضه می‌شود.
 • خصوصی‌سازی واقعی در گروه بهمن

  گروه بنگاه‌ها: گروه بهمن شاهد بهره‌گیری از مدل‌های خصوصی‌سازی واقعی در کشور است و به همین دلیل شاهد رشد خوبی در این مجموعه بوده‌ایم.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مرتضی شفیعی عضو هیات‌مدیره گروه بهمن در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: اهلیت و به‌کارگیری اشخاص حقیقی از عوامل موثر در واگذاری شرکت‌ها به بخش‌خصوصی است، اما متاسفانه در اغلب موارد در این زمینه‌ها خلأ وجود دارد و در کشور موفق عمل نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر