آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۰۱

 • سوریه در مسیر آشتی ملی

  دنیای اقتصاد: ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه‌ای تعهد قوی خود را نسبت به حاکمیت، استقلال،‌ وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مورد تاکید مجدد قرار داده و تصدیق کردند که این اصول باید از سوی همه طرف‌ها مورد احترام قرار گیرد. با این وجود برخی رسانه‌ها خبر دادند که به‌رغم توافق بر سر تشکیل مجلس موسسان در اوایل سال ۲۰۱۹، اما سه کشور نتوانستند بر سر ترکیب نمایندگان جامعه مدنی برای این مجلس به توافق برسند.
 • صورتحساب یلدای ۹۷

  دنیای اقتصاد: صورتحساب یلدای ۹۷ نسبت به سال گذشته چه تغییراتی کرده است؟ براساس داده‌های خرده‌فروشی بانک مرکزی و اطلاعات میدانی، گذراندن طولانی‌ترین شب سال ۹۷ نسبت به سال پیش، تقریبا ۲ برابر گران‌تر تمام می‌شود. محاسبات حداقلی نشان می‌دهد که یک خانوار سه نفره برای تهیه سبد یلدایی باید معادل ۱۲۸ هزار تومان هزینه کند. این در حالی است که در سال گذشته همین سبد با ۶۵ هزار تومان قابل‌تهیه بود. رشد حدودا ۹۷ درصدی قیمت‌ها در یلدای ۹۷، بیشتر از هر چیز به علت افزایش قیمت خشکبار است. دلیل رشد شدیدتر قیمت‌ها در سبد یلدایی نسبت به سبد کل خوراکی‌ها هم به وزن سنگین خشکبار در شب یلدا بازمی‌گردد. قیمت برخی از اقلام این گروه از مواد خوراکی نسبت به سال پیش تا ۳ برابر گران‌تر شده است. اگر به درآمد حداقل حقوق‌بگیران جامعه نگاه کنیم، بهای گذراندن یلدا برای آنها، معادل از دست رفتن حدود ۱۰ درصد حقوقشان است. به‌نظر شب یلدا برای دهک‌های پایین جامعه در سال‌جاری سخت‌تر و شاید طولانی‌تر از سال‌های پیش باشد. آمار و ارقام شب یلدا بار دیگر بیانگر این است که سیاست کنترل قیمت‌ها به صرف مبارزه با احتکار و گران‌فروشی به ثمر نمی‌نشیند و تا ریشه تورم (رشد نقدینگی و حجم پول) درمان نشود، ترمز قیمت‌ها کشیده نخواهد شد.
 • استاندارد دوگانه اروپا در برابر برنامه موشکی ایران

  دنیای اقتصاد: بیانیه وزیرخارجه بریتانیا در محکومیت آزمایش موشکی ایران نشان داد که اروپا زمانی که سخن از ثبات در خاورمیانه به‌میان می‌آید، دارای استاندارد‌های دوگانه است چراکه در این بیانیه اشاره‌ای به زراد‌خانه هسته‌ای اسرائیل یا موشک‌های میان‌برد عربستان سعودی نشده است. از این‌رو در زمانی که اروپایی‌ها تمام تلاش خود را به‌کار بسته‌اند تا توافق هسته‌ای را نجات دهند، به‌کارگیری این استاندارد‌های دوگانه همراه با تزویر ممکن است بر نگرش ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای تاثیر منفی بگذارد.
 • استقرار سازوکار SPV در یک نهاد قضایی

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد جدید کشورهای اروپایی مبنی بر استقرار سازوکار SPV در یک نهاد قضایی در یکی از کشورهای اروپایی خبر داد تا آمریکا نتواند مزاحم شود. در عین حال سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز چهارشنبه گفت اگر این سازوکار به نتیجه نرسد «معنایش این نیست که از برجام خارج می‌شویم.»
 • لاریجانی: ترقی مکران آینده ایران را تغییر می‌دهد

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس با بیان اینکه ترقی مکران آینده ایران را تغییر می‌دهد، گفت: مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی نظام منطقه مکران را مورد توجه قرار داده‌اند و این یک موضوع و آینده‌نگری برای رشد و ترقی ایران محسوب می‌شود.
 • سفر روحانی به ترکیه

  میزان: رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیشتر همسایگانمان از جمله ترکیه با یک بیان صریحی به آمریکایی‌ها اعلام کردند که دوران دیکته کردن سیاست‌هایش به سر آمده است، گفت: آمریکا نمی‌تواند از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر برای روابط کشور‌های منطقه نسخه‌پیچی کند. حسن روحانی دیروز چهارشنبه پیش از سفر به آنکارا طی سخنانی اظهار کرد: ترکیه کشوری تاثیرگذار در منطقه است و با ما اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی فراوانی دارد. او تاکید کرد: مواضع دولت ترکیه و شخص اردوغان در برابر توطئه تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مواضع قاطعی بوده است و بیشتر همسایگانمان از جمله ترکیه با یک بیان صریحی به آمریکایی‌ها اعلام کردند که دوران دیکته کردن سیاست‌هایش به سر آمده است.
 • نظر قاسمی درباره کاندیداتوری ظریف

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه، با تاکید بر اینکه «وزیر امورخارجه فردی فراجناحی و ملی است»، گفت: آقای ظریف گرایش حزبی و جناحی ندارد و به‌دنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده نیست.
 • شمخانی: بینی ترامپ را به خاک می‌مالیم

  فارس: امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در سخنانی گفت که ایران با راهبرد اقتصاد مقاومتی و اتکا به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بومی در مسیر توسعه ملی گام بر‌می‌دارد و با اتکا به توانمندی داخلی، همچون زمان ریاست‌جمهوری اوباما، بینی ترامپ را به خاک می‌مالد.شمخانی در دهمین یادواره شهید تندگویان و ۱۰۵۵ شهید صنعت نفت افزود: «آمریکا با تشدید تحریم‌ها و فشار، به‌دنبال ایجاد شکاف در درون حاکمیت و جدایی مردم از نظام است، اما در عمل بعد از این تحریم‌ها به وضوح روشن است که انسجام بین قوای کشور، نیروهای مسلح و دولت بیشتر شده و همبستگی ملی در برابر زورگویی آمریکا فزونی یافته است.»وی خاطرنشان کرد: «این موضوع آنها را عصبانی کرده و بنابراین رفتارهای خارج از منطق و عرف انجام می‌دهند.» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت: «خروج آمریکا از برجام نشان داد این کشور برای زیر پا گذاشتن قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی حتی اگر بهانه‌ای نیز نداشته باشد، تردید نمی‌کند.»
 • تاکید سفیر ایران بر گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با کویت

  ایرنا: محمد ایرانی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کویت در مصاحبه با روزنامه کویتی النهار بر اهمیت گسترش مبادلات تجاری و مناسبات اقتصادی میان دو کشور همسایه تاکید کرد. وی افزود: «کویت یکی از کشورهای مهم منطقه در همسایگی ماست که روابط دیرینه اجتماعی و پیوندهای خانوادگی با آن داشته و داریم بنابراین لازم است از همه ظرفیت‌های اقتصادی، بازرگانی و سیاسی دو کشور استفاده کنیم.»سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: «مخالفت ما با حمله رژیم سابق عراق به کویت و اشغال این کشور بیانگر علاقه جمهوری اسلامی ایران به ثبات و امنیت کویت است و این امر بسترساز توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دوجانبه است.»وی درخصوص بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی گذشته گفت: «ما از مرحله سوءتفاهمی که در گذشته ایجاد شده بود درحال عبور هستیم و امیدواریم با توجه به دیدگاه حکیمانه امیر کویت و اراده‌ای که نزد دو دولت وجود دارد وارد مرحله جدیدی شویم به‌گونه‌ای که در سایر زمینه‌ها بتوانیم روابط را به نحو احسن گسترش دهیم.»
 • ادامه جنجال بر سر ویدئوی یک نماینده مجلس

  دنیای اقتصاد: ماجرای توهین محمدباسط درازهی، نماینده سراوان شامگاه سه‌شنبه وارد فاز جدیدی شد. مجلسی‌ها صبح سه‌شنبه پیش از جلسه علنی، جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی فیلم توهین محمدباسط درازهی نماینده سراوان در اداره گمرک که در فضای مجازی دست به دست می‌شد تشکیل دادند؛ اما شامگاه سه‌شنبه، فیلم دیگری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ فیلمی از جلسه غیرعلنی پارلمان که درازهی پشت تریبون قرار گرفته و می‌گوید: «کوتاه نمی‌آیم؛ اگر وزیر اقتصاد استیضاح نشود و رئیس گمرک و کارمند هتاک عزل نشوند، همین امروز استعفایم را می‌نویسم.» او خطاب به نمایندگان دیگر هشدار می‌دهد:« کوتاه بیایم بعد نوبت شماست.»
 • بازنگری در ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۹۸

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: اعضای هیات وزیران در جلسه روز گذشته خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را با هدف صرفه‌جویی بیشتر و الحاق چند تبصره به آن، بازنگری کردند.موضوع صندوق‌های بازنشستگی، خرید خدمت آموزشی توسط آموزش و پرورش از بخش غیردولتی و منوط کردن برخورداری از معافیت مالیاتی و جایزه و مشوق صادراتی صادرکنندگان به حصول اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به چرخه اقتصادی کشور، از جمله تبصره‌های الحاقی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بود.
 • کاهش هزینه‌های بودجه ۹۸

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرد که امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که هفته آینده بودجه را تقدیم مجلس کنیم. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درباره بررسی مجدد بودجه در دولت پس از رهنودهای رهبری گفت: تمام تلاش ما لحاظ رهنمودهای رهبری در بودجه است.
 • اخلالگر اقتصادی به کشور بازگردانده شد

  ایسنا: سید‌محمود علوی وزیر اطلاعات اعلام کرد: یک اخلالگر اقتصادی که از کشور گریخته بود با اقدامات پیچیده اطلاعاتی دستگیر و به کشور بازگردانده شد. وزیر اطلاعات افزود: متهمه «شیرین.ن» سال گذشته معادل ۸۰۰ میلیارد تومان در قالب ارزهای رایج از یکی از بانک‌های کشور اختلاس کرده و به خارج از کشور متواری شده بود. وی گفت: این متهمه با تغییر هویت و اخذ پاسپورت یکی از کشورها بیش از یک سال از چنگ قانون فراری بود که با اقدامات پیچیده اطلاعاتی دستگیر و به کشور بازگردانده شد.
 • بازگشت نمایندگان اصفهان به مجلس

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مستعفی اصفهان روز گذشته در جلسه علنی مجلس شورای‌اسلامی حضور یافتند. ۱۹ تن از نمایندگان اصفهان از دو هفته‌ پیش به‌دلیل دیده‌نشدن مشکل آب شرب اصفهان در ردیف‌های بودجه استعفای خود را اعلام کرده بودند و از روز یکشنبه‌ در جلسه علنی مجلس شورای‌اسلامی شرکت نمی‌کردند.
 • آخرین وضعیت CFT

  باشگاه خبرنگاران جوان: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: از ایراداتی که شورای نگهبان نسبت به CFT داشت، مجلس اصلاحاتی را انجام داد و این لایحه اکنون در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد و به‌زودی نتیجه را اعلام خواهد کرد.
 • تعداد بازنشستگان نهاد ریاست‌جمهوری

  تسنیم نوشت: جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم گفت: با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ۲۰۰ نفر از دولت رفتند.
 • انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از رحیم‌پورازغدی

  دنیای اقتصاد: سخنان هفته پیش حسن رحیم پورازغدی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، در مورد حوزه‌های علمیه روز گذشته با واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله سیدمحمد غروی عضو ارشد جامعه مدرسین مواجه شد.
 • پاسخ آیت‌الله سبحانی به حواشی مشق شب

  دنیای اقتصاد: در پی حواشی ایجادشده از دیدار آیت‌الله سبحانی با برخی از ناشران کتاب‌های کمک آموزشی در مورد مشق شب، آیت‌الله سبحانی روز گذشته در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم، گفت: مطلب آنها این بود که جدیدا تکلیف خانه دانش‌آموزان را حذف کرده‌اند.
 • ورود مجلس به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال حادثه آتش‌سوزی در یکی از مدارس زاهدان و فوت سه دانش‌آموز، محمدرضا عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تداوم برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌مسوولیتی‌ها در تجهیز مدارس و حفاظت از سلامت دانش‌آموزان از اعزام گروهی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات به زاهدان برای بررسی آتش‌سوزی یکی از مدارس این شهرستان خبر داد.

بیشتر