• بازار خودرو در ماه شبه‌تعطیل

  دنیای‌اقتصاد: قیمت خودروهای داخلی در ماه اول ۱۴۰۰ از بازدهی مثبت این بازار حکایت دارد. با اینکه بازدهی بازارهایی همچون سکه، ارز و بورس در فروردین منفی شد، اما بازار خودرو با توجه به نبض بسیار پایین معاملات به‌دلیل تعطیلات نوروزی و همه‌‌گیری دوباره کرونا بار دیگر عرصه را برای فعالیت واسطه‌گران فراهم کرد. برای اردیبهشت پیش‌بینی کاهشی مطرح است.
 • چشم‌انداز آتی صنعت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: مرکز مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در جدید‌ترین گزارش خود به چشم‌انداز و روندهای اصلی صنعت خودروی جهان پرداخته است. در این گزارش تاکید شده که صنعت خودرو در سال‌های آتی از لحاظ تولید و مصرف بر بازارهای آسیایی متمرکز خواهد شد.
 • دورکاری در جنرال موتورز

  دنیای‌اقتصاد: برنامه دورکاری جدید جنرال موتورز برای کارکنان، گرچه در لفظ ساده است و می‌گوید «مناسب کار کنید» اما در عمل مبهم است. به گزارش سایپانیوز، رویکرد جنرال موتورز برای بازگشت به حالت عادی به شکل شگفت‌آوری ساده است، چه آنکه مسوولان این شرکت می‌گویند: «مناسب کار کنید.» این پیامی بود که مری بارا مدیر عامل جنرال موتورز به ۱۵۵ هزار نفر از کارکنان این خودروساز در سراسر جهان فرستاد. زمانی هم که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ معاون منابع انسانی شرکت بود مشابه همین پیام را فرستاد و گفت مناسب لباس بپوشید.پیامی ساده برای دوران پیچیده پساکرونا که نوعی خط مشی منعطف و در عین حال پیشرو است و نشان می‌دهد از کارمندی به کارمند دیگر متفاوت بوده و به شرایط و اوضاع بستگی دارد.
 • اعتراض به تسلا در نمایشگاه شانگهای

  دنیای‌اقتصاد: یک زن معترض در نمایشگاه بین‌المللی خودروی شانگهای با اسکورت نگهبانان از نمایشگاه به بیرون هدایت شد. به گزارش سایپانیوز، صاحب یک خودروی تسلا مدل۳ در نمایشگاه اتوشانگهای ۲۰۲۱ در یک حرکت اعتراضی به مدت کوتاهی روی سقف خودروی تسلا ایستاد، در حالی که روی پیراهنش نوشته بود: «ترمز تسلا درست عمل نمی‌کند.» نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی شانگهای با عنوان «اتوشانگهای ۲۰۲۱» با تم استقبال از تغییر از اول تا ۸ اردیبهشت در حال برگزاری است.
 • جزئیات استانداردهای تعلیقی خودرو

  مهر: معاون سازمان ملی استاندارد ضمن تشریح ۹ استاندارد تعلیق شده برای صنعت خودرو، گفت: اگر شورای عالی استاندارد تصمیم به بازگشت این استانداردها بگیرد، قطعا رعایت این ۹ مورد مثل قبل الزامی خواهد شد. وحید مرندی مقدم با اشاره به اینکه به دلیل شرایط کشور، اجرای ۹ استاندارد از استانداردهای ۸۵ گانه الزامی برای صنعت خودرو به حالت تعلیق درآمده است، اظهار کرد: با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه صنعت خودروی کشور و تاثیر آن در تولید داخلی، شورای عالی استاندارد که رعایت ۸۵ استاندارد را برای صنعت خودرو الزامی کرده بود، اجرای ۹ استاندارد را تعلیق کرده است. معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد افزود: با تعلیق ۹ استاندارد، در حال حاضر رعایت ۷۶ استاندارد از سوی خودروسازان الزامی است. وی تصریح کرد: البته باید در نظر داشت که این ۸۵ استاندارد مجموعه‌ای از استانداردهاست و وقتی می‌گوییم ۹ استاندارد تعلیق شده به معنای این نیست که همه خودروهای تولید شده این ۹ استاندارد را رعایت نکرده‌اند؛ شاید یک یا دو مورد از این استانداردها برای یک خودرو باشد. مرندی مقدم گفت: این استانداردها شامل حفاظت از عابر پیاده، نشانگر تعویض دنده، نشانگر فشار باد تایر، کنترل پایداری در ترمزگیری، چراغ رانندگی در روز، الزامات نصب چراغ، سیستم ترمز اضطراری پیشرفته، سیستم هشدار انحراف از مسیر، استحکام کابین خودروهای تجاری است.
 • کاهش ارزبری سالانه صنعت خودرو

  ایکوپرس: مدیرعامل ساپکو اعلام کرد: گروه صنعتی ایران خودرو در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها»، ۱۲۵ پروژه داخلی‌سازی قطعات با فناوری بالا را در دستور کار قرار داده که با تحقق آن، سالانه ۱۳۳ میلیون یورو کاهش ارزبری محقق خواهد شد. عادل پیرمحمدی در دومین جلسه ستاد ساخت داخل گروه صنعتی ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۰ که با حضور انجمن‌های قطعه‌سازی تشکیل شد، اظهار کرد: ۷۶ میلیون یورو کاهش ارزبری ناشی از داخلی‌سازی در حوزه قطعات ارزبر، ۲۶ میلیون یورو مربوط به خودکفایی مواد اولیه، ۲۴ میلیون یورو در حوزه بهینه‌سازی و هفت میلیون یورو نیز برای داخلی‌سازی قالب و ابزار خواهد بود. وی تصریح کرد: برای اجرای پروژه داخلی‌سازی قطعات در سال جاری به ۸۴۹ میلیارد تومان و ۱۳ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است.
 • بهبود سطح کیفیت محصولات سایپا

  سایپانیوز: بررسی عملکرد سال ۹۹ گروه خودروسازی سایپا نشان می‌دهد که این مجموعه موفق شده است با کسب ۷ ستاره جدید کیفی، سطح کیفیت محصولات خود را به میزان ۲۰ درصد ارتقا دهد. در بررسی کارنامه یک سال گذشته گروه سایپا می‌توان به کسب و افزایش ۷ ستاره جدید کیفی برای محصولات سایپا اشاره کرد. افزایش یک ستاره کیفی برای محصولات تیبا، تیبا ۲، ساینا، وانت سایپا ۱۵۱ و وانت پیکاپ ریچ از اتفاقات مثبت سال ۹۹ در مجموعه سایپا بوده است، به گونه‌ای که خودروهای یاد شده از ۲ ستاره به ۳ ستاره ارتقا پیدا کردند. خودروی کوییک هم که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته، با افزایش یک ستاره دیگر اکنون ۴ ستاره کیفی دارد. در این میان کامیون الوند هم با ۴ ستاره کیفی در حال تولید شدن است و بر این اساس می‌توان گفت سال گذشته سطح کیفی محصولات سایپا به طور متوسط ۲۰ درصد بهبود پیدا کرده و بر اساس برنامه‌ریزی مدیریت ارشد گروه سایپا این روند افزایش کیفی در سال جاری نیز تداوم خواهد داشت.
 • خودروهای شاسی‌بلند برقی ۲۰۲۲

  دنیای‌اقتصاد: لیست SUVهای برقی که تا سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه می‌شوند در حال افزایش است. چندی پیش، اگر به یک خودروی شاسی‌بلند کاملا برقی علاقه داشتید، گزینه‌های موردنظر بسیار کم بود، اما اکنون بازار این خودروها به طور قابل توجهی گسترش یافته است.
 • سونامی فرسودگی در بازار خودرو

  دنیای‌اقتصاد: سونامی خودروهای فرسوده در راه است. این در حالی است که تنها مسیر خروج فرسوده‌ها یعنی واردات خودرو طی چند سال گذشته مسدود شده است. با توجه به هجوم لشکر فرسوده‌ها طی ۱۰ سال آینده، چنانچه واردات خودرو نیز از سر گرفته شود، این مسیر دیگر نمی‌تواند جوابگو باشد و لازم است تا سیاست‌گذار مسیرهای دیگری برای این منظور طراحی کند.
 • تعلیق ۹ استاندارد خودروسازی

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که طبق برنامه‌ریزی اولیه سازمان ملی استاندارد، خودروسازان باید تا به امروز استانداردهای ۸۵ گانه خودرو را به‌طور کامل اجرا می‌کردند، خبر می‌رسد ۷۶ مورد از آنها اجرایی شده‌اند. با این حساب، در مجموع ۹ مورد از استانداردهای ۸۵ گانه فعلا امکان اجرا ندارند و سرنوشت آنها به تحریم و البته قیمت‌گذاری گره خورده است. در دی‌ ۹۸ نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد خبر از تعلیق برخی استانداردهای خودرویی به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم داد و حالا اظهارات غلامرضا شریعتی رئیس جدید این سازمان نشان می‌دهد تعداد استانداردهای تعلیقی به بیش از سه مورد رسیده است. در دی ۹۸، استانداردهای «نشان‌دهنده تعویض دنده»، «نشانگر میزان باد لاستیک‌ها و شاخص نشان‌دهنده چراغ روشن روز » و همچنین ترمز هوشمند (با قابلیت کاهش سرعت یا توقف حرکت خودرو) برای سواری‌ها تعلیق شدند. همچنین شاخص نشانگر میزان باد تایر در خودروهای تجاری و سنگین نیز جزو استانداردهای تعلیقی بود که تحریم اجازه اجرای آنها را نمی‌داد.
 • برنامه جدید تویوتا برای تمام‌الکتریکی‌ها

  فارس: شرکت تویوتای ژاپن قصد دارد طی ۴ سال آینده ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به جهان عرضه کند. به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵، تعداد ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد. این برنامه بخشی از طرح تویوتا برای گسترش خطوط تولید خودروهای تمام برقی خود تا پیش از سال ۲۰۵۰ و حذف خودروهای با موتورهای احتراق درونی است.
 • ادعای ماسک درباره تصادف مرگبارتسلا

  مهر: دو سازمان دولتی تیم‌های تحقیق خود را برای بررسی تصادف مرگبار خودروی تسلا ارسال کرده‌اند.
 • مسیر متفاوت دو خودروساز در چین

  دنیای‌اقتصاد: تویوتا که پیشاهنگ تولید موفق خودروهای هیبریدی در دنیا است در خودروهای تمام برقی از قافله عقب مانده به خصوص در بازار چین.
 • شرط کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو

  ایسنا: در حالی‌که عرضه خودرو در بورس از سوی کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسیده است، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است که این اقدام رانتی است و تنها راه نجات بازار خودرو، رقابتی کردن فضا برای خودروسازان است که با آزاد شدن واردات خودرو با تعرفه پایین محقق می‌شود.
 • بی‌توجهی خودروسازان به کیفیت

  خانه ملت: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: خودروسازان به دلیل تقاضای بالای جامعه به رشد تیراژ خودرو و افزایش کمیت توجه کرده و به بهبود کیفیت بی‌توجه هستند که این موضوع موجب شده راندمان مورد نظر محقق نشود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر