آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۷۲

 • دلایل آشفتگی بازار خودروهای وارداتی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران خبر از تشکیل سه هزار و ۷۰۰ پرونده شکایت در حوزه بازار خودرو داده که به‌نظر می‌رسد بخش قابل‌توجهی از آنها به مشتریان خودروهای وارداتی مربوط می‌شود. با این حساب، می‌توان ریشه تشکیل چنین پرونده‌هایی را تصمیماتی دانست که در حوزه واردات خودرو طی یک سال گذشته گرفته شده است. تصمیماتی که هم بازار را به‌هم ریخت و هم مشتریان را سرگردان کرد.
 • برنامه تسلا در چین

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی تسلا اعلام کرد سالانه ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در چین تولید خواهد کرد. به گزارش سی‌ان‌ان ایلان‌ماسک، موسس و مدیر تسلا طی دیداری با مقامات محلی این خبر را اعلام کرد. ماسک که در آستانه ساخت کارخانه این شرکت به چین سفر کرده است، تصریح کرد تسلا تنها مالک این کارخانه خواهد بود و هیچ‌یک از خودروسازان چینی در این سرمایه‌گذاری مشارکت ندارند. از آنجا که تردیدهایی در زمینه حفظ حقوق مالکیت معنوی در کشور چین وجود دارد، تسلا تنها با وعده مالکیت کامل کارخانه حاضر شد در خاک چین فعالیت کند. کارخانه تسلا در شانگهای نخستین کارخانه خودروسازی تماما خارجی در چین به‌شمار می‌رود. پیش‌بینی می‌شود مراحل ساخت و تجهیز این کارخانه در مدت دو سال به اتمام برسد و دو تا سه سال پس از آغاز به کار، ظرفیت تولید آن به ۵۰۰ هزار دستگاه در سال برسد.
 • نوآوری دایملر و بوش در کالیفرنیا

  دنیای اقتصاد: تاکسی‌های خودرانی که محصول مشترک شرکت‌های دایملر و بوش هستند، سال آیند در دره سیلیکون‌ کالیفرنیا مستقر خواهند شد. به گزارش رویترز در این برنامه آزمایشی، خودروهایی به‌کار گرفته خواهند شد که براساس برنامه‌های کاربردی تلفن‌همراه حرکت می‌کنند و قابلیت استفاده این تاکسی‌ها در سطح شهر سنجیده خواهد شد. چالش‌های عملکردی و هزینه‌های سرسام‌آور توسعه سامانه‌های خودران و تولید خودروهای تمام خودران سبب شده است خودروسازان برای پیشبرد این پروژه‌ها به شراکت با شرکت‌های فناورانه روی بیاورند. بوش و دایملر هم از آغاز سال ۲۰۱۷ همکاری خود را آغاز کرده‌اند. دو شرکت اعلام کرده‌اند حضور راننده در نسل اولیه این تاکسی‌ها الزامی است و خودرو دارای فرمان است.
 • شتاب برقی رنو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی رنو اعلام کرد تولید نسخه تمام برقی خودروی «زویی» را دو برابر خواهد کرد. به گزارش اتوموتیو نیوز این افزایش ظرفیت با سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی رنو در زمینه تولید خودروهای برقی ممکن شده است. نسخه جدید زویی سال آینده در بازار اروپا عرضه خواهد شد. نسخه پیشین از زمان عرضه اولیه در سال ۲۰۱۲ بدون اعمال تغییرات عمده تولید شده است. زویی در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ پرفروش‌ترین خودروی برقی اروپا به‌شمار می‌رفت، اما به‌تازگی نسخه برقی خودروی «لیف» که محصول شرکت نیسان است، توانسته است رکورد فروش زویی را پشت‌سر بگذارد. اتحاد خودرویی رنو-نیسان در شمار خودروسازانی بودند که در زمینه توسعه خودروهای برقی سرمایه‌گذاری کرده و تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه خودروی برقی به فروش رسانده‌اند.
 • ممنوعیت پیش‌فروش وارداتی‌ها

  دنیای اقتصاد: با توجه به لغو واردات خودرو توسط دولت، پیش‌فروش خودروی خارجی نیز ممنوع اعلام شد.ورود خودرو به کشور در اوایل ماه جاری با هدف مدیریت منابع ارزی از سوی دولت متوقف شد، این در شرایطی است که بسیاری از شرکت‌های نماینده تعدادی خودرو پیش‌فروش کرده بودند یا برخی مشتریان نیز با پرداخت کل مبلغ خودرو در انتظار دریافت خودروی ثبت‌نامی خود بودند. اما توقف واردات از سوی دولت، عرضه خودرو به بازار را قفل کرد که همین امر بسیاری از مشتریان را به زحمت انداخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر