آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۵۰

 • آخرین موضع بایدن درباره برجام

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات‌متحده، پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه گفت مذاکره با ایران درخصوص برنامه هسته‌ای این کشور «بسیار دشوار» خواهد بود، اما برای این کار آمریکا باید اروپا را با خود همراه کند. همزمان وزیر امور خارجه ایران نیز گفته در صورتی که غربی‌ها به تعهداتشان بازنگردند و در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون، ما آن را اجرا خواهیم کرد و گزینه‌ای جز اجرای قانون نداریم.
 • کنایه روحانی، پاسخ قالیباف

  دنیای‌اقتصاد: در ادامه جدال لفظی میان دولت و مجلس بر سر مصوبه جنجالی «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» در مجلس، روز پنج‌شنبه نیز این جدال میان رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس ادامه یافت. جدالی که یکی دیگری را به «هول شدن» متهم کرد و آن دیگری در پاسخ به آن از انتظار ۷ساله برای اینکه دولت کاری برای رفع تحریم انجام دهد و مردم با خاطره خوش از دولت دوازدهم خداحافظی کنند، سخن گفت.
 • اعتراف وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به شناسایی و تعقیب شهید فخری‌زاده

  دنیای‌اقتصاد: وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که این رژیم محسن فخری‌زاده را شناسایی و سپس تعقیب کرده و مدعی شد که فهمیده‌اند وی در حال انجام چه کارهایی است. به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه المیادین، الی کوهن، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی ادعا کرد: «به نظر من دانشمندان هسته‌ای ایران با آرامش نمی‌خوابند، آنها می‌دانند که اتفاقات این هفته ممکن است برای هر یک از آنها رخ بدهد.»
 • گفت‌وگوی روحانی با رئیس‌جمهور ترکیه

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز پنج‌شنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس‌جمهور ترکیه، با قدردانی از ابراز همدردی این کشور با مردم ایران و همچنین محکومیت ترور شهید فخری‌زاده توسط آنکارا، گفت: «برای ما شیوه‌ای که در این ترور استفاده شده و اینکه توسط چه کسانی انجام گرفته است، کاملا مشخص است.»
 • توصیه سخنگوی وزارت خارجه به مقامات افغانستان

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برخی از اقدامات مشکوک بدخواهان روابط دو کشور ایران و افغانستان مقامات کابل را به دقت بیشتر در نشر اخبار و عدم تعجیل در صدور بیانیه‌های رسمی دعوت کرد. به گزارش «ایسنا» سعید خطیب‌زاده به‌دنبال اطلاعیه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه تصاویر منتشرشده در فضای مجازی درخصوص اهانت به برادران افغانستانی از اساس نادرست بوده و رخداد مورد نظر در ایران اتفاق نیفتاده است، با ابراز تاسف از وقوع چنین حادثه‌ای در هر کجای جهان، مقامات مسوول دولت دوست و برادر افغانستان را به دقت بیشتر در نشر اخبار و عدم تعجیل در صدور بیانیه‌های رسمی دعوت کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «زمانی که قرار است در روزهای آینده خط آهن خواف - هرات به‌عنوان نماد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های فی‌مابین از سوی روسای جمهور محترم دو کشور افتتاح شود، مراقبت از اقدامات‌ مشکوک بدخواهان روابط، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.»
 • جزئیات محدودیت‌های جدید

  دنیای‌اقتصاد: موعد اجرای دو هفته محدودیت گسترده کرونایی در نقاط قرمز، نارنجی و زرد کشور که از اول آذرماه آغاز شده بود امروز پایان یافت اما این محدودیت‌ها با تغییرات اندک، برای یک هفته دیگر نیز تمدید شد. آنچه ادامه محدودیت‌ها در این زمان را افزایش داده، همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در دو فصل سرد سال و همچنین شمار روزانه مبتلایان به کووید-۱۹ است که براساس آمار رسمی اعلامی وزارت بهداشت، همچنان بر مدار بیش از ۱۳ هزار بیمار در روز می‌چرخد.
 • بهره‌برداری از ۲۵ پروژه برق‌رسانی با دستور روحانی

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه، ۲۵ پروژه حوزه برق‌رسانی در سه استا‌ن خوزستا‌ن، سیستا‌ن و بلوچستا‌ن و خراسان رضوی را از طریق ویدئوکنفرانس افتتا‌ح کرد. خط انتقال ۴۰۰ کیلوولت زاهدان - بم، نیروگاه‌های ۲۵، ۱۱ و ۵ مگاواتی سراوان، ایرانشهر و میل‌نادر و ۱۱ پروژه خط و شبکه فوق توزیع برق در سیستا‌ن و بلوچستا‌ن، پنج نیروگاه خورشیدی مقیاس کوچک و چهار پروژه خط و شبکه فوق توزیع در خوزستا‌ن و واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد طرح‌هایی بودند که با اعتباری بالغ بر ۵ هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان، روز پنج‌شنبه به‌صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.
 • هماهنگی دولت و مجلس برای اجرای طرح معیشتی

  دنیای‌اقتصاد: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شامگاه پنج‌شنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره کشمکش‌های بین دولت و مجلس با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب گفت: بعد از جلسه با رئیس‌جمهوری حدود ۳۵ دقیقه درباره طرح معیشتی مجلس صحبت کردیم، ایشان نگرانی‌ها و نقدهایی داشتند که پس از توضیحات بنده اقناع شدند لذا همدلی و هماهنگی بین دولت و مجلس وجود دارد.
 • ابطال قرارداد واگذاری «شرکت تراورس»

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی قوه قضائیه از قطعی شدن حکم شعبه ۲۱ دادگاه حقوقی تهران برای ابطال قرارداد واگذاری «شرکت تراورس» در استا‌ن البرز به شرکت امیرمنصور آریا در روزهای اخیر خبر داد. به گزارش «ایسنا» غلامحسین اسماعیلی در جلسه پیگیری اجرای مصوبات سفرهای استا‌نی ریاست قوه‌قضائیه به البرز و یزد با اشاره به دستور رئیس قوه‌قضائیه مبنی بر پیگیری وضعیت واگذاری شرکت تراورس در حاشیه سفر به استا‌ن البرز، از قطعی شدن حکم شعبه ۲۱ دادگاه حقوقی تهران برای ابطال قرارداد واگذاری «شرکت تراورس» در استا‌ن البرز به شرکت امیرمنصور آریا در روزهای اخیر خبر داد و گفت این شرکت با پیگیری‌های قوه‌قضائیه به بیت‎المال بازگردانده شده است.
 • حاشیه‌های طرح هسته‌ای مجلس

  دنیای‌اقتصاد: طرح برجامی مجلس که براساس آن در صورت امتناع کشورهای ۱+۴ از تعهدات برجامی دولت ایران دو ماه فرصت دارد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند، علاوه‌بر واکنش‌های رسمی از سوی مقامات، اظهارنظر برخی فعالان سیاسی را نیز در پی داشت. در این میان می‌توان به اظهارات مصطفی هاشمی طبا نامزد ریاست‌جمهوری ۹۶ اشاره کرد. او در گفت وگویی با خبرگزاری برنا با بیان اینکه طبق حرف، ‌نطق و شعارهای نمایندگان آنها به‌دنبال این هستند که دولت را از برجام بیرون بیندازند و آن را به نام خود بزنند، گفت: اگر رئیس‌جمهور بودم به این طرح عمل نمی‌کردم ولو اینکه دادگاهی شوم و به خلع من بینجامد و به زندان بروم، شجاعت این را داشتم که این طرح را عملیاتی نکنم و مجازات آن را به جان می‌خریدم.
 • پاسخ دولت به توهین یک نماینده به رئیس‌جمهور

  ایسنا نوشت: علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در حساب کاربری خود در توییتر با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نحوه بیان انتقاد وی از رئیس‌جمهور به دلیل عدم‌حضور در جلسه صبح چهارشنبه مجلس نوشت: «‏آنقدر درونمایه‌ خود را به رخ کشیدید تا آن نهیب تاریخی نصیبتان شد؛ حالا هم با وجود دستور صریح و چندباره‌ رهبری، پایبندی به تصمیمات تخصصی ستاد ملی را به استهزا می‌گیرید و باب توهین تازه‌ای را می‌گشایید. ادبتان که هویدا بود، قانون‌مداری و ولایت‌پذیری‌تان هم آشکار شد.» روز چهارشنبه احمد مرادی، نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در بخش‌هایی از نطق میان‌دستور خود با انتقاد از عدم‌حضور رئیس‌جمهوری برای ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: انتظار این بود که رئیس‌جمهوری در مجلس حضور پیدا کنند ولی متاسفانه به علت ترس از کرونا این حضور انجام نشد؛ این گونه حرکت‌ها توهین به ۸۵ میلیون ایرانی است. آقای رئیس‌جمهوری مطمئن باش با اینگونه رفتار‌هایی که از خود بروز می‌دهی با کرونا نمی‌میری چون مرگ در حین خدمت توفیق می‌خواهد.
 • بهبود وضعیت آیت‌الله مصباح یزدی

  ایسنا نوشت: دفتر رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به‌دنبال انتشار برخی شایعات درباره درگذشت وی، اعلام کرد حال آیت‌الله مصباح یزدی نسبت به ‌روز گذشته بهتر شده است. آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی از روز یازدهم آذرماه در منزل خود به دلیل شدت‌یافتن بیماری گوارشی بستری شده است.
 • افزایش حقوق سربازان

  ایسنا نوشت: رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان برابر بودجه ۱۴۰۰ خبر داد. امیر غلامرضا رحیمی‌پور با بیان اینکه ستادکل نیروهای مسلح از طریق رایزنی و پیگیری از سازمان برنامه و بودجه، موفق به افزایش حقوق سربازان در بودجه سال آینده شد، گفت: بر این اساس حقوق سربازان وظیفه از ابتدای سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا خواهد کرد و از رقم میانگین ۴۸۰ هزار تومان به میانگین یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی خواهد رسید.
 • بالاترین آمار بیماری‌ در مناطق کم‌درآمد

  عصر ایران نوشت: علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که بالاترین سطح بیماری‌های واگیر و غیر‌واگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف‌تر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر