سایپا هم اکنون در حال طراحی S۹۰ بر روی پلات فرم ال -۹۰ است که آن را در سال ۸۸ وارد بازار می‌کند. به گزارش ایسنا، احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل سایپا، در خصوص طراحی خودرو جدید بر روی پلات‌فرم ال‌ـ۹۰ در سایپا، گفت: کارهای مطالعاتی و طراحی اولیه خودرو S۹۰ که لوکس‌تر و بزرگ‌تر از ال‌ـ۹۰ است، آغاز شده است.

وی، درباره شایعه تغییر موتور ال‌ـ۹۰ و استفاده از موتور ضعیف‌تر در آن نیز گفت: این اتفاق نخواهد افتاد. موتور K۴M به دلیل مزایای آن برای گازسوز شدن و همچنین قدرت بالا و مصرف سوخت کم استفاده خواهد شد. این موتور ۱۱۰ اسب بخار قدرت دارد که اگر گازسوز شود، حتی با افت توان نیز موتور مناسبی است، اما موتور ۷۵ اسب بخاری با گازسوز شدن شرایط مناسبی نخواهد داشت و ما اصرار داریم موتور K۴M بر روی خودرو نصب شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با ورود ال‌ـ۹۰ با موتور ۱۱۰ اسب بخار، فروش پراید کم رونق خواهد شد؟ گفت: ال‌ـ۹۰ با قیمت پایه۶۷۵۰ یورو با اعمال عوارض مختلف و بیمه با قیمتی در حدود هشت میلیون و ۳۵۰هزار تومان به دست مصرف‌کننده خواهد رسید، از طرفی عرضه و تقاضا تکلیف ادامه تولید و یا کاهش تولید پراید را مشخص می‌کند. ضمن این که باید توجه کرد پراید با قیمت یک میلیون تومان ارزان‌تر و با مشخصات خود می‌تواند تا چند سال آینده تولید شود. از طرفی تیراژ ال‌ـ۹۰ در ابتدا پایین خواهد بود، اما با افزایش تیراژ ال‌ـ۹۰ به تدریج تیراژ پراید کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به این سوال که ایران خودرو در برنامه صادرات با راه‌اندازی خطوط سمند بسیار جلوتر از سایپا است. حال اقدامات این گروه برای صادرات چیست؟ گفت: تاکنون سایپا با صادرات ۳۵هزار دستگاه خودرو از ایران خودرو جلوتر است. ما به گونه‌ای حرکت می‌کنیم که صادرات با زیان همراه نباشد و در بازارهای ریشه‌دار فعالیت می‌کنیم. ایران خودرو با برند سمند تاکنون در امر صادرات در حال پیشی گرفتن است و ما منتظر تکمیل طراحی و ورود S۸۱ با برند سایپا هستیم که قطعا عامل موثری در افزایش صادرات خواهد بود.

او ادامه داد: از طرفی ایران خودرو به دلیل تولید اتوبوس در صادرات خودروهای سنگین دارای مزیت است، در حالی که سازمان گسترش به دلیل فعالیت ایران خودرو اجازه فعالیت گسترده سایپا در بخش اتوبوس‌سازی را نمی‌دهد. به هر حال ظرف سه ماه آینده اولین خط تولید سایپا در سوریه با تیراژ پنج هزار دستگاه راه‌اندازی می‌شود که بعدها به پایگاه تولید S۸۱ - محصول جدید سایپا - تبدیل خواهد شد. این خط در یک شیفت ظرفیت تولید پنج هزار دستگاه پراید را دارد.