آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • شراکت با خودروسازان خارجی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

  گروه خودرو: خودروسازان ایرانی در حالی پس از توافق هسته‌ای، مذاکره با شرکت‌های مختلف خارجی را آغاز کردند که تا به امروز تنها قرارداد با پژو و تفاهم‌نامه با بنز و سیتروئن نهایی شده و مذاکره با سایرین هنوز ادامه دارد. در این گزارش اما نگاهی می‌اندازیم به آنچه تا به امروز در مذاکرات خودروسازان ایرانی با خارجی‌ها گذشته است، مذاکراتی که همه آنها در سایه توافق هسته‌ای و برجام به انجام رسیده‌اند.

  پژو، خیلی نزدیک

  در میان تمام مذاکرات خارجی که خودروسازان داخلی پس از توافق هسته‌ای تا به امروز انجام داده‌اند، پر سر و صدا ترین آنها، مذاکره با پژو بوده است.

 • علاقه‌ای به واگذاری سهام خودرویی نیست

  گروه خودرو: بسیاری از کارشناسان، خصوصی‌سازی کامل شرکت‌های خودروساز را تنها مسیر رشد و اعتلای صنعت خودرو در کشور می‌خوانند این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد شرکت‌های دولتی سهامدار، علاقه‌ای به واگذاری سهام خود در خودروسازی‌ها ندارند. در این زمینه می‌توان به سهامداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در دو شرکت خودروساز بزرگ اشاره کرد، سهامی که رنگ مدیریتی دارد؛ به‌طوری‌که تعداد کرسی‌های هیات‌مدیره تحت تملک این سازمان در سایپا عملا ۲ کرسی است. در ایران خودرو نیز در حالی وضع به همین منوال است که این وضعیت را می‌توان به‌نوعی اعمال سلیقه دولتی‌ها در صنعت خودرو تعبیر کرد.

 • فروش باتری‌سازی نیسان

  گروه اقتصاد بین‌الملل: بنا بر اعلام منابع آگاه، شرکت خودروسازی نیسان موتورز با شرکت پاناسونیک و برخی دیگر از شرکت‌های خارجی، از جمله چینی‌ها در حال مذاکره است تا سهم عمده خود در بخش تولید باتری خودروها را بفروشد. بنا به اخبار منتشره این خودروساز ژاپنی قصد دارد سهام ۵۱ درصدی خود را در شرکت «اتومتیو انرژی ساپلای» واگذار کند. این شرکت سازنده باتری‌های لیتیوم برای خودروهای برقی است. شریک دیگر نیسان در این فعالیت، شرکت «نک» است. علت این تصمیم نیسان چنین اعلام شده که این شرکت متوجه شده است خرید باتری برای خودروهای برقی‌اش مقرون به صرف‌تر از تولید باتری‌ها تمام می‌شود.

 • تغییر ذائقه مشتریان آمریکایی

  گروه اقتصاد بین‌الملل: بسیاری از تحلیلگران بازار خودروی جهان با این پرسش روبه‌رو هستند که آیا پس از ۶ سال رشد تعداد فروش خودرو در آمریکا، بار دیگر در سال ۲۰۱۶ شاهد رکورد فروش خواهیم بود؟ گرچه امسال سالی با رقابت شدید در فروش خودرو است، اما در ماه ژوئیه رشد فروش چندان زیاد نبوده است و پیش‌بینی می‌شود که در کل سال جاری فروش خودرو در آمریکا تنها ۱/ ۱ درصد یعنی ۱۰۹ هزار و ۹۸۱ دستگاه رشد خواهد کرد. واقعیت این است که ذائقه خریداران آمریکایی در حال تغییر است. در ماه گذشته کامیون‌های سبک، ون‌ها، خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اوور ۶۱ درصد از بازار خودروی آمریکا را به خود اختصاص دادند.

 • خودروهای سنگین در جاده افت تولید

  ایسنا: تیرماه امسال تولید انواع کامیون در ایران ۳/ ۵ درصد کاهش یافت. در این مدت تولید کامیون در ایران خودرو دیزل با کاهش ۸/ ۲۶‌درصدی همراه بوده و از ۱۶۴ دستگاه در تیرماه سال گذشته به ۱۲۰ دستگاه رسید. تولید انواع کامیون در سایپا دیزل نیز ۸/ ۲۲ درصد کاهش یافته و از ۱۷۱ دستگاه در تیرماه پارسال به ۱۳۲ دستگاه کاهش یافت. تیرماه امسال تولید این محصولات در آذهایتکس نیز متوقف شده و با کاهش صد درصدی از چهار دستگاه در تیر ۱۳۹۴ به صفر رسید. تولید انواع کامیون در ماموت نیز با کاهش ۷۵ درصدی همراه بوده و از ۷۲ دستگاه در تیر ۱۳۹۴ به ۱۸ دستگاه کاهش یافت.

 • کشف نرم‌افزارهای غیرمجاز در موتورهای آئودی

  ایسنا: هفته‌نامه آلمانی «بیلد ام سونتاگ» بدون اشاره به منابع اطلاعاتی خود نوشت: مقامات آمریکایی سه برنامه نرم‌افزاری غیرمجاز را در موتورهای دیزلی سه لیتری ساخت آئودی فولکس واگن یافته‌اند. این نرم‌افزار به موتورهای TDI به‌کار رفته در مدل Q۷، کاین پورشه و توآرگ فولکس‌ واگن اجازه می‌دهد سیستم‌های کنترل آلایندگی را پس از حدود ۲۲ دقیقه غیرفعال کند. روش‌های رسمی برای سنجش آلایندگی معمولا حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

  فولکس واگن اقرار کرده است سال‌ها در تست‌های آلایندگی دیزلی آمریکا تقلب کرده و در ماه ژوئن اعلام کرد حداکثر ۱۵.

بیشتر