به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی نیسان موتور تولید خود را در چند کارخانه در ژاپن در ماه آینده میلادی کاهش می‌دهد که نتیجه ضربه وارد شده به این شرکت از کمبود جهانی نیمه‌رسانا‌هاست. سومین خودروساز بزرگ ژاپن کارخانه خود در کیوشو در جنوب ژاپن را به مدت ۸ روز، از دهم تا نوزدهم ماه مه تعطیل می‌کند. 

این کارخانه که مینی‌ون‌های سرنا و خودروهای شاسی‌بلند اکس تریل و سایر مدل‌ها را تولید می‌کند، قصد دارد پس از دریافت محموله ریزتراشه تولید از دست رفته خود را جبران کند. دو کارخانه مونتاژ دیگر یعنی کارخانه اوپاما و نیسان شاتای در کیوشو به مدت 15 روز از 10 تا 28 ماه مه شیفت شبانه خود را تعطیل می‌کنند. یک کارخانه هم در توچیگی در شرق ژاپن به مدت 10 روز در ماه آینده تعطیل خواهد شد.  طبق گفته یکی از سخنگوهای شرکت نیسان، تولید در کارخانه‌های این شرکت به خاطر کمبود جهانی ریزتراشه کاهش خواهد یافت ولی اقدامات لازم برای اطمینان از بهبود تولید اتخاذ خواهد شد. 

کمبود ریزتراشه در نتیجه توفان‌های زمستانی و آتش‌سوزی در یکی از کارخانه‌های تولید ریزتراشه در ژاپن باعث از دست رفتن تولید ده‌ها هزار خودرو در صنعت خودرو جهان شده و بیشترین تاثیر را در آمریکای شمالی گذاشته است. 

کمبود ریزتراشه همچنین نتیجه افزایش تقاضا از طرف صنعت الکترونیک است چون مردم طی بحران کرونا بیشتر دورکاری کرده‌اند و استفاده از بازی‌های ویدئویی افزایش یافته است. تحریم‌ها علیه شرکت‌های فناوری چین هم در به وجود آمدن این کمبود نقش داشته است. 

شرکت نیسان پیش‌تر کاهش تولید خود را در کارخانه‌های آمریکای شمالی هم اعلام کرده بود. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند