• تولید خصوصی‌ها روی غلتک افتاد

  دنیای‌اقتصاد: خودروسازی بخش خصوصی روی غلتک تولید افتاد. بررسی آمارهای تولیدی وزارت صمت حکایت از آن دارد که بخش خصوصی خودروسازی کشور در اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به بازه زمانی سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را در حالی تجربه کرده که سه خودروساز بزرگ کشور در همین مدت افت ۲۹ درصدی داشته‌اند.آنچه مشخص است همراه با چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای بسیاری از شرکای خارجی خودروسازان خصوصی که به واسطه فشار ایالات متحده مجبور به ترک ایران شدند، فعالیت خود را بار دیگر آغاز کردند این در شرایطی است که از اواخر سال گذشته شرکت‌های جدیدی نیز به جمع شرکای خارجی خصوصی‌ها پیوسته‌اند.
 • لشکر متقاضیان در میدان قرعه‌کشی

  دنیای‌اقتصاد: افزایش قیمت خودرو از مبدا نیز نتوانست سدی در مقابل سیل متقاضیان برای شرکت در فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان ایجاد کند و شاهد هستیم در سومین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو بیش از ۳ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند. آبی‌های جاده مخصوص در سومین فروش فوق‌العاده خود سه محصول پارس سال، پژو ۲۰۷ با گیربکس اتومات و سقف شیشه‌ای و همچنین دنا پلاس توربو شارژ با گیربکس اتومات را عرضه کردند.
 • خودروی جدید تسلا با حداکثر سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت

  مهر: شرکت تسلا از خودروی جدیدی رونمایی کرده که سرعت آن در کمتر از ۲ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. همچنین بالاترین سرعت آن ۲۰۰ مایل برساعت است.به گزارش دیلی میل، تسلا پس از چند ماه تاخیر فرآیند تحویل خودروی مدل اس Plaid را به مشتریان آغاز کرده است.ایلان ماسک مدیر ارشد اجرایی تسلا و فرانس ون هولژائوسن طراح ارشد این شرکت از خودروی مذکور رونمایی کردند که سرعت آن در کمتر از ۲ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیومتر بر ساعت می‌رسد.البته رانندگان برای آنکه بتوانند با حداکثر سرعت این خودرو (۲۰۰ مایل بر ساعت) حرکت کنند به چرخ‌هایی متناسب نیاز دارند که قیمت آنها هنوز مشخص نشده است.
 • نگرانی از شارژ خودروی برقی تا انقراض پمپ بنزین‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر نگرانی مردم از خرید خودروی برقی این است که اگر باتری خودرو در میانه راه و مسیر در حال تمام شدن باشد، کجا می‌توانند آن را شارژ کنند. اما سوالی که باید در ذهن‌ها شکل بگیرد این است که اگر برای خودروی برقی برنامه نداشته باشید، در آینده نزدیک کجا می‌توانید جایگاه پمپ بنزین یا گازوئیل پیدا کنید.به گزارش سایپانیوز، دلیل آن هم این است که ظرف دو دهه آینده، جایگاه‌های پمپ بنزین منقرض می‌شوند و جریان اصلی و شکل متداول ظرف دو دهه آینده دیگر خودروهای بنزینی نخواهد بود. این واقعیت هم فقط به این دلیل نیست که حکومت‌ها قرار است فروش خودروهای بنزینی و گازوئیلی را تا سال ۲۰۳۰ ممنوع کنند.برای روشن شدن موضوع تصور کنید که کار برعکس بود.
 • زیان انباشته خودروسازان به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید

  دنیای‌اقتصاد: رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با قیمت‌گذاری دستوری زیان انباشته خودروسازان به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قیمت‌گذاری شورای رقابت باعث بروز مشکلات متعددی در صنعت خودرو شده است، گفت: از زمانی که شورای رقابت اقدام به قیمت‌گذاری خودرو کرده است، خودروسازان زیان زیادی کرده‌اند.
 • صرفه‌جویی ارزی ۲۰ میلیون یورویی زنجیره تامین ایران‌خودرو

  ایکوپرس: با تحقق صرفه‌جویی ارزی ۲۰ میلیون یورویی در حوزه خودکفایی مواد اولیه فلزی و غیرفلزی در سال گذشته توسط مهندسان ساپکو و زنجیره تامین ایران‌خودرو، اهم برنامه‌های ساپکو در راستای کاهش هزینه و صرفه‌جویی ارزی ناشی از خودکفایی مواد اولیه در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها اعلام شد.با توجه به اهمیت استراتژیک مواد اولیه در تولید قطعات خودرو، شرکت ساپکو برنامه‌های مدونی را در راستای خودکفایی مواد اولیه مصرفی در تولید قطعات خودرو، اعم از فلزی و غیرفلزی برای سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کرده است.
 • نقش موثر یک خودروساز در دوران تحریم

  سایپانیوز: یک نماینده مجلس شورای اسلامی با حمایت از تلاش مدیران سایپا در دوران تحریم گفت: سایپا در دوران تحریم نقش موثر و مفیدی در تولید و افزایش تولید داشت.فرهاد بشیری نماینده پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش سایپا در رونق و افزایش تولید در کشور گفت: نقش سایپا در دوران تحریم و حتی در زمانی که شرکت‌های خودروساز خارجی ایران را ترک کردند، بیشتر دیده شد.وی با اشاره به ضرورت تولید در داخل کشور گفت: هرچه امکان تولید در داخل است باید مورد توجه قرار گیرد و ما نباید گرفتار مسائل حاشیه تولید شویم.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: باید فضای کار برای تولیدکنندگان فراهم شود و از ظرفیت‌های داخل برای تولید بیشتر و بهتر استفاده شود.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: ضرورت دارد از فرصت‌ها و امکانات داخلی برای تولید خودرو بهره ببریم و تمام تلاش‌مان این باشد از صنعت خودرو در چارچوب قانون حمایت شود.
 • کلیدواژه خودرویی کاندیداها

  دنیای‌اقتصاد: پنج‌شنبه گذشته هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در شرایطی به طرح دیدگاه‌های خود درمورد دومین صنعت بزرگ کشور پرداختند که فصل مشترک اظهارنظر‌ها حول خروج خودرو از انحصار سه شرکت بزرگ خودروساز بود. کاندیداهای ریاست‌جمهوری پاسخ صریحی به آزادسازی واردات خودرو پس از سه سال و نیم توقف ندادند؛ هرچند رقابت را لازمه رشد صنعت خودروی کشور خواندند.
 • مهمان ناخوانده خودروسازی

  دنیای‌اقتصاد: خروج ۲۰۶ از خطوط تولید تا پایان امسال خبری است که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود. ایران‌خودرو هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده در واقع نه آن را تایید کرده نه تکذیب. بر فرض صحت این خبر پژو ۲۰۶ با پیوستن به پراید و پژو ۴۰۵ GLX سومین محصول پرتیراژی خواهد بود که خطوط تولید خودروسازان را ترک خواهد کرد. اما فارغ از واقعیت داشتن یا شایعه بودن خروج ۲۰۶ این سوال مطرح می‌شود که چرا شرکت‌های خودروساز به راحتی دل از محصولات تولیدی خود نمی‌کنند و شاهد هستیم که قدمت حضور برخی از محصولات تولیدی آنها به بیش از یک دهه می‌رسد؟ در شرایطی شرکت‌های خودروساز داخلی به راحتی حاضر به حذف محصولات خود نیستند و خودروهای یاد شده را تحت هر شرایطی در سبد محصولاتی خود حفظ می‌کنند که بررسی وضعیت برندهای خودروساز بین‌المللی نشان می‌دهد توقف تولید و جایگزین کردن محصولات جدید روالی عادی در شرکت‌های خودروساز جهانی است.
 • راستی‌آزمایی پیمایش برقی‌ها در نروژ

  دنیای اقتصاد: فدراسیون خودروی نروژی(NAF Norwegian Automotive Federation) امسال یک تست پیمایش برای ۲۱ خودروی برقی به اجرا گذاشت. ابتدا همه این خودروها به طور کامل شارژ شدند و تا جایی که باتری به طور کامل خالی شد، مسیر تعیین شده‌ای را پیمودند تا مشخص شود این خودروها به ازای هر بار شارژ چقدر می‌پیمایند. هدف اصلی این تست این بود که هم پیمایش در دنیای واقعی سنجیده شود و هم ادعای خودروسازان و شرکت‌های ارزیابی پیمایش از جمله WLTP.
 • «دیزل گیت» این بار برای رنو

  تسنیم: شرکت فرانسوی رنو اعلام کرد دادگاهی این شرکت را به فریب درباره آلایندگی موتورهای دیزلی خود در تحقیقی که از سال ۲۰۱۷ آغاز شد، متهم کرده است. به گزارش رویترز، شرکت فرانسوی رنو اعلام کرد دادگاهی این شرکت را به فریب درباره آلایندگی موتورهای دیزلی این شرکت متهم کرده است. از زمان رسوایی شرکت فولکس واگن موسوم به «دیزل گیت» که در سال ۲۰۱۵ به دلیل تقلب در آزمایش آلایندگی در ایالات‌متحده آغاز شد، نهادهای نظارتی نسبت به استانداردهای آلودگی سختگیرتر شده‌اند و چند خودروساز در اروپا مورد بازرسی قرار گرفته‌اند. بر اساس این گزارش، رنو هرگونه تخلف را در این زمینه انکار کرد. این گروه خودروسازی در بیانیه‌ای گفت: رنو ارتکاب هرگونه جرمی را انکار می‌کند و تاکید می‌کند که وسایل نقلیه آن مجهز به هیچ سیستمی که بتواند در آزمایش آلایندگی تقلب کند، نیستند. در این بیانیه همچنین آمده است: کلیه خودروهای رنو همیشه مطابق با قوانین و مقررات قابل اجرا تایید شده‌اند. این گروه خودروسازی با سرمایه‌گذاری در زمینه برقی کردن خودروها به دنبال حفظ رقابت خود در این زمینه است و می‌خواهد پس از ضرر سال گذشته، روی سودآورترین مدل‌های خود تمرکز کند.
 • برنامه فراری برای تولید خودروهای برقی

  تسنیم: شرکت سازنده خودروهای لوکس فراری با انتصاب بندتو ویگنا، مدیر یک شرکت مشهور تراشه‌سازی، به‌عنوان مدیرعامل جدید، به سمت فناوری‌های نوین و برقی کردن خودروهای خود پیش می‌رود.
 • امکان داخلی‌سازی خودروهای تجاری

  ایرنا: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: داخلی‌سازی ۹۰ درصدی در تولید خودروهای تجاری در داخل کشور، هرچند زمان‌بر، اما امکان‌پذیر است. مازیار بیگلو با اشاره به امضای میثاق‌نامه داخلی‌سازی و افزایش تیراژ تولید محصولات تجاری ایران‌خودرو طی نشست اعضای انجمن قطعه‌سازان با این خودروساز افزود:‌ گروه صنعتی ایران‌خودرو در یکی دو سال گذشته توانسته شمارگان تولید خودروهای تجاری خود را تا چند صد درصد افزایش دهد.
 • قیمت‌گذاری عادلانه خودرو مستلزم اراده قانون‌گذار است

  فارس: معاون امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور گفت: وضعیت موجود در حوزه قیمت‌گذاری خودرو، کارشناسی و عادلانه نیست، وقتی یک نظام غیرمنطقی و نادرست برای قیمت‌گذاری تعیین می‌شود، اگر از دل آن نابسامانی، تخلف، رانت یا فساد بیرون نزند جای تعجب است. غلامعباس ترکی اظهار کرد: نظام قیمت‌گذاری خودرو اعم از قوانین، ساختار‌ها و فرآیندهای موجود و بسترهایی که این نظام را تشکیل داده اند باید ضمن آسیب شناسی دقیق و اخذ نظرات کارشناسان حوزه‌های مرتبط اصلاح شود، تا هم چرخ خودرو‌سازی و تولید خوب بچرخد و هم حقوق مصرف کننده واقعی و مردم رعایت شود.
 • فناوری‌های آینده در صنعت خودرو

  دنیای اقتصاد: صنعت خودرو در انتظار ظهور نوآوری‌هایی است که طی ۵ سال آینده انقلابی در این صنعت ایجاد خواهد کرد؛ نوآوری‌هایی که رانندگی با خودرو‌ها را برای افراد آسان‌تر و زندگی را بهتر خواهد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، اما چه فناوری‌هایی در آینده به صنعت خودرو ورود خواهند کرد؟ ویژگی جدید صفحه نمایشگر یکی از این فناوری‌ها است که از طریق آن نشانگر‌های خودرو به جای صفحه نمایش کوچک پشت فرمان، روی شیشه نشان داده می‌شوند. فناوری بعدی مربوط به ویژگی ارتباطی بین خودروها، معروف به Vehicle-to-Vehicle یا V۲V است که با استفاده از سنسور‌های موجود در خودرو‌ها، به کاهش میزان تصادف کمک می‌کند. فناوری بعدی کیسه‌های هوای خارجی است که انقلابی در زمینه بیمه اتومبیل و ایمنی ایجاد خواهد کرد. این کیسه‌های هوایی در هنگام حس مجاورت از نمای بیرونی خودرو محافظت می‌کنند. نوآوری‌ فنی که متمایز از دیگر فناوری‌ها است، ویژگی تولید نیرو از طریق ساختار خارجی خودرو مجهز به سلول‌های تولید انرژی خورشیدی است و این ویژگی بیش از دیگران به نفع خودرو‌های برقی است. همچنین به منظور افزایش امنیت و حفاظت خودرو‌ها، در‌هایی ساخته می‌شوند که با اثر انگشت باز می‌شوند و این موضوع کمک بزرگی به جلوگیری از سرقت خودروها خواهد کرد. فناوری دیگری که یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که صنعت خودرو در طی پنج سال آینده به آن می‌رسد، فناوری نظارت بر سلامت راننده و علائم حیاتی او هنگام رانندگی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر