آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • دو سیگنال اروپا به برجام

  دنیای‌اقتصاد: اروپا پیام‌های متناقضی درباره احیای برجام ارسال می‌کند؛ درحالی‌که جوزپ بورل، مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در گفت‌و‌گویی از امیدواری بروکسل به احیای برجام توسط جو بایدن سخن گفته بود، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در اظهار‌نظری مدعی شد که به توافقی فراتر از برجام نیاز است که برنامه موشکی ایران را هم شامل شود. وزیر خارجه آلمان که کشورش در حال حاضر ریاست شورای اتحادیه اروپا را به‌عهده دارد، همچنین مدعی شد که توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵ دیگر کافی نیست.
 • احتمال واردات واکسن‌کرونا تا ۲ ماه آینده

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با تلاش‌ها برای خرید واکسن‌های کرونای تولید شده در دنیا، ایران نیز در صف خریداران جدی واکسن قرار گرفت. در همین راستا‌ مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو روز گذشته از احتمال واردات یک محموله واکسن کرونا در دو ماه آینده درصورت تا‌مین اعتبار ارزی خبر داد. آن‌طورکه سید‌حیدر محمدی اعلام کرده است با توجه به عضویت ایران در کوواکس، این سازمان نیز متعهد شده که واکسن را به کشورهای عضو خوداز جمله ایران ارائه کند و ایران نیز از آن طریق واکسن تهیه خواهد کرد. اما تهیه واکسن کرونا به تا‌مین اعتبار ارزی مشروط شده است؛ در همین راستا چند روز پیش حسن روحانی رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی برای تا‌مین ارزمورد نیاز برای تا‌مین واکسن‌های تا‌یید شده از هرجایی که امکان دارد دستورداده است.تا‌مین اعتبار ارز برای خرید واکسن کرونا مدت‌هاست که یکی از مشکلات جدی کشور به دلیل تحریم‌های ایران تبدیل شده است.
 • واکنش شورای‌عالی امنیت ملی به جنجال‌ها بر سر مصوبه مجلس

  دنیای‌اقتصاد: تنش‌ها بر سر مصوبه جنجالی اخیر مجلس درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران بالا گرفت. این بار دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی رسما بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن حمایت از این مصوبه مجلس اعلام کرد: «قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم مساله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند»؛ مصوبه‌ای که دولتی‌ها به‌عنوان مجری برجام، در چند روز اخیر بارها و صراحتا اعلام کرده‌اند که تصویبش از اختیارات مجلس نیست و شورای‌عالی امنیت ملی مرجع نهایی تصمیم‌گیرنده است.
 • جزئیات سفر اخیر سردار قاآنی به عراق از زبان مسجدی

  دنیای‌اقتصاد: ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد در گفت‌وگویی به تشریح اهداف سفر اخیر سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق پرداخت و با اشاره به اینکه ایران با تمام احزاب سیاسی عراق، روابط خوبی دارد، تاکید کرد که سردار قاآنی اخیرا با نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و دیگر مسوولان این کشور دیدار کرد. سفیر ایران در این گفت‌وگو در تشریح پاسخ ایران به اقدام احتمالی آمریکا در زمان باقی مانده از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تاکید کرد که اگر آمریکایی‌ها خطایی مرتکب شوند و علیه ما اقدامی کنند ما پاسخ قاطع خواهیم داد. به گزارش «ایسنا» ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد درگفت‌وگو با شبکه العالم درباره ماموریت سردار قاآنی در سفر به عراق توضیح داد: «سردار قاآنی بعد از شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی مسوول این پرونده و نماینده جمهوری اسلامی ایران شدند و در مراودات با عراق رسما، ایشان همان ماموریت‌های گذشته و روابط گذشته را انجام می‌دهند.»
 • انتقادها از درز گزارش محرمانه آژانس درباره ایران به رسانه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال درز گزارش روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رسانه‌ها در مورد برنامه جمهوری اسلامی ایران برای نصب سه آبشار سانتریفیوژهای جدید در نطنز، «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده ایران در آژانس به آن واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: «گزارش محرمانه آژانس که حاوی محتویات نامه محرمانه ایران است، بلافاصله و حتی قبل از اینکه اعضای شورای حکام نیز بتوانند آن را رهگیری کنند، در رسانه‌ها ظاهر شد.»
 • واکنش نشریه دفتر رهبر انقلاب به مصوبه برجامی مجلس

  خبر آنلاین: نشریه خط حزب‌الله در آخرین شماره خود به مصوبه «لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» اشاره کرد. نشریه هفته‌نامه دفتر رهبر انقلاب در آخرین شماره خود به موضوع مصوبه مجلس درباره لغو تحریم‌ها اشاره کرد و نوشت: در دستگاه فکری نظام اسلامی، تصمیمات براساس باورها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی گرفته می‌شود و نه بر مبنای هیجانات زودگذر و احساسات بدون مبنای فکری (عقلانیت مهم‌ترین ابزار کار ماست) عقل را به‌کار می‌گیریم. همین‌طور که در اصول سیاست خارجی بارها گفته‌ایم حکمت یکی از اصول سه‌گانه ماست و در کنار آن مصلحت، ما حکیمانه و مدبرانه عمل می‌کنیم این مخصوص سیاست خارجی ما نیست، بلکه در همه زمینه‌هاست؛ اسلام ما اسلام عقلانی است. عقل کاربرد بسیار وسیعی در فهم ما، تشخیص اهداف و تشخیص ابزارهای ما دارد. بر مبنای همین عقلانیت در دستگاه محاسباتی نظام اسلامی اقدام متقابل صرفا به اقدام نظامی خلاصه نشده، بلکه منافع استکبار جهانی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذناب آنها را در منطقه در حوزه سیاسی اقتصادی، علمی و حقوق بین‌المللی با چالش‌های متعدد مواجه خواهد ساخت و قانون «اقدام راهبردی برای صیانت منافع ملت و ایران و لغو تحریم‌ها» نیز مقدمه‌ای برای این مسیر خواهد بود.
 • انتصابات جدید در وزارت خارجه

  فارس: در مراسمی که روز گذشته با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، میرمسعود حسینیان به عنوان مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه و سید‌جلال‌الدین علوی سبزواری هم به عنوان مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه انتخاب شدند.«میرمسعود حسینیان» به‌عنوان دستیار وزیر و مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه و به جای حمیدرضا دهقانی‌پوده عهده‌دار این سمت شد. حمیدرضا دهقانی پوده اخیرا به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران راهی دوحه شد و از این پس در سفارت ایران در قطر مشغول به فعالیت خواهد بود.از سوی دیگر «سید جلال‌الدین علوی سبزواری» هم به‌عنوان مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین‌المللی به جای «مجید بیزمارک» که اخیرا بازنشسته شد این سمت را برعهده گرفت. در این مراسم همچنین سید رسول مهاجر به‌عنوان معاون جدید دیپلماسی اقتصادی و جایگزین غلامرضا انصاری معرفی و انصاری هم که بازنشسته شده قرار است از این پس به‌عنوان مشاور وزیر در امور دیپلماسی اقتصادی به فعالیت ادامه دهد.
 • توییت ظریف در حمایت از تفاهمات اعلام‌شده در خلیج‌فارس

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران از تفاهمات اعلامی کویت در خلیج‌فارس استقبال می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب در پیامی توییتری با اعلام اینکه ایران از تفاهمات اعلامی کویت در خلیج‌فارس استقبال می‌کند، تاکید کرد که سیاست دیرینه ایران روابط مبتنی بر حسن همجواری و گفت‌وگوی منطقه‌ای است.ظریف در این پیام توییتری اظهار کرد: «از تفاهمات اعلامی کویت در خلیج‌فارس استقبال می‌کنیم. سیاست دیرینه ایران دیپلماسی، روابط مبتنی بر حسن همجواری و گفت‌وگوی منطقه‌ای است. امیدواریم این آشتی به ثبات و توسعه سیاسی و اقتصادی برای همه ملت‌های منطقه ما کمک کند.»
 • هفته آینده؛ آغاز بررسی لایحه بودجه در مجلس

  دنياي‌اقتصاد: نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از هفته آینده در مجلس آغاز می‌شود. به گزارش «ایسنا» سید محمدرضا میرتاج‌الدینی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس از یکشنبه هفته آینده بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در دستور کار دارند و پیشنهادهای خود را درمورد لایحه بودجه ارائه خواهند کرد، گفت: همچنین هر کمیسیون در هفته آینده اعضای خود در کمیسیون تلفیق را انتخاب می‌کند تا کمیسیون تلفیق نیز تشکیل شود.
 • اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث آبان ۹۸

  دنياي‌اقتصاد: دیوان عالی کشور اعلام کرد: اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان‌ماه در دیوان عالی کشور پذیرفته شد و پرونده مجددا در شعبه دیگری ( هم‌عرض) رسیدگی می‌شود. به گزارش «ایسنا» به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، با حکم رئیس دیوان عالی کشور، اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان‌ماه در این دیوان پذیرفته شد. در پرونده سه محکوم اعدامی حوادث آبان‌ماه، با پذیرش اعاده دادرسی، پرونده مجددا در شعبه دیگری (هم‌عرض) رسیدگی خواهد شد. اعاده دادرسی از طرق رسیدگی فوق‌العاده است که تنها با مجوز دیوان عالی کشور صورت می‌گیرد. امیرحسین مرادی، حسین تمجیدی و محمد رجبی ازجمله این محکومان هستند.
 • آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شوراها از ۲۰ اسفند

  تسنيم: ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها از ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۹ آغاز می‌شود و به‌مدت ۷ روز ادامه می‌یابد. براساس این اطلاعیه ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری نیز از ساعت ۸ صبح روز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ آغاز و تا ساعت ۱۸ روز یکشنبه ۲۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ (جمعاً به‌مدت ۷ روز) ادامه می‌یابد. بر اساس تبصره ۳ ماده ۳۰ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، داوطلبان در هنگام ثبت‌نام باید گواهی عدم سوءپیشینه را که از تاریخ صدور آن بیش از ۳ ماه نگذشته باشد، ارائه کنند.
 • آمار خودروهای جریمه‌شده در محدودیت‌های کرونایی

  مهر: رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا اعلام کرد: از ابتدای آذر تا شامگاه جمعه در کل کشور حدود ۳۰۰ هزار خودرو هم به‌دلیل تردد غیرمجاز در جاده‌ها و هم تردد در ساعات ممنوعه (۲۱ شب تا ۴ صبح) جریمه شده‌اند. سرهنگ احمد شیرانی با بیان اینکه در ۱۴ روز که محدودیت‌های هوشمند کرونایی در کشور اجرا شد( اول تا ۱۴ آدرماه)، متوسط ترددها در کل کشور ۴۰ درصد کاهش داشته است، توضیح داد: البته در برخی محورها مانند تهران – قم ۷۰ درصد، در محورهای منتهی به مشهد ۶۰ درصد و در جاده‌های شمالی ۵۰ درصد کاهش تردد داشته‌ایم.
 • تغییر نماینده ولی فقیه در سپاه قدس

  سپاه نيوز: حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی‌سیرت با حکم نماینده ولی فقیه در سپاه به‌عنوان مسوول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه منصوب شد. در آیین تکریم و معارفه مسوول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه که دیروز با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه و جمعی از فرماندهان و مسوولان برگزار شد، علی محمدی سیرت به‌عنوان مسوول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه معرفی و از تلاش‌ها و خدمات حجت‌الاسلام و المسلمین «علی شیرازی» در مدت نزدیک به یک دهه تصدی مسوولیت نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس تجلیل شد.
 • محکومیت مولاوردی در دادگاه

  دنياي‌اقتصاد: پس از پایان رسیدگی به اتهامات شهیندخت مولاوردی، معاون سابق امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، او مجرم شناخته شد. به گزارش خبرگزاری فارس، محکومیت بدوی مولاوردی به شرح زیر صادر و به وی ابلاغ شد که شامل ۲ سال حبس تعزیری بابت در اختیار قرار دادن اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی‌شده با پوشش مسوولان نظام و با هدف برهم زدن امنیت کشور و ۶ ماه حبس تعزیری به‌دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
 • تاکید ایران بر قرار داشتن ماری‌جوآنا در لیست مواد بسیار خطرناک

  ایسنا نوشت: کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده ایران در آژانس گفت: با توجه به تصمیم اخیر کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل برای خروج کانابیس (شاهدانه) و مشتقات آن (حشیش و ماری‌جوآنا) از فهرست مواد بسیار خطرناک برای مصارف پزشکی، این مواد همچنان در زمره مواد بسیار خطرناک و اعتیادآور قرار دارند و از نظر حقوقی و مقررات کمیسیون موادمخدر نیز ممنوع و غیرقانونی هستند. غریب‌آبادی تاکید کرد: در ایران، ممنوعیت استفاده از این مواد به‌طور مطلق بوده و جمهوری اسلامی ایران مطابق با قوانین داخلی خود و همچنین کنوانسیون ۱۹۶۱ مواد مخدر، به اقدامات کنترل ملی و سختگیرانه خود در زمینه استفاده غیرقانونی و تولید کانابیس و مواد مرتبط آن، با هدف حفاظت از سلامت و رفاه عمومی ادامه می‌دهد.
 • پیش‌بینی چمران از انتخابات ۱۴۰۰

  دنياي‌اقتصاد: مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف اصولگرایان در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: مشخص نیست که قالیباف و رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ حضور پیدا کنند و نمی‌توان بر پایه احتمالی که مشخص نیست، احتمالات دیگری را مطرح کرد. حتی احتمال دارد هیچ‌کدام برای انتخابات ۱۴۰۰ نیایند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر