آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۹۲۱

 • ماسک از ۱۵ تیراجباری می‌شود

  دنیای اقتصاد: «استفاده از ماسک، از نیمه تیرماه اجباری می‌شود»؛ این خبری است که روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام و تاکید کرد که «استفاده از ماسک در همه محل‌های تجمع- که همگی قرمز هستند - الزامی است.» روحانی گرچه زمان این اقدام را پایان تیرماه اعلام کرد اما احتمال تمدید این تصمیم را نیز رد نکرد و گفت که «اگر تا آخر تیرماه لازم باشد»، اجرای این سیاست را «دومرتبه تمدید می‌کنیم.»
 • ضعف دیپلماسی آمریکایی در برابر ایران

  دنیای‌اقتصاد: سیاست ایالات‌متحده در قبال ایران به بن‌بست رسیده است. دولت ترامپ یک دوره کامل چهارساله را بدون در اختیار داشتن استراتژی مشخصی در برابر دشمن دیرینه خود گذرانده است. آمریکا اکنون در مسیر حل مسائل با ایران حرکت نمی‌کند و احتمالا با انتخاب مجدد وی برای دوره دوم نیز همین روند را باید شاهد بود. ترامپ در صورت پیروزی مجدد در انتخابات نوامبر، باید با اعمال تغییراتی در تیم سیاست‌خارجی خود به‌دنبال مشاوره‌های بهتر و دیپلماسی فعال‌تری باشد تا بتواند با تغییر راهبرد از کمپین فشار حداکثری که درحال شکست است به یک راهبرد خردورزانه، مشکلات با ایران را حل کند.
 • ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری برگزار شد

  دنیای‌اقتصاد: ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و سایر متهمان صبح روز گذشته در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد. پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و متهمان دیگر این پرونده یکم تیرماه، چهارمین جلسه دادگاه ۲۷ خردادماه، سومین جلسه ۲۱ خردادماه، دومین جلسه ۲۵ خردادماه و نخستین جلسه دادگاه نیز روز یکشنبه ۱۸ خردادماه در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.
 • از هیچ فرد فاسدی حمایت نکردم

  ایسنا: آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، از بیانات حکیمانه و الطاف کریمانه ایشان قدردانی کرد و به برخی شائبه‌ها پاسخ داد. در متن نامه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مقام معظم رهبری آمده است: «برخورد با فساد چه در درون قوه‌قضائیه و چه در بیرون آن، از راهبردهای اساسی نظام از ابتدای تاسیس تاکنون بوده است و گواه آن تاکیداتی است که جنابعالی در زمان‌های مختلف بر این امر نموده‌اید.
 • توضیح سخنگوی قوه‌قضائیه درباره اموال بابک زنجانی

  ایسنا: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضائیه با اشاره به اینکه بابک زنجانی داخل زندان است و بخش زیادی از اموال وی به وزارت نفت تحویل داده شده است، اعلام کرد: نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.
 • آغاز بررسی لایحه تامین امنیت بانوان

  دنیای اقتصاد: عنوان لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت به لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» تغییر کرد. به گزارش «ایسنا»‌ رسیدگی به این لایحه با پیگیری معاونت حقوقی و دستگاه‌های ذی‌ربط در کمیسیون اصلی لوایح دولت به ریاست لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور و با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگان دستگاه‌ها آغاز شد.
 • طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

  تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس از پیش‌نویس طرح دوفوریتی ساماندهی بازار و قیمت مسکن خبر داد. مجتبی یوسفی با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون اقتصادی، عمران و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در این جلسه درباره وضعیت مسکن بحث و تبادل نظر شد و پیش‌نویس طرحی دو فوریتی برای کنترل و ساماندهی بازار و قیمت مسکن تدوین شد. او با بیان اینکه قیمت مسکن افزایش سرسام‌آوری داشته، افزود: قرار است با این طرح قیمت مسکن مدیریت و کنترل شود و راهکار‌هایی برای تولید مسکن مطرح شود و در اختیار نهاد‌های مربوطه قرار گیرد. یوسفی با بیان اینکه بخش دیگر این طرح دو فوریتی مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی است، گفت: پایه دریافت مالیات باید به سمت عایدی سرمایه و اشخاصی که در تولید نیستند و سفته‌بازان برود. پیشنهاد ما در این طرح این است که خانه‌های خالی که وارد چرخه نمی‌شوند تا یک سال تنفس داده شود پس از آن باید به صورت پلکانی از مالکان مالیات دریافت شود.
 • طراحی نظام جامع پدافند شیمیایی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان پدافند غیرعامل اعلام کرد: ما توانستیم نظام جامع پدافند شیمیایی کشور را طراحی و بخش‌های مختلف آن را در قالب یک اکوسیستم پدافند شیمیایی آماده و اجرا کنیم. به گزارش «ایرنا» سردار غلامرضا جلالی روز گذشته در حاشیه همایش ملی پدافند شیمیایی در جمع خبرنگاران گفت: موضوع پدافند شیمیایی دو بخش دارد که یک بخش نگاه به کاربرد سلاح شیمیایی و مباحث حوزه مربوط به جنگ که در دفاع مقدس داشتیم و بخش دوم مربوط به صنعت شیمیایی کشور است که خوشبختانه ما امروز جزو قطب‌های شیمیایی در دنیا هستیم.
 • تغییر اتهام عباس ایروانی

  ایسنا نوشت: هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی‌پور، علی کرم‌نیا، حسن صفریان و مهدی شهابی هفت متهم اصلی این پرونده هستند. در ابتدای جلسه قاضی صلواتی از عباس ایروانی متهم ردیف اول خواست در جایگاه قرار گیرد و با اشاره به‌عنوان اتهامی وی اظهار کرد: آقای ایروانی اتهامات شما در ۵ بند در جلسات قبل قرائت شد. به استناد ماده ۲۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری بند الف اتهامات شما از افساد فی‌الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به‌صورت عمده و کلان به میزان ۶۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار اصلاح و تغییر می‌کند.
 • توضیح دادستان سابق تهران درباره خبر بازداشتش

  مهر نوشت: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان سابق تهران اعلام کرد فردی که در مردادماه سال گذشته خبر کذب بازداشت اینجانب را منتشر کرده بود به مجازات جزای نقدی محکوم شد. وی با اعلام این خبر افزود: در پی طرح شکایت علیه انتشار‌دهنده این خبر کذب و محکومیت متهم در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری کارکنان دولت و اعتراض محکوم علیه به حکم صادره، شعبه ۶۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۷/ ‏۳/ ‏۹۹‬ حکم دادگاه بدوی مبنی‌بر محکومیت محکوم علیه به ۲ میلیون تومان جزای نقدی را تایید کرده است.
 • ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله

  خبرآنلاین نوشت: شنبه شب زینب مغنیه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تصویری از نام زینب سلیمانی و سیدرضا صفی‌الدین با نشان قلب و عشق به اشتراک گذاشت که حکایت از این دارد که دختر سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با پسر معاون اجرایی حزب‌الله لبنان ازدواج کرده است. سیدرضا صفی‌الدین، فرزند سیدهاشم صفی‌الدین است که خیلی‌ها او را بعد از سیدحسن نصرالله نفر دوم حزب‌الله می‌دانند. وی ویژگی‌های مشترک زیادی با دبیرکل حزب‌الله دارد و روابط صمیمی با افراد مقاومت و مسوولان از رده بالا گرفته تا آنها که در میدان کار فعال هستند، دارد.
 • قرنطینه در قم جواب نمی‌داد

  الف نوشت: کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: قرنطینه و حکومت نظامی در قم جواب نمی‌داد؛ به‌دلیل اینکه ممکن بود این افراد شناسایی‌شده طی روزهای قبل در شهرهای دیگر تردد داشته باشند و در دوره نهفتگی بیماری را به شهرهای دیگر منتقل کرده باشند؛ به همین دلیل معتقدم قرنطینه شهرها حرکتی نمایشی بود و نمی‌شد در هر بازه یک شهر را قرنطینه کرد؛ به‌طور مثال بیماری که در شهر کاشان شناسایی می‌شود ۱۰ روز قبل به بیماری مبتلا شده است. بنابراین نمی‌توان شهری را قرنطینه کرد و عملا این اقدام سودمند نبود.وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: شواهد علمی نشان می‌دهد آذرماه و دی‌ماه در دو شهر شمالی ایتالیا و پاریس بیماری کرونا وجود داشته است و قطعا نمی‌توان گفت منشأ بیماری شرق بوده است. مراودات ما با ووهان بسیار محدود یا صفر بوده است.
 • نظر ضرغامی در مورد انتخابات ۱۴۰۰

  انتخاب نوشت: عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق صداوسیما در گفت‌وگو با رادیو تهران اعلام کرد: اگر در انتخابات ۱۴۰۰ احساس وظیفه کنم کاندیدا خواهم شد. وی در پاسخ به سوالی در مورد کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: من سرباز نظام هستم و اگر بگویند ریاست صداوسیما را بر عهده بگیر می‌آیم و در مورد انتخابات ۱۴۰۰ هم اگر احساس وظیفه کنم کاندیدا خواهم شد.
 • دستی در آتش‌سوزی جنگل‌ها در کار است

  ایسنا نوشت: سرهنگ علی‌ عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۱۰۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است که حدود ۳۰۰ مورد آن طی ۱۰ روز اخیر رخ داده است، اظهار کرد: از نظر ما درصدی از این آتش‌سوزی‌ها عمدی است و دستی در کار است که ناکارآیی سازمان‌های ذی‌ربط را نشان دهد و حتی ممکن است بهره‌برداری‌های سیاسی هم پشت این موضوع باشد.
 • نظر هیات منصفه مطبوعات درباره «انتخاب» و «تسنیم»

  ایسنا نوشت: سخنگوی هیات منصفه مطبوعات گفت: جلسه رسیدگی به پرونده‌های مدیرمسوول خبرگزاری تسنیم و مدیرمسوول پایگاه خبری انتخاب، روز گذشته در شعبه سوم دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد.احمد مومنی راد در این باره اظهار کرد: در جلسه امروز دادگاه به پرونده مدیرمسوول خبرگزاری تسنیم با دو اتهام «توهین به ماموران دولت» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» رسیدگی شد که هیات منصفه مطبوعات در هر دو اتهام به اتفاق آرا مدیر این خبرگزاری را مجرم ندانست. وی افزود: همچنین در جلسه دیروز به پرونده مدیرمسوول پایگاه خبری انتخاب به اتهام «نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر» رسیدگی شد که هیات منصفه مطبوعات به اتفاق آرا مدیرمسوول این سایت را مجرم دانست و با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف ندانست.همچنین به شکایت هیات نظارت بر مطبوعات از روزنامه مستقل روز گذشته رسیدگی شد. این شکایت به‌دلیل انتشار مقاله دکتر فضل‌الله صلواتی بود. فریبا عباسی، مدیرمسوول مستقل نیز که به همراه وکیلش علی معصومی در شعبه مربوطه حضور یافته بود این اتهام را رد کرد و ساعت ۱۴ با تضمین کفیل آزاد و از دادسرا مرخص شد.
 • زلزله ۵/ ۳ ریشتری در سنگان خراسان رضوی

  ایرنا نوشت: زلزله‌ای به بزرگی ۵/ ۳ در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) روز گذشته بخش سنگان از توابع شهرستان خواف در استان خراسان رضوی را لرزاند.
 • زمان دعوای مجلس و دولت نیست

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «امروز وقت دعوا میان قوا نیست»، بر لزوم وحدت و همکاری میان همه نیروهای کشور تاکید و اظهار کرد: روابط بسیار صمیمانه و نزدیک بین سه قوه، تنها راه است و راه دومی وجود ندارد. رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با تاکید بر اینکه الان موقع دعوا نیست، گفت: بر فرض یک کسی نظری دارد، الان وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند. به گزارش «ایرنا» روحانی همچنین تصریح کرد: نیروهای مسلح در کنار اینها و رهبری معظم بالا سر همه اینها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتما موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدالله مع‌الجماعه»؛ وقتی همه آمدیم، آن وقت دست خدا هم است؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می‌دهد و ان‌شاء‌الله دست خدا بالا سر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.
 • العربی الجدید: کرونا عاملی برای تقویت روابط تهران- ابوظبی است

  دنیای‌اقتصاد: یک رسانه عربی با اشاره به کمک‌های پزشکی امارات به جمهوری اسلامی ایران نوشت که ویروس کرونا عاملی برای تقویت روابط تهران و ابوظبی بوده است. به گزارش «ایسنا» پایگاه خبری العربی الجدید که مقر آن در لندن است در گزارشی نوشت: در پی تاکیدات جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته مبنی بر تحولات مثبت در روابط این کشور با امارات، ابوظبی مساله انتشار ویروس کرونا را وسیله‌ای برای تقویت روابط خود با تهران به‌کار می‌گیرد و کمک‌های پزشکی به ایران ارسال می‌کند. در این گزارش آمده است: ارسال کمک‌های بشردوستانه از ابوظبی به تهران درحالی است که ایران تاکید می‌کند در تولید تجهیزات پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا به خود کفایی رسیده است و به‌رغم افزایش انتشار ویروس کرونا در دو هفته گذشته ایران با کمبود تجهیزات پزشکی مواجه نشده است، همان‌گونه که در ماه مارس و در اوایل شیوع ویروس کرونا با این مشکلات مواجه نبود.
 • ایران پیشنهادهای متعددی برای آتش‌بس مطرح کرده است

  ایسنا: سفیر یمن در ایران با انتقاد از عملکرد سازمان ملل گفت که ایران پیشنهادهای متعددی برای برقراری آتش‌بس در یمن مطرح کرده است. ابراهیم الدیلمی، سفیر یمن در جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت: نیروهای متجاوز علیه یمن ۶ سال است که با ادعای «دخالت ایران در یمن» از این موضوع به‌عنوان دستاویزی برای تداوم جنگ و تجاوز خود علیه ملت یمن سوءاستفاده می‌کنند. او تاکید کرد: همه می‌دانند که تصمیمات یمن از صنعا (پایتخت یمن) اتخاذ می‌شود و نیروهای متجاوز باید درک کنند که ملت یمن همگی در جنگ دفاع از حاکمیت یمن مشارکت دارند. الدیلمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای متعددی در رابطه با ایجاد آتش‌بس و همچنین برگزاری مذاکرات یمنی-یمنی را بدون دخالت کشورهای خارجی مطرح کرده است. او در ادامه گفت: نحوه مدیریت سازمان ملل در رابطه با مساله مذاکرات و مسائل سیاسی و انسانی در یمن، مدیریتی شکست‌خورده است. سازمان‌های منطقه‌ای نیز از نیروهای متجاوز جانبداری می‌کنند و صلاحیت میانجی‌گری در هرگونه مذاکراتی را ندارند. ابراهیم الدیلمی تاکید کرد: سازمان ملل خودش یکی از مهم‌ترین دلایل تداوم تجاوزها علیه یمن است و عملکرد فرستاده آن در یمن مشکوک بوده و این سازمان صلاحیت حل هیچ گونه مشکل در دنیا و به‌ویژه یمن را ندارد.
 • تمرکز بر حمل‌ونقل ریلی برای مقابله با کارشکنی‌های آمریکا

  فارس: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که آمریکایی‌ها در حمل‌ونقل دریایی ایجاد می‌کنند، باید توجه بیشتری به مرزهای زمینی و حمل‌ونقل ریلی داشته باشیم. «غلامرضا انصاری» دیروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی در حاشیه نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی، از جمله موضوعاتی که در نشست امروز درباره آن گفت‌وگو شد را توجه به بحث حمل‌ونقل به ویژه در حوزه ریلی و جاده‌ای عنوان کرد. او اضافه کرد: حاضران در جمع تاکید داشتند که با توجه به مشکلاتی که آمریکایی‌ها در زمینه حمل‌ونقل دریایی ایجاد می‌کنند، باید توجه بیشتری به مرزهای زمینی و حمل‌ونقل ریلی داشته باشیم. معاون وزیرخارجه همچنین بیان کرد: درخواست جمع از دولت این بود که تمرکز بیشتری در این خصوص داشته باشد و از سوی دیگر گمرکات بیشتر تجهیز شوند چراکه گمرکات ما نیاز دارند تجهیزات بیشتری را دریافت کنند. او بر تمرکز قوی‌تر در مدیریت گمرکات کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد پیشنهاد‌ها در این زمینه مورد توجه وزارتخانه‌های راه و همچنین امور اقتصادی و دارایی قرار گیرد.
 • عربستان شلیک به سوی قایق‌های ماهیگیری بوشهری را تایید کرد

  ایسنا: سخنگوی مرزبانی عربستان شلیک به سوی قایق‌های ماهیگیری ایرانی از سوی گارد ساحلی این کشور را تایید کرد. خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از سخنگوی مرزبانی عربستان سعودی اعلام کرد: «در ساعت ۱۸:۳۰ روز پنج‌شنبه گارد ساحلی عربستان سه قایق ایرانی که وارد آب‌های عربستان شده بودند را رصد کرد و فورا هشدارهایی برای توقف به آنها داد اما قایق‌های ایرانی پاسخی به این هشدارها ندادند و گارد ساحلی چند تیر هشدار به سوی آنها شلیک کرد و قایق‌ها مجبور شدند که از مسیر خود بازگردند.» پیش از این سردار ولی‌الله رضایی‌نژاد، فرمانده دریابانی استان بوشهر خبر داده بود که براساس اطلاعات اولیه یک قایق صیادی مربوط به بندر رستمی تنگستان از مرز آبی ایران و عربستان عبور کرده و این مساله منجر به تیراندازی گارد ساحلی عربستان شده بود.
 • تاریخ خوانش جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نهایی شد

  دنیای اقتصاد: معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه اعلام کرد که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ ندهد، جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی توسط تیم هواپیمایی ایران به فرانسه منتقل و کار استخراج و خوانش اطلاعات ۳۰ تیر ۹۹ آغاز خواهد شد. به گزارش فارس محسن بهاروند دیروز (یکشنبه) در اظهاراتی اعلام کرد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران مکاتبات ضروری را با دفتر تحقیق و تحلیل سوانح هوایی فرانسه انجام و توافقات تقریبا نهایی شده است.
 • توییت وزارت‌خارجه به مناسبت سی و سومین سالگرد حمله به سردشت

  دنیای‌اقتصاد: وزارت امورخارجه ایران به مناسبت سی و سومین سالگرد حمله به سردشت در حساب توییتری خود نوشت: «هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله شیمیایی وحشتناک به سردشت را فراموش نکرده و نخواهیم کرد.» به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت امورخارجه عصر روز شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «۳۳ سال از حمله شیمیایی به سردشت می‌گذرد. ما هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله وحشتناک فراموش نکرده و نخواهیم کرد. ما هرگز سکوت شورای امنیت را در این جنایت فجیع از یاد نبرده و نخواهیم برد. ما هر چه را که آنها ویران کرده‌اند، دوباره می‌سازیم.» بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین و وحشتناک‌ترین تهاجم شیمیایی‌ای بود که آثار و پیامدهای منفی زیادی به بار آورد. جمهوری اسلامی ایران این تهاجم را غیرانسانی اعلام کرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامید. حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت، به شهادت ۱۱۰ نفر و مجروح شدن ۵ هزار تن انجامید و هنوز هم تعدادی از مردم سردشت با آثار و پیامدهای این بمباران دست به گریبان هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر